UEDAŞ’ta personel polemiği

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) ile Elektrik Mühendisler Odası Bursa Şubesi arasında personel tartışması yaşanıyor.

EMO Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar, UEDAŞ’ın devrinden sonra personel sayısının bin 400’den 800’e düşürüldüğünü iddia etti. UEDAŞ İcra Kurulu Başkanı İsmail Ergüneş ise, kurumun özelleşmesinden sonra çok sayıda personelin 4-C’yi tercih ettiğini, bazı çalışaların da emekli olduğunu belirterek, “Biz 483 personelle başladık bu işe. Şimdi bu sayıyı ikiye katladık. Biz işçi sayısını asla azaltmadık” dedi.

EMO Bursa Şubesi üyeleri, 1 Eylül 2010 tarihinde özelleşen Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) uygulamalarına tepki gösterdi. UEDAŞ’ın devrinin hemen öncesinde bin 400 olan güvenceli çalışan sayısının 800’e indirildiğini kaydeden Çınar, elektrik faturalarına yansıtılan kayıp kaçak oranlarını eleştirdi. Çınar, enerjinin özelleştirilmesine her zaman karşı çıktıklarını ifade etti.

Yapılan düzenlemeler ile elektrik fiyatlarında asla bir indirimin olmayacağını öne süren Çınar, “Dağıtım şirketi, enerji tedarikinde gerçekleşen maliyet değişikliklerinin tamamını 3 ayda bir yapılacak revizyonlarla doğrudan tarifelere ve dolayısıyla tüketicilere yansıtacak. Ancak belirlenen elektrik tedarik fiyatında daha düşük bir seviyeden elektrik tedarik ettiği taktirde aradaki farkı elde tutma hakkına sahip olacak. Yani bundan böyle elektrikte asla indirim olmayacak. Dağıtım şirketinin yapması gereken yatırımlar için harcamalarının, EPDK onaylı tarifelerin içine dahil edilmek suretiyle, dağıtım şirketine zaman içinde geri kazandırılacağı taahhüt edildi. Tüm bu düzenlemelerin sonucu olarak vatandaşa daha yüksek elektrik fiyatları şeklinde yansıyacak” diye konuştu.

MÜHENDİSLERDEN İŞTEN ÇIKARILMAYA TEPKİ
Çınar, UEDAŞ’taki 2 mühendis ve 1 teknisyenin işten çıkartılmasına tepki göstererek, UEDAŞ’ın devrinin hemen öncesinde bin 400 olan güvenceli çalışan sayısının 800’e düşürüldüğünü vurguladı. Çınar, “Güvencesiz çalışma biçimlerinin en kötü biçimi olan taşeron firmalarla bu çalışma sistemini ise UEDAŞ tesis, bakım ve sayaç okuma işlemleri için 3 adet taşeron şirketi kurarak kendi işini kendi taşeronuna yaptırarak hayata geçirdi. İhtiyaç duyulan gerek teknik gerekse de idari personelin, düşük ücretlerle ve daha ağır çalışma şartları dayatılıyor. Deneyimli kadrolar boşaltıldı. Arkadaşlarımızın işten çıkartılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

“KAYIP KAÇAK ORANLARI FATURAYA YANSITILMASIN”
Kayıp kaçak, sayaç okuma ve iletim bedellerinin vatandaşlardan tahsil edilmesini de eleştiren Çınar, sadece işte çıkarılmaları değil sunulan hizmetler, fiyatlardaki oranlar, açma kesmelerle ilgili konuların da takipçisi olacaklarını kaydetti. Çınar, “Bugün gerek iletim hatlarında gerek trafolarda elektrik kayıplarını ölçen bir sistem bulunmuyor. Ölçülmeyen, ölçüm yapılmadığı için de kayıpların tespitinin gerektiği şekilde yapılamadığı bir işletme kusurunun, afaki olarak tespit edilerek halka ödetilmesinin hiçbir hukuki yanının olmadığını, mahkemeler tespit etti. Kayıp kaçak oranları 21 ayrı bölgede farklı. En pahalı enerjiyi biz kullanıyoruz. UEDAŞ’ın kayıp kaçak oranı yüzde 6 olurken, bu oranlar da faturalara yansıyor. Vatandaş zarar görüyor. Kayıp kaçak abonelere yansıtılmamalı. Hukuki mücadele edilirse bu da önlenir” ifadelerini kullandı.

“İŞÇİ SAYISI AZALMADI, İKİYE KATLANDI”
İHA muhabirinin sorularını cevaplayan UEDAŞ İcra Kurulu Başkanı İsmail Ergüneş, işçi çıkartılması konusunda EMO’nun eleştirisine tepki gösterdi. UEDAŞ’ta çalışanların güvencesinin sağladığını belirten Ergüneş, kurumun devrinden sonra bin 300 olan personel sayısının 483’e düştüğünü söyledi. Ergüneş, “Devir öncesi personel sayısı yaklaşık bin 300 idi. Bu personelin 400’ü emekli oldu. 300’e yakın kişi de memur olarak başka kurumlara geçti. 483 kişi ile bu işe başladık. Devir sonrası istihdamda azalma yok. Haksızlık yapılıyor. Zaten memur arkadaşlar vardı. Onlara biz ne yapabiliriz? Bin 400 kişiyi 800’e indirmedik. Özelleşmeden sonra bize isim isim verilen personel sayısı 483 idi. Biz bu sayıyı 800’ün üzerine çıkardık. Yani ikiye katladık” ifadelerini kullandı.

“FİYATLARI BİZ DEĞİL, EPDK BELİRLİYOR”
EMO Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar’ın “elektrik fiyatlarında indirim olmayacak” açıklamasını eleştiren Ergüneş, “Bu olaya biz karar vermiyoruz. EPDK fiyatı belirliyor. Bize söylenen ne ise onu faturaya yansıtıyoruz. İndirim olursa faturalarda indirim olur. Artış olursa aynı şekilde devam eder. Biraz mantıklı düşünmek lazım. Buna bizim müdahalemiz yok. Bizim elektrik fiyatlarındaki net karımız yüzde 1 bile değil zaten” açıklamalarında bulundu. (İHA)

You may also like...