Yurt dışından parça mı gelecek?

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan; 5 Aralık 2017 tarihinde, grup toplantısında; “4/C‘li kardeşlerimizi de unutmadık, 4/C kapsamında çalışanları, 4/B kadrosuna alıyoruz. Böylece, 4/C kapsamındaki çalışanlarımızın bu sorununa da bir nokta koyuyoruz. Yeni düzenlemenin, 4/C’li kardeşlerimize de hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Kamu-Sen Genel Başkan İsmail Koncuk; “4 /C’ li kardeşlerimizin 4/ B’li değil, 4/ A’lı olmalarını istedik. Geldiğimiz nokta tabi ki küçümsenmeyecek büyük bir gelişmedir.” dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kamuda 4C statüsünde çalışanların 4B kadrosuna alınacağı yönündeki açıklamasına ilişkin; “4C’liler olarak uzun bir süredir mücadele ediyoruz. Bu konuyu öncelikle meselemiz olarak görmüştük. Dolayısıyla gelinen noktada arkadaşlarımızın hayallerini suya düşürmedik. Yüzümüz kara çıkmadı.” dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Günay Kaya ve Mehmet Bayraktutar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile 4/B statüsüne geçişin kapsamı, yöntemi ve niteliğini görüştü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu; “4/C’li çalışan kardeşlerimize de benim kamu görevlileri toplu sözleşme sürecinde sözüm vardı. Allah’a çok şükür onu da gerçekleştirdik ve 4/C’deki kardeşlerimizin de 4/B’ye geçişlerini sağlayacağız.” dedi.

4/C’lilerin 4/B’ye geçişlerini öngören değişiklik 24 Aralık 2017 tarihli ve 30280 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı.

Memur-Sen resmi internet sitesinde yayınlanan haberde; “KHK ile yapılan 657 sayılı Kanunda yapılan değişiklik geçici personel (4/C) statüsünün sone ermesi ve sözleşmeli personel(4/B) statüsüyle ilişkilendirilmesiyle sınırlı olmuştur. Bu değişikliğin uygulamaya, özlük, mali ve sosyal haklara yansımasına ilişkin hükümler; tıpkı hali hazırda 4/B statüsünde istihdam edilen sözleşmeli personelde olduğu gibi Bakanlar Kurulu’nun konuyla ilgili kararıyla yürürlüğe konulacaktır.” denildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç’a; “Masamızın temel gündem maddelerinin birisi bu 4/C’deki arkadaşlarımızdı. Buradaki kardeşlerimizin tamamını 4/B statüsüne geçiriyoruz ve 4/C statüsünü de ortadan kaldırıyoruz. Bundan sonra ülkemizde 4/C’li çalışma şekli sözkonusu olmayacak.” dedi.

Devlet Personel Başkanlığı, 4/C’den 4/B’ye geçiş duyurusunda; “Geçici personelin geçirileceği sözleşmeli personel pozisyonları tahsis edilmiş sayılacağından, geçici personel hâlihazırda çalışmakta oldukları kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilecektir.” dedi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali TEZEL, Medyascope TV’de 4/C’lilerin 4/B’ye geçişini değerlendirirken; “Ocak ayında çift maaş (5 bin TL) alacaklar dedi.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU, TRT Haber’de “Çok kısa bir süre sonra çalışmalarımız tamamlanacak.” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kanal B’de yayınlanan Güncel programında; “4/C konusunda büyük işler yaptınız, küçük işlerde boğulmayın.” dedi.

Türkiye Komünist Partisi, yaptığı basın açıklamasında; “4/C statüsünde çalışanların 4/B’ye atanmaları da bir aldatmacadan ibaret.” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kanal B’de yayınlanan Emre SAKLICA’nın hazırlayıp sunduğu Güncel programında; “4/C’lilerin 4/B kadrosuna alınması sevindirici bir gelişmedir. Türkiye Kamu-Sen olarak tabi ki 4/C’li çalışanlarımızın 4/A kadrosuna alınmalarını isterdik.”

Hak-Sen Genel Başkanı Ayhan ÇİVİ, “Ben 4/C’li olsam bu düzenlemeye sevinmezdim dedi.”

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, geçiş işlemleri sırasında herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için Devlet Personel Başkanı Enes Polat’la görüştü.

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kişisel twitter hesabından; “4/C’liler müsterih olsun…” dedi.

Devlet Personel Başkanlığı, sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilecek geçici personele ilişkin ek duyurusunda; “Sözleşmeli personel pozisyonlarına geçiş işlemlerinde herhangi bir başvuru alınmayacak olup; ilgililerden herhangi bir bilgi ve belge istenmeyecektir.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, TGRT Haber televizyonunda; “4/C’li diye bir şey kalmayacak inşallah, onu kaldırdık artık. 4/C’de genelde özelleştirmeden gelen işçi kardeşlerimizin olduğu bir statüydü. Ortadan kaldırıyoruz. Devlet Personel Başkanlığımız yakın zamanda bu konuyla ilgili açıklama için hazırlığını yapıyor. Bu bağlamda o da rahatlıkla süreç işleyecek.” şeklinde konuştu.

Devlet Personel Başkanlığı, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 4/B statüsüne geçişi yapılan 4/C’lilerin durumları ile ilgili olarak; “Kanunun 4’üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli personel statüsünde geçiş işlemlerinin bir süreç içerisinde gerçekleştirileceği öngörülmüş…” ifadelerine yer vermiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “4/C konusu yılların sorunu, toplu sözleşme masamızın en önemli konusuydu. Bundan sonra 4/C diye bir çalışmamız artık ortada kalmadı. 4/B’ye kardeşlerimizi geçirdik.” dedi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, “4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararı çıkana kadar eski maaşlarını almaya devam edecek. Bakanlar Kurulu kararı çıktıktan sonra bu arkadaşlarımıza fark tazminatları geriye doğru ödenecek.” dedi.

4/C’liler olarak şimdi soruyoruz: Yıllardır yapılan ayrımcılığa bir şey demedik, herkesin kadroya alınmasına bizim ise sözleşmeli personel statüsüne geçirilmemize de sustuk. Taşeronların bile nereye nasıl geçirileceği 1 Ocak’ta belli olmuş iken 4/C’liler hakkında yayınlanması beklenen Bakanlar Kurulu Kararı neden hala yayımlanmıyor. Binlerce insan umutsuzluk içinde bekliyor. Ne olacağına dair hiç kimse bir açıklama yapmıyor. Esnafın yurt dışından parça gelecek onu bekliyoruz dediği gibi bizim için de yurt dışından parça mı gelecek? Bu kadar açıklamanın ardından bir an önce ilgili kararın çıkması gerekiyordu. Umarız kısa sürede karar çıkar, süreç belli olur ve bu kadar insan geleceğe umutla bakmaya başlar.

You may also like...