Türk Büro-Sen Eğitim ve İstişare Toplantısı Yapıldı

Türk Büro-Sen, 8–9–10 Ocak 2010 tarihleri arasında, Ankara Büyük Anadolu Otel’de, Türkiye’nin dört bir yanından gelen şube başkanı, il temsilcisi, yönetim kurulu üyeleri ve kadın komisyonu üyeleriyle birlikte Eğitim ve İstişare Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

Toplantıya, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Nazmı Güzel, Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak ve Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut, Türk Sağlık-Sen Genel Dış İlişkiler ve Sosyal İşler Sekreteri Leyla Polat, Türk Büro-Sen Eski Genel Başkanlarından Şükrü Durgut, Asaf Mısırlı, Türk Büro-Sen Eski Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyelerinden Bünyamin Polat, Hulusi Açıkbaş ve Ali Gök’de iştirak ettiler.

Eğitim ve İstişare Toplantısı Türk Büro-Sen Genel Sekreteri Bayram Öztürk’ün açılış konuşmasının ardından, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız’ı takdimiyle devam etti. Kürsüye gelerek söz alan Bircan Akyıldız, öncelikle toplantının hayırlı geçmesini dileyerek sözlerine başladı. 25 Kasım tarihinde ülke çapında yapılan Uyarı Grevinin karar alınması sürecini anlatan Akyıldız, malum sendikanın grev kırıcılığı yapmak adına kamuoyunu nasıl yanlış yönlendirdiğini anlattı. Hükümet yetkilileriyle yapmış oldukları görüşmelerde, “hem iş güvencesi hem toplu sözleşme ve grev hakkı istiyorsunuz, bu dünyanın neresinde var?” cevabını aldıklarını belirten Bircan Akyıldız, bunu söyleyenlere “sadece bir tane Türkiye var, verilmiş hakları siz elimizden almaya çalışıyorsunuz” diye karşılık verdiklerini söyledi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, memurların mücadelesinde artık diyalog sürecinin bittiğini, eylem sürecine geçildiğini ifade etti.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız’ın konuşmasının ardından, Prof. Dr. Mustafa Erdem’in “Hak Aramanın Kutsiyeti” konulu konferansına geçildi. Konferansta, ayet ve hadislerde hak arama mücadelesinin kutsiyetini izah eden Prof. Dr. Erdem, “Sizler zaten hak ve hak aramanın ne kadar önemli olduğunu bilen seçkin bir topluluksunuz, sizlerin arasında olmaktan son derece mutluluk duyuyorum “ diyerek salonu dolduran Türk Büro-Sen’lilere seslendi. Sözlerine, “Siz sendika olarak, ortak doğruyu yakalamaya çalışıyorsunuz. Zaten, Peygamber Efendimizde “Benim ümmetim delalet üzerine bir araya gelmez” diye buyurmuştur. Sizin bir araya gelmenizde alın teri, mücadele ve değerler kutsiyeti var. Size bilinmeyen bir şey söyleyeceğim şimdi, Peygamberimiz henüz peygamberlik kendisine bildirilmeden önce, cahiliye devri Araplarının Hak gasplarına karşı oluşturulan bir cemaate üyeydi.” diyerek devam etti. Prof. Dr. Mustafa Erdem’in konferansının ardından, salondan gelen soruları yanıtlayarak konuşmasını bitirdi.

Toplantının ikinci günü olan 9 Ocak Cumartesi günü yoğun program, sabah kahvaltınsın ardından Prof. Dr. Nizamettin Aktay’ın “Türkiye’de Memur Sendikaları ve Türkiye Kamu-Sen konulu konferansıyla devam etti. Prof. Dr. Aktay, sendikalaşmanın önemini vurguladığı konferansında, bireyin hak mücadelesinde tek başına bir sonuç alamaması neticesinde Fransız İhtilali sürecinin ardından topluca hak mücadelelerine başlandığını söylendi. Türkiye’de, 12 Eylül 1980 darbesiyle birlikte neo-liberal politikaların uygulanmaya başladığını vurgulayan Nizamettin Aktay, bu politikaların çalışanı ezmek ve sürekli rekabete sürüklemekten başka bir şey ifade etmediğini belirtti.

Prof. Dr. Nizamettin Aktay’ın vermiş olduğu konferans ardından, kürsüye davet edilen Özelleştirme Mağdurları Komisyonu Eski Başkanı İsmail Hakkı Doğan bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasına, 4-C kadrosunun ne anlama geldiğini açıklayarak başlayan Doğan, “Ben işçi değilim, ben memurda değilim. Tekel işçileri 4-Cli olmamak için eylem yapıyorlar. 4-Cli olmak kefen giymektir, 4-Cli olmak yoksulluktur. Benim bir sürü 4-Cli arkadaşım intihar etti diyerek sözlerini sürdürdü. 4-C personelinin en zor zamanlarında, işçi sendikalarının bile kendilerine sırt çevirdiği bir dönemde Türkiye Kamu-Sen’in 4-Clilere sahip çıktığını hatırlatan İsmail Hakkı Doğan, “Başınızdaki yönetimin kıymetini bilin” diye Türkiye Kamu-Sen camiasına seslendi. Doğan, malum bir sendikanın yöneticilerinin “randevunuz var mı?” diye kendilerini kapıdan kovmaktan beter ettiği günlerde, Türkiye Kamu-Sen yöneticilerinin 4-C mağdurlarıyla birlikte mücadele ettiklerini ve bunun içinde bütün Türkiye Kamu-Sen’e teşekkür ettiğini ifade etti.

Eğitim ve İstişare Toplantısına verilen aranın akabinde, Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş’un sunumu ile devam edildi. Sunumda, Sendikal mücadelenin tarihi ve kanuni düzenlemelerle ilgili aydınlatıcı bilgilere yer verildi. Fahrettin Yokuş, konuşmasında, sendikal mücadelede pes etmeden çabalayan ve sürekli yükselen bir grafikte devam eden Türk Büro-Sen’in, iktidar tarafından sendikalaşmanın önüne konulan engellere rağmen yine de yükselişini sürdüreceğini belirtti. Sunum esnasında, Genel Başkan Fahrettin Yokuş’un yapmış olduğu konuşma coşkulu şekilde alkışlandı. Genel Başkan Yokuş, salonu dolduran Türk Büro-Sen’lilerle hep bir ağızdan Türkiye Kamu-Sen marşını söyleyerek konuşmasına son verdi.

Katılımcılar arasında bulunan Türk Büro-Sen Eski Genel Başkanı Şükrü Durgut da kürsüye gelerek düşüncelerini ifade etti. Durgut konuşmasında, Toplu Sözleşme hakkı olmadan bu kadar sayıda üye yapabilmenin dünyada eşi görülmemiş büyük bir başarı olduğunu söyleyerek, “Ne mutlu size ki gideni aratmayacak kadar başarılı bir Genel Başkanınız var” diyerek sözlerini tamamladı.

Şükrü Durgut’un ardından kürsüye gelen Türk Büro-Sen Merkez Kadın Komisyonları Başkanı Azize Meryem Kartal, 24 Aralık 2009 tarihinde yapılmış olan toplantının ardından göreve gelmiş bulunduğunu dile getirerek sözlerine başladı. Kartal konuşmasına “ Bilindiği üzere günümüzde, kadınlar yaşamın her alanında aktif rol oynamaktadır. Fakat, aynı önem ölçüsünde zorluklarla da karşılaşmaktadırlar. Kadınlar, terfilerde, izinlerde ve ücretlerde ayrımcılığa maruz kalmakta, işten çıkarma bahsinde ilk sırada yer almaktadırlar.Bizler çözümün kendisi olmalıyız ve sendikal örgütlenmenin çatısı altında faaliyet göstermeliyiz” dedi.

Toplantı, Türk Büro-Sen Şube Başkanları, İl Temsilcileri ve Yönetim Kurulu üyelerinin istişareye katkıda bulunmak amacıyla kürsüye gelip, öneri ve sorularını iletmeleri ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin soruları cevaplamasıyla son buldu. (Türk Büro-Sen)

You may also like...