Taşeronlar da kadro istiyor

Kamu Şirket İşçileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KAŞİD) Genel Başkanı Adem Kuru, şirket personeli olmaları ve asıl iş verenlerinin belli olmamasının sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmasını öngören Kanun Hükmünde Kararnamede yer almalarına engel olduğunu söyledi.

Kuru, dernek üyeleriyle birlikte Sivas Devlet Hastanesi bahçesinde yaptığı açıklamada, 22 Mart tarihinde kurdukları derneğin amacının şirket personellerinin sorun ve sıkıntılarının çözümü, güvenilir gelecek için mücadele etmek olduğunu söyledi.

Her fırsatta insanca yaşamak, çocuklarının güvenilir geleceği ve eşit işe eşit ücret diyerek seslerini duyurmaya çalıştıklarını ifade eden Kuru, şöyle konuştu:

“Sayın Başbakanımızın 2011 genel seçimleri öncesinde Kanun Hükmünde Kararname yayınlayarak 4/B’li çalışanları asıl kadroya almış, fakat kamuda çalışan, ezilen ve özlük haklarından mahrum kalan şirket personellerini unutmuştur. Bizler bekledik, bizler de umutlandık, bizler de iki kat heyecanlandık. Sayın Başbakanımız en azından şirket personellerinin özlük haklarını ve maaşlarını düzenleyecek ve onları da rahata kavuşturacağız demesini beklerdik. Şirket personeli olmamız ve asıl iş verenizin belli olmaması Kanun Hükmünde Kararnamede yer almamıza engel oldu. Demek ki en önemli sorunların başında asıl işverenimizin belli olmayışıdır.”

Bu konu üzerine avukat ve yöneticileriyle beraber yaptıkları araştırmada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri tarafından asıl işveren ve alt işveren ilişkisinin müfettiş raporu ile desteklendiğini öğrendiklerini ifade eden Kuru, şöyle devam etti:

“Dernek olarak 27 Ocak 2011 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sivas Şube Müdürlüğüne İl Sağlık Müdürlüğü ve Sivas Devlet Hastanesi’nde çalışan şirket personelleri için asıl işverenin belirlenmesi hususunda resmi müracaatta bulunduk. 10 Mart 2011 tarihinde ilgili bakanlığa ait müfettişler ilimize gelerek ilgili kurumlarda incelemelerde bulunmuş ve teftiş kurulu raporu göndererek işveren ilişkisini belirtmiştir. Bu raporun özeti ise işe başladığımız ilk günden itibaren asıl işverene yani Sivas Devlet Hastanesi ve İl Sağlık Müdürlüğü personeli sayılarak işlem görülmesi gerektiği anlatılmıştır. Bu raporla beraber kamu şirket işçileri derneği hukuk danışmalarımızın hazırladığı kendi raporumuzu alarak yasal süreci başlattık ve yargı yoluyla hakkımız olanı almak için gün sayıyoruz.”

You may also like...