Torbadan grev yasağı ve sürgün çıktı

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, TBMM gündeminde bulunan ”Torba Tasarı”dan kamu çalışanları adına ”grev yasağı ve sürgün” çıktığını savundu.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamaya göre Erözgün, ”Harar Yasanına dönüşen ve keçilerin otlatılmasından vergisini ödemeyenlerin affından üniversite affına kadar birçok şeyin içine girdiği harar yasasından, kamu çalışanlarına grev yasağı ve sürgün çıktı” dedi.

Memur ve sözleşmeli personelle ilgili maddelerin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildiğini anımsatan Erözgün, ”Buna göre, sözleşmeli personel sendika kurabilecek bunlara üye olabilecek ancak, greve gidemeyecek propaganda yapamayacak, grevi destekleyemeyecek ve siyasi erkin isteği doğrultusunda görev yaptığı kurumun dışında kamu yararı adı altında sürgüne gönderilebilecektir” görüşünü dile getirdi.

Tasarının çalışma yaşamına ilişkin bölümlerini kaygı verici bulduklarını belirten Erözgün, şunları kaydetti:

”Tasarıya göre, memurlar, Devlet Personel Başkanlığı’nca belirlenen başka bir kuruma atanabilecek. Memurlar, başka kurumlarda da görevlendirilebilecek. Geçici süreli görevlendirme süresi, 1 yılda 6 ayı geçemeyecek yasada, sözleşmeli personelin, Anayasa’da ve özel kanunlarda belirtilen hükümler uyarınca sendikalar ve üst kuruluşlar kurabileceği ve bunlara üye olabileceği belirtiliyor. Ancak, sözleşmeli çalışanlara grev yasaklanıyor. Sözleşmeli personelin grev kararı vermesi, bu yolda propaganda yapması, herhangi bir greve veya grev teşebbüsüne katılması, grevi desteklemesi ya da teşvik etmesi yasak olacak yani memura siyaset yasağı ve grev yasağı ILO standartlarında sendikal hayat yasağı devam ediyor.”

You may also like...