Suçumuz varsa cezası bitmedi mi?

4/C’lilerle ilgili gelişmeler sadece toplu sözleşme zamanı gündeme geldi ve sonrasında da ne hatırlayan ne de soran oldu. Seslerini duyurmak isteseler de gündemin arasında sessiz çığlık olarak kaldılar. Ve sonunda çığlıklarını duyurmak için yüksek sesle bağırmaya karar verdiler.

Ey yetkililer 4C LİLER OLARAK MÜEBBET YEDİK DE HABERİMİZ Mİ YOK?

Bugünlerde TV lerde mağdurların sesi yükseliyor. Fetocularin baskilarından dolayı Askeri okullardan atildiklarini söyleyenler iade-i itibar ve ödedikleri tazminatları geri verilmesini istiyor. Askeri okulların kapatılması sonucu başka okullara nakil olmak zorunda kalan öğrenciler kurunun yanında yaşında yandiğindan muzdarip. 2010 kpss sınavında Fetocularin kopya çekmesinden dolayı işe yerlesemediklerini ve haklarının yendiğinden bahsedenler var ve sesleri medyada duyuruluyor. Elbette mağdur olabilirler ama sorun şu ki özelleştirmenin yarattığı mağduriyeti yaşayan bizleri kim görecek kim duyacak?

Bizler KPSS sınavını kazanıp kamuda işe yerleşmiş mühendis tekniker teknisyen gibi görevlerde bulunarak gerek fabrikalarda gerekse Enerji iletim Dağitim ve Üretim tesislerinde bu ülkeye katma değer sağlamış kişileriz.

Bir gecede verilen özelleştirme kararıyla hayatımız alt üst oldu.Beraber çalıştığımız memurlar aynı haklarla başka kurumlara nakil olurken, biz kamu işçileri, unvanlarımizi bırakarak daha önce aldigimizin yarı ücretlerinde 4/C denen garabete atıldık. Sadece sosyal haklarımızı değil, hayallerimizi umutlarimizi kariyerimizi de bıraktık çalıştığımız kurumlarda.

Mesleklerimiz görmezden gelindi. Mühendisken hizmetli,teknisyenken şöför olduk da vatan haini olmadık. Ülkemizin yaşadığı zor günlerde haklarimizi aramayi erteledik.Kadrosuz yaşanır da vatansız yaşanmaz dedik.Bu ülkenin demokrasisine sahip çıktık nöbetlerde. tıpkı geçmişte olduğu ve gelecekte olacagi gibi.. Ama herkes mağduruz diyor ya sözümüz onlara. Yıllarca görmezden gelinen biz. Hakları elinden alınan biz. Hayalleri çalınan biz. Peki bizi kim görecek kim duyacak? Imzaladiginiz akitlere ne zaman sahip çıkacaksınız.? Verilen sözler ne zaman tutulacak? Suçumuz varsa cezası bitmedi mi? Müebbet yedik de haberimiz mi yok?

Emin Dasdemir

You may also like...