Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Kahveci Ardahan‘da

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, hükümetin sözleşmelilere kadro verme yetkisi ve çoğunluğu olmasına rağmen, kadronun verilmemesini seçime bir yatırım olarak gördüklerini ifade etti.

Kahveci, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ardahan‘a sendikal çalışmaları kapsamında geldiğini belirterek, hükümetten haklı taleplerinin olduğunu söyledi. Kahveci, “Sözleşmeli arkadaşlarımızın aile bütünlükleri bozulmuş. Bu arkadaşlar evlenmek istiyorlar evlenemiyorlar. Biz grev ve toplu sözleşme hakkı, hatta daha ilerisi siyasete katılma ve yönetime katılma haklarının da kamu çalışanlarına biran önce verilmesi gerektiğini savunuyoruz” dedi.

12 Eylül Referandumu ile kamu çalışanına toplu sözleşme hakkının verilmesine rağmen, yine de kısıtlandığını savunan Kahveci, “Ancak bununla ilgili bugüne kadar bir yasal düzenleme yapılmadı. Öyle anlaşılıyor ki, hükümet kamu çalışanlarının sadece tercihlerini alabilmek için böyle bir anayasa değişikliğine gitti. Öyle görünüyor ki, biz yine toplu sözleşme hakkımızı
kullanamayacağız. Bugün 2011 yılı yasalardaki düzenlemeler yetiştirilemedi. Bize göre toplu sözleşme hakkı grevle birlikte verilmeli” ifadelerini kullandı.

Hükümetin sözleşmelilere kadro verme yetkisi ve çoğunluğu olmasına rağmen, kadronun verilmemesini seçime bir yatırım olarak gördüklerini ifade eden Kahveci, “Keşke sayın başbakan ‘biz kadro verdik‘ deseydi. Üstelik muhalefette destek veriyordu. Ne dedi, ‘kadro yolunu açacağız.‘ Bunu tamamen seçime bir hareket, bir tavır olarak görüyorum. Ama yine de gündeme gelmesinden dolayı bizim için olumlu bir gelişme. Biz bunun takipçisi olacağız. 12 Haziran‘dan sonra inşallah bu kadro verilir” şeklinde konuştu.

Kahveci, Sözleşmelilerle ilgili ortaya atılan kadro olayının netlik kazanmasının meydana getirdiği olumsuzlukları ileri sürerek,

‘‘4B, 4C ve 4924‘lü vekil ebe ve hemşirelerle ilgili kadro olayı gündeme geldi. Ancak bunun içinde ne var, bilmiyoruz. Sağlık bakanı ‘ben taraf değilim‘ diyor. Çünkü Sağlık bakanı bugüne kadar kadroya hep karşı çıktı. Hükümet kendi içinde bir mutabakat sağlaması lazım. Ama bizim talebimiz hiçbir ön şart koyulmadan tüm sözleşmelilerin kadroya alınmasıdır. Bu sözleşmeli arkadaşlarımızın aile bütünlükleri bozulmuş, bu arkadaşlar evlenmek istiyorlar evlenemiyorlar. Tayin görevde, yükselme hakları yok. Çalışma barışı da bozulmuş. Bu sorun mutlaka giderilmeli. Tek bir modelle çalışmalı‘‘ dedi.

Taleplerinin Türkiye geneline ve her konu üzerinde olduğunu vurgulayan Kahveci, ülkenin en önemli sorunlarından birinin terör ve işsizlik olduğunu belirterek, tüm sorunlarla ilgili irade beyan ettiklerini sözlerine ekledi. (AA)

You may also like...