Yasa teklifinde 4/C’yi unuttular

Sanayi Bakanlığındaki sözleşmeli personelin memur kadrosuna atanması için hazırlanan kanun teklifi 4/C li personel olarak çalışanlara en büyük haksızlıktır.

Ak Parti Milletvekilleri Nureddîn NEBATİ, Hüseyin ÜZÜLMEZ Sanayi Bakanlığındaki sözleşmeli personelin memur kadrosuna atanması için kanun teklifi hazırladı.

Son toplu sözleşme sürecinde Bakanlıkların çalışanlarına yaklaşım tarzını bir kez daha gördük. İstenildiğinde kılıf hemen hazır hale geliyor. 1972 yılından bu yana bünyesinde 4/C li çalıştıran Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) başta olmak üzere 2012 Türkiyesinde çalışanlar arasındaki adaletsizliğin giderilmesi yönünde ne milletin vekillerinden bir ses çıkmış ne de kurum başkanlarından. Kölelik olarak adlandırılan bu sistemin işleyişi birilerin adamları boşta kalmasın diye bu iş pozisyonları açık bırakılmaktadır. Bugün 4/C li olarak devlet bünyesinde çalışmak için aranan herhangi bir şart yoktur. Siyasinin bir telefonuna bakan bu istihdam şekli her geçen gün kanayan yaranın büyümesine yol açmaktadır. Kamu kurumlarında açık olan bu pozisyonların çalışanlar arasındaki ücret adaletsizliği iş barışını bozmakta çalışanlar arasında aynı işi yapmalarına rağmen alt üst dengesini gözetmektedir.

Devlet memurları statüsünde çalışanlar arasında herhangi bir hakka sahip olmayan 657’ye 4/C statüsü TBMM de ayrı TÜİK’te ayrı ve özelleştirmeden gelen personel ayrımında sözleşmeler kurumlara özgü yapılmaktadır. Bu statüde personel çalıştıran kurumlar maddi ve özlük haklarını kendileri belirlemektedir. Kurum başkanları bu statüde çalışan personelle muhatap olmamakta adeta elinin altında köle olarak tutmaktadır.

Bunların yaşanmasına rağmen açlık sınırın altında çalışan bu personel şeklinin Milletin vekillerince bilinmemesi bu arkadaşların kadroya geçirilmeleri yönünde herhangi bir adımın yıllardır atılmaması akıllara soru işareti getirmektedir. Bu insanlardan haberimiz yok diyerek içine düşülen bu durumdan sıyrılmak tam bir aymazlıktır.

Sanayi Bakanlığında çalışan personeller için atılan bu adımın Kalkınma Bakanlığına Bağlı TÜİK için de özelleştirmeden gelen personeller içinde atılması adaletin en temel taşı olacaktır. Bugün IMF’ye para aktaran ülke konumuna gelmemiz herhalde 45000 4/C li arkadaşın kadroya geçirilmesini bu arkadaşlarında yıllardır beklediği bu haberi çalışanlara müjde olarak vermek ülkemizi Yunanistan gibi görenlere verilecek bir cevap olacaktır. Şimdi Milletin vekillerinden bu haksızlıkları gidermek için bir adım bekliyoruz Sayın Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK unutmasın ki bizlerde kamu personeli bizlerde devlet memuruyuz. Mesai mefhumu olmadan yan gelip yatmadan çalışan tek kesimiz. Bu seslere kulak tıkayanlara verilecek cevaplarımızda tarafımızdan saklı tutulmaktadır. (Bülent ÇELİKKOL)

You may also like...

 • ebubekir

  biz herzaman unutulmaktayız sayın bakanım ve sayın başbakanım seçimden önce 4/clilerede kaduro verileçek denmişti amam neden se hep unutuluyoruz biz unutulmaya mahkümmüyuz. bizim hiç birşeyde hakkımızyok.eşit işe eşit üçret hani aynı işi yaptıgımız yanımızdaki arkadaş kadurolu o 1500tl alırken biz 968tl alıyoruz bunasıl eşit işe eşit üçret anlamadım anladıysanız banada anlatın lütfen artık

 • M.DURAN

  Yıllardır Kanayan YARA haline gelen 4-c zulmüne DUR demenin,zamanı gelmedimi? EYY HÜKUMET ! 4-C li Çalışanlarında Ailesi var.Gururu var.Zorunlu ihtiyaçlara gücücümüz yetmez halde.Kendininizi 4-Cli AİLE REİSİ olarak düşünseniz anlarsınız sanırım.

 • murat

  akp hükümeti bn bir 4c mağduru olarak sizlere hakkımı helal etmiyorum verdiğiniz sözleri lütfen yerine getirin bir özelleştirme mağdru olarak burdan sesleniyorum eğer gercekten müslümansanız vicdan sahibiseniz insafa geliniz yarın hepiniz mubarek ramazanı karşılayacak oruc tutacaksınız 45000 4c magduru sizlere hergün beddua ediyor bilesiniz en kısa zamanda bu 4c yi insan gibi yaşam seviyesine getirmezseniz öbür dünyada iki elim yakanızda olacak bilesiniz hakkımı szlere helal etmiyorum bunu böyle bilesiniz .bn szin müslüman olduğunuzdan şüpe ediyorum biliniz müslüman olsanız müslümana bunu reva görmezsiniz allah hepinizin belasını versin tez zamanda inşallahhhhhhhhhh(aminnnnnnnnnnnnnn)

 • abdi

  sayın arkadaşlar,milletvekilleri milletin temsilcileri yani bizim sectiklerimiz.7 yıl dır bekliyoruz ama nafile.bizden sonra sınavla 4/b işe girenler 1 yıldan sonra kadro aldı.sanayi bakanlığındaki sözleşmeliler de bizim seçtiklerimizin öz evlatları ki kadro verme çalıyması yapıyorlar.maliye bakanımızda 4/c lilerle uğraşıyor.birde müşavirlerle milletvekillerinin eflsyon karşısında çok ezildiklerinden bahsediyor. YANİ BİZİM SEÇTİKLERİMİZ EZİLİYORLARMIŞ.ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.BİZ NE OLUYORUZ 1.100 TL MAAŞLA.BEDDUALARIMIZ BİZİ GÖRMEYENLERE.

 • çaresiz 4cli

  vay kimsesiz 4cli arkadaşlarım gene hüzün gene umutların bittiği yerdemiyiz hayırlısı bakalım inşallahbir gün bizde güleriz.