Taşeron konusu, eli kulağında dersek yanlış olmaz

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ toplantı kararlarını açıkladı. Bozdağ, açıklamasında taşeron işçilerin kamuya alınması meselesine de değindi ve tasarının ne zaman Bakanlar Kuruluna geleceğini açıkladı.

720 binden fazla taşeron işçinin büyük bir merak ve heyecanla beklediği taşerona kadroda yeni bir açıklama geldi.

Bakanlar Kurulu sonrası konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, taşeron işçilerin kamuya alınması ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. İşçilerin bu hafta Bakanlar Kuruluna gelecek ve görüşülecek dediği tasarı Bakanlar Kurulunda yine görüşülmedi. Ancak Bekir Bozdağ, taşeron tasarısının meclise gelme tarihini açıkladı.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili yaptığı açıklamada,”Taşeron konusu, eli kulağında dersek yanlış olmaz. Çalışmalar tamamlanmış durumda. Bu hafta Bakanlar Kurulumuza gelmedi ama muhtemelen önümüzdeki hafta ya da bir sonraki hafta Bakanlar Kuruluna gelebilir. Bütçe görüşmeleri sırasında veya sonrasında Parlamentoya sevk edilecek.” ifadelerine yer verdi.

Fahrettin Yokuş’tan Açıklama

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş’un da sosyal medyadan paylaştığı yazılı açıklamada “Sadece taşerona kadro sorunları çözmez. Tüm çalışanlara kadro verilirse sorun kökten çözülür. Kamuda Başta 4-b , 4-c olmak üzere tüm sözleşmeli çalışanlara kadro verilmelidir. Adalet böyle sağlanır. Devleti yönetenler adil olmak zorundadır!” ifadelerine yer verdi.

Hak İş’ten Açıklama

Hak İş Genel başkanı önceki gün taşeron işçiler ile ilgili yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı öncülüğünde 2014’de taşeron işçilerle ilgili çok önemli yasal düzenleme yapıldı. Yasal düzenlemenin ikinci aşaması için harekete geçildi. Bir hazırlık var. Bize söylenen yılın sonuna kadar taşeron konusundaki hedeflerini yapmak istedikleri. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Bu meseleyle ilgili tartışmaların kamuoyunda devam etmesi hem bizi hem de çalışanları yoruyor. Düzenlemenin Hak-İş ve çalışanlarının talepleri doğrultusunda olması konusunda beklentilerimiz var. Uzun yıllardır taşeron işçileri işçi sendikalarında örgütledik. İşçi sendikaları bugün toplu sözleşme, sendikal haklar gibi temel haklarını elde etti. Taşeron sisteminin kamuda sona erdirilmesi ve bütün çalışanların işçi kadrolarında değerlendirilmesi ve istihdam edilmesi talebimiz var. Biz görüş ve önerilerimiz dikkate alınarak bir yasal düzenlemeyi tartışmasız ve bütün kesimlerin üzerinde uzlaştığı modelin hayata geçirilmesini istiyoruz.” demişti. (KPSS Cafe)

You may also like...