Taşerona Kadro, 4/C’liye Umut

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, A Haber’de katıldığı Gün Ortası programında hangi taşeron çalışanlarının kadroya alınacağının Mart ayında netleşeceğini, 4/C’liler için ise özel bir çalışma olmadığını söyledi.

Bakan Soylu; 4/C’lilerle ilgili çalışıyoruz ancak bunu geçmişten süregelen çalışmalar devam etmektedir şeklinde ifade edersek daha doğru cümleler olur diyerek aslında özel bir çalışma olmadığını söylemeye çalıştı. Sözlerine başlarken; bizim söylediğimiz her söz bir umut olarak vatandaşımıza yansıyor, eğer umut ticareti yaparsak üzülürüz diye başlayan bakan, aslında 12 yıldır zaten üzüldükleri şeyleri yaptıklarının farkında değil gibi konuşuyordu.

4/C’lilerin öncesinde taşerona kadro konusunda açıklık getiren Çalışma Bakanı, toplam sayının 750 bin civarında olduğunu, yapılacak çalışma sonucu asıl işi yapanların kadroya alınacağını ve bunun da Mart ayını sonunda netleşeceğini söyledi. Taşeronun bile kadroya geçirilmesini net ifadelerle açıklayan bakanın konu 4/C olunca nasıl yuvarlak cümlelerle aslında kadro verilmeyecek demeye çalışması bazıları için umutsuzluğa dönüşse de bazı 4/C’liler bunun zaten yıllardır böyle olduğunu ve değişen bir durum olmadığını görüp hiç şaşırmadılar bile.

Tam 14 yıldır özelleştirme mağdurlarının sesi olan Özelleştirme.Net olarak buradan bir kez daha dile getiriyoruz: Bu güne kadar tam 750 bin sözleşmeli, geçici ve fahri çalışanı kadroya alan hükumet geçmişte yaptığı gibi taşerona bile kadro verirken 4/C’lileri gasp edilmiş hakları olan kadrolarına kavuşturmazsa bunu iyi niyetle izah etmenin hiç bir yolu kalmayacaktır.

İŞTE SÜLEYMAN SOYLU’NUN KONUŞMA DÖKÜMÜ

“4/C’lilerle ilgili çalışıyoruz. Ama burada taşeronda çalışanlar gibi çok net bir noktada olduğumuz söylenemez. Bizim bulunduğumuz yerin şu zorluğu var: Söylediğimiz her söz, bir umut olarak vatandaşımıza yansımaktadır. Biz bir icra ortaya koymaya çalışıyoruz. Eğer umut ticareti yapar insanların beklentilerine ait hiç istemeden de bir istismara sebebiyet verirsek burada üzülürüz. 4/C meselesini hükumetin bütün unsurlarıyla beraber ciddi bir şekilde tartışıyoruz, konuşuyoruz ama Çalışma Bakanlığı burada esas bir çalışma ortaya koyuyor. Ama burada bakanlığın hem yetkilisi hem de Çalışma Bakanlığının sorumlusu olarak bir adım atmışız der isek burada beklentisi olanları bir şekilde yanıltmış oluruz. Sadece geçmişten süregelen çalışmalar devam etmektedir demek bence bu konunu tarifi açısından en önemli cümleler olur.” (Özelleştirme.Net)

You may also like...