Yurttaş: “4/C’liler kadroya geçerse hak kaybına uğrayabilir”

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş Kamuda 4/C statüsünde çalışan sözleşmeli personelin beklenti ve endişelerinin dikkate alınarak hak kaybına uğramadan kadroya geçirileceğini söyledi.

Bakanlar Kurulu gündeminde yer alan kamuda çalışan yaklaşık 110 bin sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ile ilgili son günlerde yapılan çalışmalar doğrultusunda henüz açıklanmayan taslak çalışmasının 4/C statüsündeki sözleşmeli personelin endişe ve kaygılarını giderme konusunda AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş umut verici açıklamada bulundu.

Yurttaş 4/C statüsünde çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi durumunda ciddi hak kayıplarına uğrayabileceklerini dikkati çekerek 4/C’ li çalışanlar herhangi bir değişiklik yapılmadan kadroya geçirildiğinde özellikle emeklilik maaşlarında ciddi kayıplarla karşılaşacaklarını, özelleştirmeden dolayı 4/C statüsüne geçirilen personelin tamamına yakınının emekli hakkını kazandıkları ancak kademeli geçişten dolayı yaş haddinden emekli olamadıklarını, 4/C statüsündeki bir personelin, SSK’ dan emekli olmasıyla Emekli Sandığı’ndan emekli olması arasında %100 varan maaş farkının doğacağını bununda 4/C’ li personelin aleyhine olacağını çalışanların bu sebepten dolayı bir düzenleme yapılmasının beklentisi içinde olduklarını söyledi.

Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş 4/C statüsündeki sözleşmeli personelin hak kayıplarına uğramaması için emeklilik hakkını kazanmış ancak yaş haddini bekleyenlerin kadro çalışmaları sonucunda oluşabilecek başta emeklilik maaşları olmak üzere diğer hak kayıplarının göz önüne alınarak taslak çalışmalarının sürdürülmesi gerektiğini öne sürdü.

Yurttaş hem 4/C’ li hem de diğer sözleşmeli personelin hak kayıplarına uğramaması için hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hem de hükümetin titiz bir çalışma yaparak iktidar partisi olarak sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi sürecinde gerekli beklentiler doğrultusunda hareket edeceklerini ve sözleşmeli personeli mağdur etmeyeceklerini vurguladı.

Yurttaş iktidar partisi olarak Devlet Personel rejiminde köklü değişikliğe gideceklerini 4/A, 4/B ve 4/C gibi farklı statülerde çalışan sözleşmeli personelin tek çatı altında toplanacağını bu doğrultuda yalnızca Devlet Memuru ve Devlet işçisi adı altında iki ana statünün oluşturulacağını belirtti. (Yenigün)

Yurttaş, daha öncede 4C-4B ayrımını ortadan kaldıracağız demişti.

You may also like...