TÜİK’in “Güvencesizler”inden eylem

TÜİK’te 4/C ile çalışan 1700 kişinin kıdem yol, yemek ücreti yok, kreş hakkından yararlanamıyorlar, sözleşme feshinde ihbar tazminatları da yok, fazla mesai ise hayal. Kendilerine “güvencesizler” diyen 4/C’li TÜİK çalışanları eylemdeydi.

“Meclistekiler didişmeyi bırakıp, bu çocukların sesini duysun!” Gül Evcil böyle sesleniyordu Büro Emekçileri Sendikası’nın (BES) yaptığı basın açıklamasında.

Gül Evcil’in kızı Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TUİK) 4/C ile çalışan 1700 kişiden biri. Kızına destek vermek için geldiği basın açıklamasında “Onlar hepimizin çocukları. Aldıkları maaşlar, yol parasına gidiyor. Hiçbir güvenceleri yok. Bu çocuklara kadro istiyoruz” diyordu.

TUİK’in 4/C personeli güvencesiz çalıştırılıyor; bu nedenle kendilerine “Güvencesizler” diyorlar. Lise mezunları 965 TL, üniversite mezunları ise 1050 TL maaş alıyor; fazla mesai hakları ise yok.

Kendilerine boşuna “güvencesiz” demiyorlar: Kıdem ücreti, yemek, yol ücreti ve çocukları için kreş hakkından yararlanamıyorlar; sözleşme feshinde ihbar tazminatı da alamıyorlar.

TÜİK İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde çalışan, Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyesi 4c’li personeller, bu haklarının iyileştirilmesi ve kadroya geçmek için bugün saat 12.30’da Beşiktaş’taki TÜİK binası önünde bir araya geldi.

BES İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Nevin Kaplan, kamunun asli ve sürekli işlerini yapan TÜİK çalışanlarının iç güvencesi olmayan bu çalışma biçimine son verilmesi gerektiğini ifade etti.

Başbakan’ın seçim öncesi “devlet kurumunda çalışılan tüm sözleşmeli personel, kadroya alınacak’ sözlerini hatırlatan Kaplan, söylenen sözlerin seçim vaadinden öteye gitmediğini söyledi. Kaplan “Anayasa’nın ‘kanun önünde eşitlik’ ilkesi gereği, kadro talebimizin dikkate alınarak iş güvencemizin sağlanmasını, kamuda çalışanlar arasındaki ayrımcı uygulamalara son verilmesini istiyoruz” dedi.

TÜİK çalışanları, 657 sayılı Devlet Memurlar Kanunu’na tabi daimi personel olarak istihdam edilmeyi; kurumda geçici personel statüsünde çalışmakta olanların kadroya alınması için; TRT ve Diyanet İşleri gibi kurumların izledikleri yol ve yöntemlerin TÜİK Başkanlığı tarafından da uygulanmasını talep ediyor. (Bianet)

You may also like...