Yasa teklifinde 4/C’yi unuttular

Sanayi Bakanlığındaki sözleşmeli personelin memur kadrosuna atanması için hazırlanan kanun teklifi 4/C li personel olarak çalışanlara en büyük haksızlıktır.

Ak Parti Milletvekilleri Nureddîn NEBATİ, Hüseyin ÜZÜLMEZ Sanayi Bakanlığındaki sözleşmeli personelin memur kadrosuna atanması için kanun teklifi hazırladı.

Son toplu sözleşme sürecinde Bakanlıkların çalışanlarına yaklaşım tarzını bir kez daha gördük. İstenildiğinde kılıf hemen hazır hale geliyor. 1972 yılından bu yana bünyesinde 4/C li çalıştıran Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) başta olmak üzere 2012 Türkiyesinde çalışanlar arasındaki adaletsizliğin giderilmesi yönünde ne milletin vekillerinden bir ses çıkmış ne de kurum başkanlarından. Kölelik olarak adlandırılan bu sistemin işleyişi birilerin adamları boşta kalmasın diye bu iş pozisyonları açık bırakılmaktadır. Bugün 4/C li olarak devlet bünyesinde çalışmak için aranan herhangi bir şart yoktur. Siyasinin bir telefonuna bakan bu istihdam şekli her geçen gün kanayan yaranın büyümesine yol açmaktadır. Kamu kurumlarında açık olan bu pozisyonların çalışanlar arasındaki ücret adaletsizliği iş barışını bozmakta çalışanlar arasında aynı işi yapmalarına rağmen alt üst dengesini gözetmektedir.

Devlet memurları statüsünde çalışanlar arasında herhangi bir hakka sahip olmayan 657’ye 4/C statüsü TBMM de ayrı TÜİK’te ayrı ve özelleştirmeden gelen personel ayrımında sözleşmeler kurumlara özgü yapılmaktadır. Bu statüde personel çalıştıran kurumlar maddi ve özlük haklarını kendileri belirlemektedir. Kurum başkanları bu statüde çalışan personelle muhatap olmamakta adeta elinin altında köle olarak tutmaktadır.

Bunların yaşanmasına rağmen açlık sınırın altında çalışan bu personel şeklinin Milletin vekillerince bilinmemesi bu arkadaşların kadroya geçirilmeleri yönünde herhangi bir adımın yıllardır atılmaması akıllara soru işareti getirmektedir. Bu insanlardan haberimiz yok diyerek içine düşülen bu durumdan sıyrılmak tam bir aymazlıktır.

Sanayi Bakanlığında çalışan personeller için atılan bu adımın Kalkınma Bakanlığına Bağlı TÜİK için de özelleştirmeden gelen personeller içinde atılması adaletin en temel taşı olacaktır. Bugün IMF’ye para aktaran ülke konumuna gelmemiz herhalde 45000 4/C li arkadaşın kadroya geçirilmesini bu arkadaşlarında yıllardır beklediği bu haberi çalışanlara müjde olarak vermek ülkemizi Yunanistan gibi görenlere verilecek bir cevap olacaktır. Şimdi Milletin vekillerinden bu haksızlıkları gidermek için bir adım bekliyoruz Sayın Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK unutmasın ki bizlerde kamu personeli bizlerde devlet memuruyuz. Mesai mefhumu olmadan yan gelip yatmadan çalışan tek kesimiz. Bu seslere kulak tıkayanlara verilecek cevaplarımızda tarafımızdan saklı tutulmaktadır. (Bülent ÇELİKKOL)

You may also like...