Yine sahaya iniyor

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Et ve Balık Kurumu’nun (EBK), 17 büyük şehirde franchising sistemi ile 100 satış merkezi açacağını söyledi.

Eker, “Amacımız dar ve orta gelirli vatandaşa ucuz ve sağlıklı et ürünleri ulaştırmak. EBK’nin özelleştirilmesi hataydı” dedi. Yeni strateji ise kasapları şaşkına çevirdi.

Eker, dün düzenlediği toplantıda EBK’nin yeni pazarlama stratejisine ilişkin açıklamalar yaptı. 80 metrekare dükkânlardan oluşacak satış merkezlerinin aynı tip olacağını söyleyen Eker, yeni oluşturulacak mağazaların 50’sinin İstanbul’da, 20’sinin Ankara’da, 5’inin İzmir’de, 4’ünün Bursa’da, 3’ünün de Kocaeli’de açılacağını açıkladı.

Mağazaların isim hakkı ile ilgili koşulların EBK tarafından belirleneceğini ifade eden Eker, teknik sağlık ve hijyenik şartları yerine getiren ve 80 metrekare dükkânı olan herkesin müracaatta bulunabileceğini bildirdi. Eker’in verdiği bilgiye göre dükkânların şarküteri ve et ürünlerinin teminini EBK yapacak. İsim hakkını alan yatırımcılara et ürünlerinde yüzde 8, şarküteri ürünlerinde yüzde 15 oranında iskonto sağlanacak. Mağazayı açan yatırımcı parayı bu şekilde kazanırken fiyata istediği gibi zam yapamayacak. Açılacak 100 EBK satış merkezinin yaklaşık 500 kişiye de istihdam sağlaması hedefleniyor.

Kasaplar şaşkın Et ve Balık Kurumu’nun 100 satış merkezi açma projesi ise kasapları saşırttı. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, yeni uygulamayı anlayamadıklarını belirterek bakanlık yetkilileri ile görüşme talep ettiklerini açıkladı. Bakanlığın EBK’nin satış merkezi açma projesinin olmadığını açıkladığını dile getiren Yalçındağ, “Hangi ihtiyaçtan kaynaklandı anlayamadık” diye konuştu.
Sorunun satış merkezi açarak çözülemeyeceğini belirten Yalçındağ, “Sorun satış noktasında değil, üretim noktasında” dedi.

İthal et satan birçok yerde fiyatların Et ve Balık Kurumu fiyatlarından daha düşük olduğunu belirten Yalçındağ, “İthalat bitince, buralara nasıl et sağlanacak? Sürekli ithalatla mı bu işler yürüyecek? Hangi aklın ürünü, nasıl olacak” dedi.

EBK’YA 85 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Bakan Eker, EBK’nin 8 kombinasının rehabilite edilmesi için 85 milyon lira yatırım yaptıklarını söyledi. Eker EBK’nin geçen yıl 51 bin ton et ürettiğini, bunun 43 bin tonunun kırmızı et, kalan 8 bin tonunun beyaz et olduğunu bildirdi. Eker, depolarında şu anda 7 bin ton kırmızı et, kesime hazır 4 bin de besi danası bulunduğunu belirtti. Geçen yıl kırmızı etin yüzde 5,4’ünün EBK’de üretildiğini anlatan Eker, bu yıl hedeflerinin yüzde 8 olduğunu kaydetti.

EBK ÖZELLEŞTİRMESİ YANLIŞ POLİTİKA

1952 yılında kurulan EBK’nin, 1990’lı yıllarda 35 kombinasından 28’inin özelleştirildiğini bildiren Eker, bunun yanlış bir politika olduğunu, en son özelleştirilmesi gereken kurumun EBK olması gerektiğini söyledi. Özelleştirilen 28 kombinanın amaç dışında kullanıldığını ifade eden Eker, 2005 yılından itibaren elde kalan 7 kombinayı özelleştirme kapsamından çıkardıklarını, bakanlığa bağlı bir teşekkül haline getirdiklerini anlattı. (Radikal)

You may also like...