Yetkililere “Son Viraj” uyarısı

Meclisin yeni yasama döneminin açılması ve Kamu Personeli Danışma Kurulu’nun yaklaşması nedeniyle, 4/C’liler tarafından çözüm noktasında yetkili isimlere açık mektup gönderildi.

Sayın Başbakanım;

Malumunuz ülkemiz bağlı bulunduğu konum üzerinde stratejik öneme sahip. İktidarınız döneminde atılımlarla dünya gündeminde her daim yer bulan ülke haline geldi. Yaptığınız yatırımlar gözler önünde yollar, köprüler hastaneler, okullar ve bunun gibi sayabileceğimiz nice örnekler. Dolu dolu geçen on bir yılın sonunda hak olanı hakkı olana teslim etme sürecinde attığınız adımlar herkes tarafından takdire şayan bulunmuştur. “Kimsenin hakkı bizde kalmaz” sözünüz ile gerek yurt içinde gerek yurt dışında başlatmış olduğunuz reformlar Hakkı teslim yolunda nice taçlanmalarla süslenmiştir.

Sayın Başbakanım;

Son olarak 657’ye tabi çalışanlara verdiğiniz müjdeler herkeste olduğu gibi biz 4/C li olarak çalışanlar arasında da heyecan oluşturmuş ancak 4/B statüsünde çalışanların yararlandığı bu süreçte özelleştirmelerin devam ettiği bu dönemde kafiyeli çalışanların özelleşen kurumlarda kalmayacağı göz önünde bulundurularak 4/C li personel bu haktan ikinci defa yararlanamamıştır. Malumunuz Devlet Personel sisteminde 657’ye tabi çalışanlar arasında en kısıtlı haklara sahip olan bu statü Anayasa da devlet işleri asıl personel statüsüyle yürütülür maddesine istinaden bu pozisyonda işlerimizi layıkıyla yapmanın gururunu yaşamaktayız.

Buna istinaden sizden TUİK ve özelleştirme personelleri olarak bu yasama yılında müjde beklemekteyiz.

Sayın Bakanım Faruk ÇELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğunuz günden bu yana çalışanların haklarını teslim etme noktasındaki çabalarınızı hep izledik. En son toplu sözleşme masasında 4/C liler için talep edilen hakların maddi boyutunda bizlere çifte bayram yaşatarak insan yaşamında ki en önemli problemin geçim sıkıntısını giderme ihtiyaçlarını karşılama problemini ortadan kaldırarak yapılan yüzde 40’lık zam ile en düşük memur maaşına denk getirdiniz. Ancak kadro konusunda yolu KPDK olarak gösterdiniz. 28 Kasımda toplanacak olan bu kurulda statülerimizin değiştirilerek yıllardır emeğimizi verdiğimiz kurumumuzda ikincil personel olarak ayrımlaştıran bu statünün kaldırılması hususunda size son bir arzımızı sunmak istiyoruz, 4/C liler harcanmasın.

Sayın Bakanım Cevdet YILMAZ;

Kalkınma Bakanlığına bağlı Türkiye İstatistik Kurumunda çalışan 4/C liler olarak hedeflerimiz arasında yer olan ülkemizin 2023-2071 kalkınma planlarının alan çalışmalarında mesai gözetmeksizin çalışan ülkenin sayısal rakamlarının belirlenmesinde hiçbir koşul gözetmeksizin gece gündüz demeden yaz kış, yağmur çamur demeden işsizlikten tutunda milli gelire, Enflasyondan Hane Halkı araştırmalarında kadar Geçici olmayan verilerin derlenmesinde geçici statüde çalışarak gittiğimiz işyerlerinde, hanelerde geçici personel olarak çalışmak kurumumuz ve itibarımızı açısından çoğu zaman rencide edici boyutta yaklaşımı göz önüne sermektedir. Yaşanılan bu süreçte sizlerinde statümüzün değişmesi noktasında vereceğiniz desteğe çalışanlarınız olarak ihtiyacımız olduğunu vurgulamaktayız.

Sayın Konfederasyon Başkanımız Ahmet GÜNDOĞDU;

Biz 4/C liler bizim için gösterdiğiniz çabaların farkındayız. Memur-Sen olarak her platformda bu statünün kaldırılması gerektiğini söylemeniz Toplu Sözleşme masasında aldığınız zam oranı sendikacılık tarihine altın harflerle yazılmıştır. İlk defa kamuda çalışan bir statüye yüzde kırk oranında zam yapılmasını sağlayarak bizim ve ailelerimizin hayır dualarını bir kez daha aldınız. Biliyoruz ki sendikacılık emek ister çaba ister emeğinizin hakkını nazarımızda fazlasıyla yerine getirdiniz ancak referandumda dediğiniz gibi “YETMEZ AMA EVET” söyleminizi 4/C için yapılan zam oranı yetmez KADRO için evet diyerek bir kez daha KPDK’nın yapılacağı tarihten önce Sayın Bakanımıza sunduğunuz dosya ile bu son virajda tekrar sesimiz oldunuz.

İşte bunca yaşanan sıkıntılı sürecin son bulmasında bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Büro Memur-Sen Genel Başkanı Sayın Yusuf YAZGAN; durmadan 18 gün boyunca 455 km yol yürüyerek 4/C’li çalışanların haklarının teslim edilmesi dikenli ve zahmetli bir çabanın ürünüydü. Biliyoruz ki mesainizin yarısını biz 4/C li personeller için harcadınız ve harcamaya devam ediyorsunuz. Bizler muhatap alınmazken bizleri ailenize davet ettiniz Sendika üyesi olma yolunda ki hukuki engelleri kaldırarak bu yolda çağ atlattınız. Şimdi bu atlanılan çağda son bir viraj daha var her ne kadar keskin de olsa bu virajı öncelikle sizlerle sayesinde geçeceğimize inancımız tamdır.

Son olarak yıllar geçsede duyulmayan feryatlarımızın duyulduğu bu günlerde SON VİRAJ’ın statü değişikliği ile geçileceğini biliyoruz. (Bülent ÇELİKKOL)

You may also like...