Türk Sağlık-Sen’den Basın Açıklaması

Türk Sağlık-Sen Bitlis İl Başkanı Yüksek Koçak, vekil ebe hemşireler ile 4/C’lilerin kadroya geçirilmeleri konusunda basın açıklaması yaptı.

Koçak, Türk Sağlık-Sen olarak, kamuda istihdam modeli olarak, sadece kadrolu çalıştırma olması gerektiğini sürekli olarak ifade ettiklerini ve bunun gerçekleşmesi için yoğun bir mücadele içinde olduklarını söyledi.

“Sözleşmeli çalışanlar için kazandığımız davalar, gerçekleştirdiğimiz mitingler, yaptığımız girişimler sonucunda adım adım kadroya ilerledik” diyen Koçak, şöyle konuştu:

“Bu yoğun mücadele sonucunda, nihayet geçtiğimiz haziran ayında, sözleşmeli çalışanlar, yıllardır bekledikleri kadrolarına kavuşmuş oldu. 4 Haziran’da yayınlanan kanun hükmünde kararnameyle, sözleşmelilerin kadroya alınması çok önemli bir gelişme oldu. Fakat kararnamede vekil ebe hemşireler ile 4/C’lilerin kadroya geçirilmesi, kapsam dışı bırakılmıştı. Bu bir eksiklikti. Türk Sağlık-Sen olarak vekil ebe hemşirelerle, 4/C’lilerin kadroya alınmaları için yeni bir mücadele dönemini de 4 Haziran’dan itibaren başlattık. İlk girişim olarak Maliye Bakanlığı’na ve Devlet Personel Başkanlığı’na, vekil ebe hemşire ve 4/C’lilere kadro verilmesi için başvurduk. Vekil ebe hemşirelerle 4/C’lilere kadro için ilk eylemi de Maliye Bakanlığı önünde gerçekleştirdik. Alanlarda da bu personelin kadroya alınması gerektiğini savunduk.”

Bu mücadeleyi artık hukuki zemine de taşıdıklarını, sendikalarının Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı’na dava açtığını ifade eden Koçak, açtıkları davayla da bu personelin kadroya geçme hakkından mahrum bırakılmasının, Anayasa’nın kanun önünde eşitlik ilkesine aykırı olduğuna dikkat çektiklerini bildirdi.

Koçak, şunları aktardı:

“4/C’lilerin ve vekil ebe hemşirelerin memur kadrosuna geçme hakkının engellenmesi, her türlü hukuki, vicdani ve mantıki temelden uzak bir uygulamadır. Umarız hukuki süreç çalışanların lehine gelişir ve vekil ebe hemşirelerle 4/C’liler kadroya kavuşurlar. Türk Sağlık-Sen olarak biz bu konuda da sonuç alana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Hedefimiz ve isteğimiz tüm kamu çalışanlarının kadrolu olmasıdır. Bunun içinde her zeminde yoğun bir gayret sarf edeceğiz. Vekil ebe hemşirelerin ve 4/C’lilerin de bize bu yoğun mücadele döneminde destek vermelerini istiyoruz.”

You may also like...