Sözleşmelilerin beklentileri başka bahara kaldı

Bakanlar Kurulu’ndan sonra açıklama. 4 yeni bakanın ilk kez katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısı 6 saat sürdü.

Toplantının ardından açıklama Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan geldi.

Arınç’ın gündeminde CHP milletvekili Birgül Ayman Güler’in sözleri ve Donanma Komutanı Nusret Güner’in emekliliğini istemesi vardı.

Güler’e son tepki Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan geldi.

Arınç, “Bilim kadını olarak bazı tarifler yapıyor ancak bunların hiçbir geçerliliği yoktur. Kendisi o gün çok açıkça söylemiştir ki, Kürtler ve Türkleri eşit görmek mümkün değil, siz bana bunu zorlayamazsınız, bu ırkçı bir tutumdur. Birilerinin tarifi ile faşist bir tutumdur, asıl olan genel başkan Kılıçdaroğlu ve milletvekillerinin hangi tarafta olduğudur” dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan Arınç, “Güler’in özür beklemek yerine özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Arınç, “Kendisinin de özür dilemeyi gerektirecek hiçbir şey yok, aslında, onun aymazlığı bu noktada, kendisinin özür dilemesi gerekirken, partisinden özür dilemesi gerekirken, topu başkalarına atmasıdır” diye konuştu.

Donanmadaki istifa

Arınç’a Donanma Komutanı Nusret Güner’in emekliliğini istemesi de soruldu.

Bülent Arınç, “Kızıyla ilgili iddianamede geçen bazı bilgiler dolayısıyla onurlu bir duruş sergilemiş ve istifa etmiştir” dedi.

Arınç, Nusret Güner’in emekli olmasının ardından TSK’da terfi ettirilecek komutan kalmadığına yönelik iddiaları ise şöyle cevapladı:

“Türk Silahlı Kuvvetleri bunu kendi içerisinde düzenler, absorbe eder. Dolayısıyla Korgeneral Nusret Güner’in emekli olmasıyla yerine geçecek başka bir kimse kalmadığı iddiası çok yanlış ve çok olumsuz bir iddiadır”

İmralı’ya BDP’den kim gidecek?

Ve terörle mücadelede yeni dönem…

Barış ve Demokrasi Partisi’nden İmralı’ya kimin ve ne zaman gideceği bir süredir konuşuluyordu.

Arınç konuya açıklık getirdi, “Kararı Adalet Bakanlığı verecek” dedi.

“Abdullah Öcalan ile görüşmek için henüz bir milletvekili ve gruba izin verilmemiştir. Bu izin verilmeyeceği anlamına gelmez adalet bakanlığı yapılan başvuruları incelemektedir. Kararını elbette bildirecektir. ”

Bu arada terörün finansmanını önlemeye yönelik hazırlanan tasarı AK Parti’nin teklifiyle salı günü Meclis Genel Kurulu’nun gündemine gelecek.

Sözleşmelilerin durumu

Kamu çalışanlarının da gözü Bakanlar Kurulu’ndaydı.

Zira Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan Kamu Personel Rejimi adı altında bir çalışma vardı.

Ve bu çalışmaya göre belediye sözleşmelilerine kadro hakkı tanınıyordu.

Konu bakanlar kurulunda görüşüldü, ancak kamu çalışanlarını beklentileri başka bahara kaldı.

Arınç “Sadece sözleşmeliler yok ki, çalışanların içinde farklı rejimlere tabi olarca yüzlerce binlerce insan var. Taşeron çalışanlar ayrı 4-C’liler ayrı… Dolayısıyla bu karmakarışık tabloyu bütünüyle bizler anlatan bir sunum yaptı sayın bakan. Fakat bunun üzerinde biraz daha çalışılması lazım” dedi. (TRT)

You may also like...