Sözleşmeliye verilen kadro vaadine 4/c’liler dahil edilmedi

Sözleşmeli 4-C Çalışanlar Derneği (SÖZ-DER) Başkanı Erkan Börekçi, hükümet tarafından sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin çalışma yapılmasının gündemde olduğunu ifade ederek, yaptıkları incelemede sözleşmeliye verilen kadro sözü kapsamında 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre sözleşme ile çalışan geçici personelin bulunmadığını savundu Sözleşmeli 4-C Çalışanlar Derneği (SÖZ-DER) Başkanı Erkan Börekçi, hükümet tarafından sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin çalışma yapılmasının gündemde olduğunu ifade ederek, yaptıkları incelemede sözleşmeliye verilen kadro sözü kapsamında 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre sözleşme ile çalışan geçici personelin bulunmadığını savundu.

Börekçi yaptığı yazılı açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli personel pozisyonlarında görev yapan 300 bin civarında personelin kadroya geçirilmesi için hükümet tarafından çalışma yapıldığının belirtildiğini hatırlattı. Börekçi, “Söz konusu kapsamda 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre çalışan geçici personelin bulunup bulunmadığı konusunda bir açıklama yapılmamıştır. Ancak yapılan incelemede sözleşmeliye kadro sözü içerisinde 4/C’ye göre sözleşme ile çalışan geçici personel kapsama dahil edilmemiştir” dedi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli pozisyonda çalışan tüm personelin kadroya geçirileceği yönünde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar nedeniyle, binlerce 4/C’li personelin büyük bir umutla yapılacak kadro düzenlemesini beklediğini ifade eden Börekçi, “6111 sayılı Torba Yasa’daki sözleşmeli personel ile ilgili düzenlemelerin 4/C’li personele uygulanmaması ile kadro konusunda büyük bir beklentiye giren 4/C’li personele yapılan bu haksızlığın giderilmesi gerekmektedir. 2007 yılında 5620 sayılı Yasa ile kamuda çalışan 218 bin geçici ve mevsimlik işçinin ya kadrolu işçi olarak ya da 4/B’li sözleşmeli personel olarak atamalarının yapıldığı halde, o dönemde kamuda çalışan 12 bin civarındaki 4/C’li personel kapsam dışında tutulmuştur. Şimdi aynı hatanın yapılmamasını umut ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de çalışma yaşamı açısından her zaman önemli bir sorun olacak olan 4/C meselesinin tamamen çözülebileceğini ve uygulamalar arasındaki hak dağılımındaki adaletsiz uygulamanın ortadan kaldırılabileceğini söyleyen Börekçi, “Aksi takdirde, çalışma yaşamında yeni hukuki ihtilafların ve tartışmaların gündeme gelmesi kaçınılmaz olacaktır” ifadesini kullandı. (ANKA)

You may also like...