Taşerona 4C’liye Kadro ve Toplu Sözleşme Hakkı

Taşero işçiler için adalet istiyoruz. Taşeronun 4C’linin aldığı maaş bazı siyasi ve bürokratların maaş zamlarından bile daha düşük olabiliyor. Yıllar geçmesine rağmen gerek taşeron işçilerin gerek 4C’li geçici işçilerin yaşam kaliteleri bir türlü yükselmedi....

Taşero işçiler için adalet istiyoruz. Taşeronun 4C’linin aldığı maaş bazı siyasi ve bürokratların maaş zamlarından bile daha düşük olabiliyor.

Yıllar geçmesine rağmen gerek taşeron işçilerin gerek 4C’li geçici işçilerin yaşam kaliteleri bir türlü yükselmedi. Aksine sürekli bir düşüş grafiği izledi. 4C ve taşeron işçilerinin özlük haklarında defalarca adım atılmasına rağmen bir türlü gerçek anlamda bir düzeltme yapılmadı. Taşeron işçiler ve 4C personel sürekli olarak kadroya geçmek istese de bir şekilde bu istekler geçiştirildi veya seçimlerden sonra diyerek oyalandı. Ancak artık 4C ve taşeron işçiler bunu yutmuyor.

Ülkemizin en düşük gelir grubuna sahip olan taşeronlar ve 4C personeli artık oyalanmak istemiyor. Taşeron ve 4C personeli en azından kadro veya toplu sözleşme haklarını almak istiyor. Maalesef siyasilerin oyalamaları yüzünden hakları bir türül verilmiyor. Kazandıkları aylık komik ücretler bazı siyasi ve bürokratların maaş zammı kadar. Mesela bir milletvekili maaşına %6 yıllık zam yapıldığında maaşı bir anda 800-1000 TL arasında oynuyor. Zaten hali hazırda taşeron işçiler ve 4C personel de bu kadar bir ücretle çalışıyor. Taşeron işçiler, işçilerimiz 4C personelin emeği sömürülüyor ve karşılığında çok komik ücretler ve zamlar veriliyor. Bununla birilkte özlük hakları bir türlü yerine getirilmiyor. Tamamen sözleşmeli ve zor şartlarda çalışan taşeron işçiler ve 4C personel toplu sözleşme, maaş garantisi ve tazminat garantisi istiyor. Yıllardır Çalışma Bakanlığı tarafından kadro verileceği vaatleriyle oyalanan taşeron ve 4C personeli için adalet arıyor ve yetkilileri göreve davet ediyoruz. (Çağ Haber)

You may also like...