Taşerona kadro, 4/C’liye gülücük

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Twitter hesabı üzerinden taşeron işçiler ve 4/C’lilerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Çelik 4/C’lilerle ilgili “4/C’lilerle ilgili iş güvencesi sorununun kalmadığını” belirterek, “Emekli oluncaya kadar yıl 12 ay iş, ayrıca toplu sözleşme masasındasınız” dedi.

Taşerona Kadro

Çelik taşeron işçilerle ilgili yaptığı açıklamada Torba yasa ile alt işveren işçileriyle ilgili keyfi uygulamalar, ortadan kalktığını belirterek, “Bakanlar Kurulu hizmet alımı yapılacak işleri ilan edecek. Alt işveren işçisi ilgili ihalesi yapılan işte ancak istihdam edilebilecek. İhale dışı çalıştırılamayacak. Ayrıca örgütlenme, yıllık izin, kıdem tazminatı gibi… Haklar güvence altına alınıyor.

Muvazaa tespiti neticesi yargının asıl işçidir diye karar verdiği çalışanlarla ilgili, görüşmelerimizde olumlu bir noktaya gelindi. İnşallah yeni bir ihtilaf olmadan bir önergeyle, bu sorun çözülür. Böylece taşeron uygulamalarındaki yargı kararları da karşılığını bulur. Bakan arkadaşlarımla, ilgili sendika ile sorunun çözümü konusunda görüşmeler olumlu bir seyir izliyor” dedi.

Bakan Çelik ayrıca, “Maden işçilerinin haftada 5 gün 37,5 saat çalışmalarıyla ilgili tarafların talebi de önergeyle düzeltilmeye çalışılacak” dedi. (Enerji Magazin)

faruk-celik-taseron-twit

You may also like...