Verilen sözler tutulmadı. Onun da umutları tükendi

Dünya’da sözüne tek güvendiği lider olan başbakanımızın söylediği sözler hala kulaklarında..!

Diyarbakır Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü personeli, ve bir 4/C’li kardeşimiz eski TEKEL İşçisi Murat AVAR, 17.04.2016 tarihinde vefat etmiştir. Cenazesi 18.04.2016 tarihinde defnedilmiştir. Bir mücadele insanı olan Avar, 4/C ve 4/C’lilerin durumu ile yakından ilgilenen ve sürekli duygu ve düşüncelerini yorumlarıyla ve söyleşileriyle dile getiren bu kardeşimizin umutları tükendi ki kendisine kıymayı tercih etti. Ailesine ve yakınlarına en içten duygularımızla başsağlığı, kendisine yüce Allah’tan rahmet diliyoruz.

17 Temmuz 2014 tarihinde Gazete Kamu’da yayınlanan “4/C’liler Başbakanın Sözünün Gerçekleşmesini Bekliyor” başlıklı habere yazdığı yorumda; “Dünyada sözüne tek güvendiğim lider olan başbakanımızın söylediği sözler hala kulaklarımda. Eğer cumhurbaşkanı olmadan gerçekleştirmezse Cumhurbaşkanı olduktan sonra gerçekleştirmesi veya başkaları tarafından gerçekleşmesi durumunda sözüne çok güvendiğim başbakanımızın yaptığına inanmayacağımı belirtmek isterim. Çünkü söz verdiği esnada bir başbakandı ve bu sözünü ancak başbakan iken yerine getirirse inanacağımı belirtmek isterim.” demişti.

Diyarbakır Yenişehir Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de okul aile birliği başkanı olan Murat AVAR’ın; Mustafa BÜLBÜL tarafından derlenen, haber sitelerine yazdığı bazı yorumları da aşağıda bulabilirsiniz. (Özelleştirme.Net)

Memurlar.Net (2 Mart 2012 – http://www.memurlar.net/haber/219063/2.sayfa)

murat-avar-portre

4/c li olmanın yükünü,sıkıntısını,stresini ancak 4/c li olarak çalışan bilir.Ülkemiz büyük bir ülke.Çocuklarına ve ailesine bağlı bir ülke.Lise mezunu bir 4/c liye 960 tl maaşla 4-5 çocuk okutturlmaya kalkılırsa bu ülkede ne devlete nede devleti yönetenlere güven kalır.Bu ülke insanları arasında ve çalışanları arasında ayrım yapılırsa bu ailelerin kendiside ,çalışanıda ve bunların çocuklarınında devlete güveni kalmaz.Düşünün aynı odada 4 kişi çalışıyoruz 2 si 4A lı bunlar 2000 tl maaş alıyor.1’i4/b li 1400 tl maaş alıyor ve bunlar yılın 12 ayı çalışıp döner sermaye ve ek ödeme alabiliyor .Ama o odada çalışan 4.kişi ise yıllarca devlete işçi olarak hizmet verip fabrikası kapatılan ve 4/c ye mahkum edilip sadece 960 tl maaş ile en çok çalıştırılan geçiçimemur..Allah aşkına böyle adalet ,böyle çalışma şekli mi olur.Burdan sesleniyorum: “Bu ülkede 960 tl maaşla çalışıp 3 çocuk okutabilecek,ev kirası ,ev masrafı,elk.su yakıt masraflarını karşılayabilecek babayiğit varsa ben ona kırk yıl kölelik yaparım.”.Sayın hükümetimiz:!! 4/c lilerde bu ülkenin evladı ve çalışanıdır.Bu çalışma ayıbından bir an önce kurtulup milletin bedduasını almaktan kurtulun. bizlerde refaha ulaşmış ülke insanı olmak istiyoruz.Devletin memuru 12 ay çalışıyorsa 4/c lide 12 ay çalışmalı .Diğer memurlar yeterli gelmese bile en azından karın doyurucu maaş alırken 4/c lide açlığa sevkedilmemelidir.Ek ödeme ve aile yardımından faydalandırılmalıdır.Allah korusun aile düzenleri bozulupda boşanan ve intihar eden 4/c li sayısı günbe gün artmakta.Bunların vebalini kimse kaldıramaz.Yarın hepimiz mahşerde hesap verecez.Ben bir 4/c li olarak 3 yıldır 4/c li olarak çalışıyorum ama bu 3 yılda 30 yıl yaşlandım.Sorumlular bu yorumumu okudularsa akşam evde başını yastığa koyarken ellerini vicdanlarına koyarak bir düşünsünler.Saygı ve sevgilerimle.Muratavar Diyarbakır

4C Mağdurları (27 Haziran 2013 – http://4cmagdurlari.blogspot.com.tr/2013/06/faruk-celik-ve-ahmet-gundogdu-gorusmesi.html)

23 Bin 4/C linin kadro alması Ekonomiyi çökertecekmiş.!!!Peki 96.500 kişiye kadro vermek ve ayrıca 19.000 yeni memur almak Ekonomiye teğet mi geçecek.Ağzınızdan çıkan her kelimeyi bizler duyamayabiliriz ammmmmmaaaaa Yukarıda AlLLAH var, ağzınızdan çıkan her kelimeyi ve harfleri bile duyuyor.Hele hele bizleri hiç adam yerine koymadınız vede bizden çekinmiyorsunuz.Peki söylediklerinizi ve verdiğiniz sözleri ALLAH’ın sizleri duyduğunu bile bile nasıl hesap vereceksiniz çok merak ediyorum.Biz 4/C lileri zaten cezalandırıyorcasına bizleri süründürdüğünüz yetmedi mi? Ben bir 4/C liyim ama benim ÇOCUĞUM 4/C li değil Onlara bu yoksylluğu yaşatmaya hakkınız yok..Eğer sizler 1.000 TL maaşla üniversitede çocuk okutabilecekseniz gelin hep beraber 4/C liolalım.Benim ve biz 4/C lilerin de çocukları bu ülkenin geleceğini temsil ediyor.Her hükümetten böyle bir patavatsızlığı beklerdim ama A K P nin böyle bir laf tüccarlığı yapabileceği aklımın ucundan bile geçmezdi.Ayıptır ,yazıktır bizlerde çoluk çocuk sahibiyiz.Evimize götürmemiz gereken bir lokma ekmek mecburiyetimiz var.Ondada gözünüz olmasın.ALLAH’ın adaleti herşeye yetecektir elbet..Murat AVAR

Gazete Kamu (17 Temmuz 2014 – http://www.gazetekamu.com/4cliler-basbakanin-sozunun-gerceklesmesini-bekliyor.html)

DÜNYADA SÖZÜNE TEK GÜVENDİĞİM LİDER OLAN BAŞBAKANIMIZN SÖYLEDİĞİ SÖZLER HALA KULAKLARIMDA.EĞER CUMHURBAŞKANI OLMADAN GERÇEKLEŞTİRMEZSE.CUMHURBAŞKANI OLDUKTAN SONRA GERÇEKLEŞTİRMESİ VEYA BAŞKALARI TARAFINDAN GERÇEKLEŞMESİ DURUMUNDA.” SÖZÜNE ÇOK GÜVENDİĞİM BAŞBAKANIMIZIN ” YAPTIĞINA İNAMAYACAĞIMI BELİRTMEK İSTERİM.ÇÜNKÜ SÖZ VERDİĞİ ESNADA BİR BAŞBAKANDI VE BU SÖZÜNÜ ANCAK BAŞBAKAN İKEN YERİNE GİTİRİRSE İNANACAĞIMI BELİRTMEK İSTERİM.

Memurlar.Net (08 Şubat 2012 – http://www.memurlar.net/haber/217260/24.sayfa)

Çok Geçde olsa bu konuya değindiği için memurlar nete teşekkür ederiz.Aslında müjdesi veriliptegerçekleşmeyen,hakkımız olan ve verilmesi gereken bir karar çıkması bugüne dek gerçekleşmedi.Biz 4/c liler olarak gerçekten çok ama çok zor durumdayız.Son dönemlerde sürekli 4/c nin gündeme gelmesi etkili olmuştur.Örneğin kış ortasında işsiz kalmak ve kış şartlarında maaşsız kalmak da cabası.Zaten aldığımız 960 tllik maaş onuda kışın zor şartlarında yok olması dahadadüşündürücü.Biz 4/c lilerin sadece aile yardımı değil,çalışmasürelerimiz,maaşlarımız ve döner sermaye gibi ek ödemelerden faydalanamayışımız en büyük dert.Tüm yetkililere sesleniyorum.4/c Ülkemizin çalışma koşullarında en mağdur bırakılan,haklarından mahrum edilen bir çalışma şeklidir.Devletin bir an önce bu ayıbı ortadan kaldırmalıdır.yerine getirilmesi gerekenler: 1-Kadro 2-Çalışma sürelerinin 12 aya çıkarılması 3-Ek Ödeme ve Döner Sermaye den faydalanma 4-Aile yardımı 5-Kadro olmasa bile şuan için en azından 4/B Saygılarımla Murat AVAR Diyarbakır

Tek Gıda-İş Söyleşi (http://www.tekgida.org.tr/Pdf/Tekgida-Gecmis-Haberler.pdf)

Ankara eylemi öncesi görüştüğümüz TEKEL Diyarbakır işçileri, AKP Hükümeri’ne tepkilerini dile getirdiler. Bölgedeki işsizlik sorununa dikkat çeken işçiler, Diyarbakır’a bir darbenin de TEKEL’in kapanmasıyla vurulacağım belirttiler. YATMIYORUZ ÇALIŞIYORUZ Başbakan’ın ‘Yatarak para kazanıyorlar’ sözlerine tepki gösteren TEKEL işçisi Murat Avar, “Son dönemde tütün alımlarını kestiler, sigara bölümünü kapattılar. Fabrikanın çalışmaması için zemin hazırladılar” dedi.

Emek Dünyası Söylesişi (http://www.emekdunyasi.net/ed/guncel/6672-tekel-iscileri-ancak-tabutlarimiz-doner)

Geceyi Tez-Koop-İş’te yere serdikleri yatakta geçiren işçilerden Murat Avar da, şöyle konuştu: “Şehrimizin ümidi olan fabrika kapatılıyor. Madem kapatacaksınız neden 23 sene boyunca bir fabrika kurmak için uğraşıldı. Fabrikamız dünyada Bulgaristan ve Brezilya’dan sonra üçüncü büyük fabrika. Bugün böyle büyük bir fabrikanın kapatılması çalışmaları utanç verici bir durum. Bizim için ‘Yetim hakkı yiyorlar’ deniyor. Asıl yetim hakkı yiyenler Meclis’tekiler. TEKEL işçisi buraya dilenmeye maaşını arttırmaya gelmedi. Sadece sahip olduğu hakların elinden almasına tepki göstermek için geldi. Ekmeğimizin elimizden alınmasına biz demokratik yollarla karşı duruyoruz. Ama bizi farklı yollara mecbur kılmaya çalışıyorlar.” Seçimlerde AKP’ye oy kullandığını söyleyen Avar, “Bütün halkımdan Diyarbakır halkından özür diliyorum. Seçimlerde AKP’ye oy verdiğim için utanıyorum” dedi.

Evrensel.Net (http://www.evrensel.net/haber/194657/diyarbakirli-isciler-tekel-icin-direnecek)

Başbakan’ın ‘Yatarak para kazanıyorlar’ sözlerine tepki gösteren TEKEL işçisi Murat Avar, “Son dönemde tütün alımlarını kestiler, sigara bölümünü kapattılar. Fabrikanın çalışmaması için zemin hazırladılar” dedi. 12 yıllık işçi Abdülkerim Dinç, depolarda 300 bin işlenmemiş tütün balyası olduğunu belirterek, “Hiçbir işçi yatarak para kazanmıyor. Yatarak para kazansaydık bizim de gemiciğimiz olurdu” dedi.

Memurlar.Net (08 Temmuz 2011 – http://www.memurlar.net/haber/199891/19.sayfa)

iyi güzel herkese hakkını aldı,herkes aile yardımı aldı ,herkes maaş zammı aldı ,güle güle harcayın kimsenin maaşında gözüm yok. Ben şu içimdeki kurtları dökmek için bu yazıyı yazıyorum.Ben 12 yıl devletin kadrolu işçisi olarak çalıştım benim işyerimi devlet kapattı ve beni (bizleri ) 4/c denen illetin kucağına attı.Şimdi bu devletin 4/b lisi ,4/a lısı hizmetlisi v.s.herkesin hakkı verildi Peki bu 4/c li insanların ailesi yokmu ki aile yardımı alamadılar ???herkese maaş zammı veriliyor neden 4/c liler sözleşmede belirlenen rakamın dışına çıkılamıyor.Banka Promosyonlarında 4/c liye ayrı rakam ödeniyor.sayyyysayyyybitmez.Burdan devlet erkanına soruyorum hanginiz yada hanginizin çocuğu 850 tl ye 4 çocuk okutup ev geçindirebiliyorsa,elektrik su tlf. ödeyebiliyorsa gelsinler hep beraber 4/c liolalım.Yukarıda Allah var bunun hesabı mutlaka sorulacaktırrr.Ben hakkımızı yiyen herkesi ama herkesi Yüce Allah’ a havale ediyorum.İnanın ben 6-7 aydır 4/c li olarak çalışıyorum her ay 600-700 tl eksiye geçiyorum bakalım nerde patlayacaz.Ama Patlarsak yanımızad çok tesir verecez.Tekel çalışanı arkadaşlarımla dünyada nam salacak bir eylem yaptık sonucu bu muydu.Bentekrar devlet erkanına ve bana bu çalışma şeklini ve çalışma ücretini reva görenlere seleniyorum.”Siz ve çocuklarınızdan hanginiz 850 tl maaşla geçine biliyorsanız gelin hep beraber 4/c li olalım ” elinizi vicdanınıza koyun ve akşam başınızı yastığa koyun ve olan biteni bi kenara bırkarakbidüşünün.Bu insanlar bu maaşla geçinebiliyormu acaba” diye düşünün evet diyorsanız allah aynısını sizin ve çocuklarınızın başına getirsin inşallah.ama vicdanınız sızlarsa şayet bizleredebi çare bulun lütfen.saygılarımla.Muratavar-d.bakır tekel tütün işçisi

Memurlar.Net (18 Şubat 2013 – http://www.memurlar.net/haber/339127/20.sayfa)

Ülkemizde en zor şartlarda ve en az maaş alan kesim 4/C lilerdir.Umarım bu taslak içersinde bizlerinde ellerimizden alınan kadroları tekrar iade edilir.Aile yardımı bile alamayan 4/C liler aynı kurumda hatta aynı odada çalışıp aynı işi yaptıkları kişlerin yarısı kadar bile maaş alamamaktadır.Umarım adalet yerini bulacaktır.

Memurlar.Net (30 Mart 2012 – http://www.memurlar.net/haber/221400/)

Ben bişianlamadım.Yalnız kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez mantığı kokuyor.Mutlaka devletin bundan kazanımı varkibişeylerplanlıyor.Genedeherşeyin hayırlısı diyelim.Amaaaaaa..Eğer burda 4/c çalışanlar unutulup gene en düşük kategoriye alınımaya çalışılırsa bu ülkenin en büyük ayıbı olur.4/c çalışanlarında kadrolarına,düzgün bir maaşa yılda 12 ay çalışmaya elbette hakları var.4/c lilerin aileleri bile hiçe sayılarak verilmeyen aile yardımları verilmeli kısaca şunu söyleyeyim 4/c lilerde insanca yaşama haklarına shiptirler.

Memurlar.Net (21 Eylül 2011 – http://www.memurlar.net/haber/205701/)

Ben bir 4/c limemurum.Söylemek istediğim ve yetkilierden istediğim bazı şeyler olacak….
Türkiye siyaset liderlerinden en güvenilir,sözünde duran tek bir lider varsa oda Sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır.12 haziran 2011 tarihinde ntv televizyonunda spikerin “4/c lilerin durumu ne olacak” sorusuna Sayın başbakanımız :”Bunların durumları farklı,seçimden sonra kanun değişikliği gerekeceği için kanun değişikliğ yaparak eğer olursa bunları 4/A yapacaz şayet dyrymlar el vermezse bunları 4/B li yaparak bu sorunuda çözmüş olacaz” diye cevap vermişti.Sayın başbakanım biliyorum bizlere biraz dargınsın haklıda olabilirsiniz.Bizler Ankara’ya sdace ekmek davamız ve çocuklarımızın geleceği için Ankara’daydık .Ama bu sorunun çözülmesini istemeyen ve bu durumumuzu siyaset malzemesi olarak kullanmak üzere bizleri karşı karşıya getirdi.Ama bunu sizde biliyorsunuz ki Tekel işçisi gerçektende masumdu .Ordaki boş mikrofonu gören her türlü düşünce sahibi mikrofona sarılarak bizler üzerinden hükümete sataştı,o meydanlarda ahkam kesenlerin ve üzerimizden siyaset yapanlar bizim için ne yapabildiler,onların bizim ismimizi kullandıkları sürecede bizleri karşı karşıya getirdiler.Ama olan oldu hatayı anlamakta bir erdemliktir Allah Rızası için bu dargınlık bitsin.Bizlerde bu ülkenin evladı ,bu ülkenin devleti için hizmet eden diğer memurlar gibi çalışan ama diğer memurlardan çok farklı üzcretle çalıştırılan ve yoksulluğa ,aile düzeninin bozulmaması için uğraş veren devletin personeliyiz.Aynı odada aynı işi yaptığı halde maaşlarının yarsı kadar ücret alan,aile yardımı alamayan,kadrosuolmayan,yılda 1 ay işten çıkarılan git gide yoksullaşan bireyleriz.Ben bu ülkenin vatandaşıyım aynı anda devletine özverili bir şekilde çalışarak hizmet eden bir bireyi bir memuru isem hakkımıda almam lazım diye düşünüyorum.3 çocuğum var üçüde okula gidiyor eğer böyle devam ederse çocuklarımı okutamayacam.Aile düzenim bozuldu eve doğru dürüst bişeylerde götüremez oldum.Gün geçtikçe dahada borçlanıyorum ve geleceğimide hiç iyi görmüyorum. Sayın başbakanımın sözünde duracağından hiç şüphem yok. Düşünün sizin çocuğunuz 40-45 yaşlarına gelmiş 2-3 çocuğu var ve çocuğunuz mevcut işinden çıkarılır ve aldığı maaşın yarısı gibi bir ücretle ve yılda 1 ay işten çıkarıldığı bir işte çalıştırınca sizler ne kadar üzülüyorsanız bizim anamız babamız ve eşlerimiz aynı sıkıntıyı çok daha yaşıyoruz.
Allah rızası için evet sadece Allah rızası için bu sorunu çözüme kavuşturun ,gerçekten dayanacak takatimiz ve mecalimiz kalmadı. saygılarımla

Memurlar.Net (19 Nisan 2011 – http://www.memurlar.net/haber/193720/36.sayfa)

Değerli arkadaşlar kimse 4/C den bahsetmiyor bizde sözleşmeli değilmiyiz.4/B 12 ay sözleşme yapıyor 4/C liler 11 ay sözleşme yapıyor.Ama şuna inanıyorum başbakanımız ağzından kolay kolay söz çıkmaz ama çıktımıydıuygular,yapar diye biliyorum.İnşallah hayırlı bişi yapar ömür boyu duamızı ve oyumuzu alır.Ama seçimden önce yaparsa hem onun hemde bizim menfaatimizedir.Yanlışşuda unutulmamalıdır ki seçimden önce olmazsa ben bu işten ümidimide keserim ve başbakana olan güvenimide yitiririm bubu söylemekte fayda var.Hayırlısı olur inşallah

Memurlar.Net (16 Eylül 2011 – http://www.memurlar.net/haber/205394/6.sayfa)

evet verdiği o sözü ve üyesi olduğum memur senin de açıklamasını daha dünmüş gibi hatırlıyorum.zaman ne çabuk geçiyor demi insanlar sözlerinin arkasında ve dediklerinde ne kadarda samimiler görüyoruz.allah rızası için elinizi vicdanınıza koyun 3 çocukluyum ve üçüde okula gidiyor siz bir baba iseniz 960 tl maaşla eve ,kiraya,yakıta,yemeğe,mutfağa,elektriğe,suya ,çocuğunuz okula gidiyorsa defterine,kalemine,çantasına,servisücretine,harçlığına….sayda say yetişebiliyorsan gel hep beraber 4/c li olalım gitsin.evetankaradaki eylemde birileri bizi kullandı sırtımızdan hükümete ahkam kesti ama bir gün olsun hükümet yetkilisinden biri gelseydide biz onları yiyecekmiydikhayııııırrr.lütfen bu dargınlık bu kin,bu kavga bitsin,hepimiz bu ülkenin evlatlarıyız,bu ülkeye hizmet için varız,hizmetetmeyede devam edecez inşallah amaaa bu şartlarda ya çoğumuz istifa edip yanlış işler yapacaz yada birer yoksul,birer devletine işine küskün vatandaş olacaz.herşey ortada vicdanlarda ortada allahkorkusudaortada.bizim hatamız::oraya eylem alanına gelip siyaset yapına bedava mikrofna sarılıp karşılarında 10.000 lerce insan görenleri portakal yağmuruna tutsaydık bugün böyle olmayabilirdik.ama olan olmuş.burdan devlet büyüklerine sesleniyorum:”olan olmuş hata kula mahsustur,hükümette hatalı bu konuda ,mağdur olan 4/c liarakadaşlarımızında hataları vardır.”gelin çalışma barışı ve vatandaş devlet hoşluğu içersinde birbirimize sarılalım,ve tüm sorunları ortadan kaldıralım diyorum ama allah rızası için yapalım.geçmişiunutalım.haklarımızı verin bize el uzatın çünkü bizim ekmek derdinden başka hiçbir derdimiz kinimiz yok.sadece haklarımızı ve çoluk çocuğumuzun hakkını istiyoruz.uzatınelleriniziiii biz uzatmaya hazırız..vicdanınızın sesini dinleyin.saygılarımla.

Memurlar.Net (23 Şubat 2012 – http://www.memurlar.net/haber/95167/)

Değerli arkadaşlar Türkiye kamu kurumlarında binlerce 4/c livar.Bunlardan Özelleştirme sonucu yıllarca fabrikalarda çalışmış ve Kadrolu işçi iken işten çıkarılmış ve 4/c li olan var birde 4/c li olarak atananlar var.Ben daha fazla ayırım yaratacak yorumlara girmeden şunu belirtmek isterim.Kurumu ,çalıştığı sektörü,çalışma şekli ve çalışma koşullarını gözetmeksizin netice itibarı ile hepsi 4/c li ise hepsi aynı hakları sahip ve kurumların ihtiyacına göre çalıştırılan personellerdir.Peki devletin bugün kalkıpta “diyanette çalışanlar 4/b ye geçecek” derse bu tam manasıyla ayırımcılık olur.Allahonlarada kısmet etsin bizlerede kısmet etsin.Ama 4/c denince tüm 4/c lileri kapsamak lazım.Şu kurumu yapalımda şunu yapmayalım denilirse ayırımcılık ister istemez insanın aklına gelebiliyor.Elhamdülillah hepimiz müslümanız ve allahkahretsinki hepimiz 4/c liyiz.Bence kurum belirterek 4/c lilerin ayırt edilerek 4/b ye geçmeleri bence düpedüz ayırımcılıktır.Sakın kimse alınmasın “eğer hak ve adalet buysa ben bunu reddediyorum vedekınıyorum.Bazı arkadaşlar partisel açıklamalarda bulunarak “mevcut parti % 47 oy alan bir partidir evet doğru o % 47 dediğin oranda benimde katkım var.Eğer sen taraftarsan bende taraftardım.Ama aynı iyiliği yaptıysak aynı karşılığı alma hakkını nasıl savunuyorsan bende aynı isteklerimi savunup talaplerimide dile getrime hakkına sahibim.Saygılar

Yeni Vadi (23 Kasım 2011 – http://yenivadi.blogspot.com.tr/2011/11/tum-kamu-personelinin-ek-odemeleri.html)

bre vicdansızlar siz zaten alıyordunuz bu parayı .biz 4/c liler bir ayda aldığımız maaş sizin döner sermayenize yetişmiyor.atıp tutmak güzel biz burda ne çileler ,ne eziyetler çekiyoruz.bide utanmadan “eşit işe eşit maaş” diye başlık atmışlar.nerde eşitlik ,nerde vicdan.bide üstelik bu kış ortasında 20 gün sonra işten çıkarılıp bir ay da ara verilecek ortalama düşünürseniz maaşım 800 tl ye gelecek.acaba bu ilanda 4/C diye bir isim varmı sizlere soruyorum.hala çekiştirip duruyorsunuz..

You may also like...