Yeni işe almalar tamamen hukuki

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM’de; aralarında 4/C’li ve geçici personelin de bulunduğu 30’a yakın kişinin kadroya alınmasının parti gruplarının ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirildiğini ve işlemlerin hukuki olduğunu kaydetti. Çiçek, bu işlemlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dahli olmadığını kaydetti.

Milliyet gazetesi’nin dünkü manşetinde, Cumhurbaşkanı’nın onayına rağmen TBMM Teşkilat Yasası’nın Resmi Gazete’de yayımlanmasının bekletildiği, bu süreçte de TBMM’de, aralarında 4/C’li ve geçici personelinde bulunduğu 30’a yakın kişinin kadroya alındığı bilgisi yer alıyordu. Haberde Çiçek’in kadro onaylarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından geçrekleştirdiği vurgulanıyordu.

Çiçek, dün Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, kadro işlemlerini doğrulayarak hukuka aykırı işlem olmadığını belirtirken, şunları kaydetti: “Şunu kesinlikle ifade edeyim ki yasma organı ayrı bir organ olup, bu organın yaptığı idari işlemle ilgili olarak Sayın Başbakan’ın bir dahili olmadığı gibi bu mümkün de değildir. Haber bu yönüyle gerçeği yansıtmamakta ve doğru değildir. Onaylanan bu yasa, TBMM’nin idari yapısında çok köklü değişiklikler yaptığı için intikal dönemi dikkate alınarak kurum ve grupların ihtiyacı doğrultusunda işlem tesis edilmiştir. Bu kişiler Meclis’te ve devletin diğer kurumlarında çalışan görevliler oldukları için sınav gerektirmediği gibi Meclis için sınav şartı da yoktur. Dolayısıyla yapılan işlemde hukuka aykırı bir durum söz konusu değildir.” (Milliyet)

You may also like...