“TÜİK, 4-C’lilere baskı yapıyor”

Büro Emekçileri Sendikası Kocaeli Şubesi üyeleri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in bünyesinde çalıştırdığı 4/C’lilere yönelik baskı ve olumsuz koşullarda çalışmaya razı etme yöntemi uyguladığını iddia etti.

İzmit Alemdar Caddesi, Cumhuriyet Parkı yanında bulunan TÜİK Kocaeli Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenleyen Bes Kocaeli Şubesi üyeleri kurumun baskı politikasını eleştirdi.

DOĞUM YAPANA MAAŞ YOK

TÜİK Kocaeli Bölge Müdürlüğü bünyesinde 80 4/C işçisi çalıştığını söyleyen Bes Kocaeli Şubesi Başkanı Akın Şişman, “TÜİK Kocaeli Bölge Müdürlüğü’nde çalışan arkadaşlarımızın hak arama faaliyeti içinde bulunmalarına izin verilmiyor. Arkadaşlarımız her gün işten atılma korkusuyla karşı karşıya kalıyor. Doğum izni alan kişilerin sözleşmesi yenilenmediği için izinli olduğu süre zarfında sigortası yatırılmadığı gibi maaşları da ödenmiyor. Tüm bu yaşanan politikalarla ilgili imza kampanyası başlattık” dedi.

EVLENDİ DİYE İÇTEN ATILDI

TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü bünyesinde çalışan Evren Kayaş adlı işçinin evlilik izni dönüşü gerekli performansı göstermediği gerekçesiyle işten çıkarıldığını söyleyen Şişman, “Hiç bir kamu kurumunda evlendiği için işten çıkarılan bir emekçi görülmemiştir. Son yıllarda kamuda yaygınlaşan güvencesiz istihdam ve performans yönetimi uygulamaları; işsizlik baskını altında kalan çalışanları bu baskı ile terbiye etme, denetleme ve en olumsuz koşullarda çalışmaya razı etme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu uygulamalara en kısa zamanda son verilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu. (Özgür Kocaeli)

You may also like...