Yazıcı, işçileri 4/C ile güven istedi

Ağrı’da çeşitli temaslarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Şeker Fabrikasında katıldığı yemekte burada çalışan işçilere seslendi.

Burada toplanan işçilere seslenen Bakan Yazıcı, Şirket ve fabrikalara ilişkin sürdürülen bir özelleştirme çalışması olduğun, şu anada burasıyla ilgili devam eden yürüyen bir sürecin olmadığını söyledi.

Bakan Yazıcı şunları söyledi: “Türkiye’nin idaresini aldığımız Günden bu yana hiçbir kesimi bir yana itmeden ötekileştirmeden bariz ortamı içerisinde kardeşlik değerlerinde vurgu yaparak çalışanlarımızı çalıştıranımızı üretimimizi üretim sağladığımız yerleri ve elbette ki ürettiğimizi satmak suretiyle ekonomimizi büyüterek milletimizin refah seviyesini artırmak suretiyle hızlı tempolarla yürüyoruz. Hiçbir kesimin iktidarı değiliz Türkiye’nin iktidarıyız. Türkiye’de yaşayan 76 milyonun iktidarıyız.”

Şimdi çalışma hayatıyla ilgili yıllardır tartışılan kıdem tazminatını konuştuklarını anlatan Yazıcı şöyle devam etti: “Bu düzenlemeyle hiçbir zaman işçi hakları bakımında çalışanlar bakımında ehliyetli iş asla olmaz. Aslında bütün çalışmalarınızı 3 başlık altında özetleyebilirim. Güvenliğe güvenlikçi olmadan önem veriyoruz. Yaşam hakkı hayat hakları bütün hakların temelidir. O ha ebetteki evindeki infak ve iaşesiyle de bağlantılıdır. Çocuğunun eğitim öğretim hakkı alabilmesine ilişkin ihtiyaçların giderilmişine de bağlıdır. Biliyorsunuz işçiler sigortada ayrı hastanesi vardı. Emekli sandığı ayrıydı, efendim bağ kurlar ayrıydı, diğer vatandaşlar ayrıydı. Peki, insanın hastalanması işçi oluşu, memur oluşuyla, serbest meslek sahibi olmasıyla değişir miydi değişmez. Ne için Sağlık hizmeti aldığın yer farklı olsun. Özel bütçeli kurumlar hariç. Devletin değişik birimlerini hizmet üretmesi için tahsis ettiği bütün alanlar imkanlar sahibi millet. Millet dediğimizde Türkiye’de yaşayan 76 milyonun hepsini içine alan bir alan.”

Eğitim öğretimin önündeki bütün engelleri kaldıklarını ifade eden Bakan Yazıcı “Bu ülkede çalışan, yatırım yapan, üretim yapan, ticaret yapan sermayeyi getirecek olan herkes avantajları dezavantajları bilmesi lazım. Önümüzde kurban bayramı var ben şimdiden sizlerin kurban bayramınızı tebrik ediyorum” dedi.

ÖZELLEŞTİRME

Şirket ve fabrikalara ilişkin sürdürülen bir özelleştirme çalışmasının olduğunu, şu anda burasıyla ilgili devam eden, yürüyen bir sürecin olmadığını vurgulayan Bakan Yazıcı “Velev ki öyle bir şeyin olması halinde biz hiç kimseyi açıkta bırakmıyoruz. Bakın biz iktidara geldiğimizde daha önce özelleştirilen işletmelerde çalıştırılmayan kesinlikle bekliyorum. 4 C diye bir düzenleme yaptık. Onu daha da iyileştiriyoruz. Dolaysıyla bu konuda bize güvenmenizi öncelikle istirham ediyorum. Biz çünkü size bakarak plan yapıyor yolumuza devam ediyoruz. Sizin gündeminizle hükmettin gündemi hep örtüşüyor. Bu düşünceye hepsi hakim olsun kaygı duymayın” diye konuştu. (Diyadin.Net)

You may also like...