Üretemeyen bir ülkeyiz

Hükümeti özelleştirme politikasını eleştiren Türk Enerji Sen Orta Karadeniz Şube Başkanı Demir, “Tüketmeye mecbur ama üretemeyen konuma getirildik. Şeker Fabrikaları kimler için özelleştiriliyor?” diye sordu.

Hükümet özelleştirme adı altında elindeki kurumları bir bir elinden çıkarmakta ısrar ettiğini söyleyen Türkiye Enerji Sanayi ve Madencilik Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Türk-Enerji-Sen) Orta Karadeniz Şube Başkanı Şuayip Deniz Demir, bilinçsiz bir özelleştirme politikasi izlendiğini ve bunun sonucunda ülkenin tüketmeye mecbur ama üretemeyen bir konuma getirildiğini söyledi.

Dünyadaki birçok ülke ile Türkiye’yi karşılaştıran Demir, “Dünyada şekerpancarının etanol üretiminde kullanımının artacağı ve fiyatların yükseleceği düşünülmekteyken, bizde fabrikaların satılması ya da kapatılmasının hesaplarının yapıldığını iddia etti.

“Türkiye pazarlaştırılıyor”

Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rusya durumu görmüş, pancar ve şeker üretimini yüzde 50 artırmış, fabrikalarını modernize etmiştir. Satışı Danıştaydan dönen Şeker Fabrikalarının satışı şunun için durdurulmalıdır: Et Balık Kurumu, Yemsan satılmış, hayvan üreticisi kaybetmiş ülkede et fiyatları yükselmiş, tükettiğimiz sütün üçte birini üretir, dışardan hayvan ithal eder hale gelmişiz. Bugün Ankara”da Et Balık Kurumunun yeri “tüketim çılgınlığı” sembolü bir alışveriş merkezi olmuştur. “Üretmeyelim tüketelim, hep cepten yiyelim, toprağımızı fabrikalarımızı satıp yiyelim” anlayışı işte budur! Şeker konusunda atılan her adım; Türkiye”yi şeker üreten bir ülke yapmasından ziyade Pazar yapmaya yönelik politikalardır. “

Demir, Türk Enerji Sendikası olarak ithal GDO”lu mısırdan üretilen şuruplarla yapılan mamuller yerine Türkiye”de üretilen pancar ile üretilen şekerle imal edilmiş ürünler istediklerini ifade etti. (Halk Gazetesi)

You may also like...