Yayımlanan 4/C kararnamesindeki iki değişiklik

4/C’li personelin beklediği, 2012 yılı kararnamesi 10 Ocak 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.

Merakla beklenen aile yardımı ödeneği, kararnamede yine yer almadı. Ayrıca maaşlarda da, sadece memur maaşlarına uygulanan zam ölçüsünde artış uygulandı. Buna göre 4/C ücretleri yüzde 2,7 oranında arttırıldı. Diğer taraftan izinler konusunda iki değişiklik yapıldı. Detaylar için başlığa tıklayınız.

ÜCRETLKER, TOPLU SÖZLEŞMEYE KADAR, YÜZDE 2,7 ARTTIRILDI

Kamuda çalışmakta olan 4/C’li personelin ücretlerini ve diğer özlük haklarını belirleyen “Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki Geçici Mahiyetteki İşleri Yürütmek Üzere Geçici Personel İstihdamı ve Bu Personele Ödenecek Ücretler Hakkında Karar” adlı karar, 10 Ocak 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.

Kararnamenin ücretleri belirleyen maddesinde yer alan katsayılar hiç değiştirilmedi. Bu da, 4/C’li personelin maaşlarında sadece memur maaş zammı oranında bir artış yapıldığı anlamına gelmektedir. Bu oran yüzde 2,7’dir. Bilindiği üzere bu oran enflasyon zammı olup, esas zam sendikalarla yapılacak toplu sözleşmelerle belirlenecektir.

MEMURA VERİLEN KAYIN İZİNLERİ GEÇİCİ PERSONELE DE VERİLDİ

Diğer taraftan, memura tanınmış olan, mazaret nedeniyle 7 gün izin hakkı geçici personele de verilmiştir. ayrıca geçici personel de eşinin anne, baba veya kardeşinin ölümü halinde de izin alabilecektir. Yeni madde metni şu şekildedir: “Geçici personelin isteği üzerine; eşinin doğum yapması, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi, eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin, ana, baba veya kardeşinin ölümü hâlinde ve her olay için 7 gün ücretli mazeret izni verilir.”

İzine ilişkin bir diğer düzenleme erken doğum halinde kullanılmayan izinlerin doğum sonrasına eklenmesine ilişkindir. İlgili madde şu şekildedir: “Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi iznin kullanılamayan bölümü doğum sonrası izin süresine ilave edilir”

You may also like...

 • umut

  slm SADECE BİR ŞEY SÖYLİYECEĞİM ŞU ANKİ KABİNEDEKİLERE SAKIN ÖLMEYİN ÇÜNKÜ CENAZELERİNİZİN BAŞINDA HELALLİK İSTENİRKEN SESİM ÇIKTIĞI KADARIYLA HELAL ETMİCEM,ETMİCEM ,ETMİCEM BENİ RAZI ETMEDEN GÖMSÜNLERDE GÖREYİM,İKİ CİHANDA ELİM AYAĞIM HERŞEYİM YAKANIZDA OLACAK İNŞALLAH.

 • m.duran

  Bizler Aile Yardımı diye diye utandık.Sizler inatla sadece 4-C li diye,vermemeye UTANMADINIZ.Her çalışana var.4-C ye yok.Ne Adalet değilmi.Geçen yılın aynı şartlarıyla devam diyorsunuz.2.7 lik zammıda Gariban Emekli Vekillere verin.Çay içsinler.25 TL yapıyor.BİR GÜNLÜK ÇAY PARASI OLUR HERHALDE.

 • sinan

  Süleyman bey kararname dün yayınlandı ancak henüz kurumlara resmi bi yazı gönderilmemiş konunun akibeti ile ilgili bilginiz varmı

 • Sinan bey;

  2012 işlemleri nasıl olacak? başlıklı yazımıda ifade ettiğimiz gibi, BKK yayınlanır yayınlanmaz son sözleşme imzalanıp derhal göreve başlanılacaktır.

 • Benim oğlum da açıkilköğretim fakültesinde okuyor diye ayırımcılık yapıldı. Yani asgari geçim indiriminden yararlanamıyormuşuz..Sanki bu üniversiteler bedava ….Her zaman söylüyorum müthiş kararlılar..duymamak ve görmemek için bizleri….yoksa başka türlü olmaz bu iş.

 • Benim oğlum da açıkilköğretim fakültesinde okuyor diye ayırımcılık yapıldı. Yani asgari geçim indiriminden yararlanamıyormuşuz..Sanki bu üniversiteler bedava ….

 • ramazan

  SAYIN Başkan tedaş teknik personelim ama 4/c li vasıfsız olarak çalışıyorum! Artık dayanacak halim takatimiz kalmadı. İvedi olarak kodroya alınması ALLAH rızası için yardımcı olunuz.Çocuklarımıza haşlık bile veremiyoruz bu ne kadar kötü bir haldeyiz.