Sözleşmeli personelin kadro sorunu Meclise taşındı

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, kadroya alınmayan sözleşmeli personelin durumunu TBMM gündemine taşıdı. Şandır, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, belediyeler ve mahalli idarelerde çalışan sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla ilgili bir çalışma olup olmadığını sordu.

MHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Şandır, Başbakan Erdoğan’ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergesinde Başbakan Erdoğan’ın konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamaya ve verdiği söze değinen Şandır, Erdoğan’ın 12 Haziran seçimleri öncesinde 28 Mayıs 2011 tarihinde bir televizyon kanalında katıldığı programı anımsattı. Erdoğan’ın programda kamuda çalışan sözleşmeli personelin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile birkaç gün içinde kadroya alınacağını, yetişmemesi halinde de hemen seçimin arkasından çözeceği problemlerden birinin bu konu olacağını söylediğini kaydeden Şandır, “Gazetecinin hangi sözleşmelileri kapsadığı sorusuna verdiğiniz cevap aynen şu şekildedir; ‘Kim sözleşmeliyse, hangi bakanlığımızda olursa olsun -Milli Eğitim, Sağlık- nerede olursa olsun, hepsini bu noktada çözerek bu işi bitirmiş olacağız.’ Sözleşmeli personel konusunun seçim öncesi çözülmediği, seçimden sonra ise bazı bakanlıklarda çalışan sözleşmeli personelin bir kısmının 653 sayılı KHK ile kadroya alındığı kamuoyu tarafından bilinmektedir” dedi.

Seçimlerin üzerinden 4 aydan fazla zaman geçmesine rağmen 5393 Sayılı Belediye Kanunu’na göre tam zamanlı çalışan kadro karşılığı sözleşmeli personel için kadroya alınma sözünün yerine getirilmediğine işaret eden Şandır, bir kısım bakanlıklardaki sözleşmeli personeli kadroya alıp, diğer bakanlıklardaki sözleşmeli personeli mevcut statülerinde tutmanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunun altını çizdi. Şandır, Başbakan’dan “Hükümetiniz olarak belediyeler ve mahalli idarelerde çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?” sorusunu yanıtlamasını istedi. (İHA)

You may also like...

  • ey

    Ben bu açıklamanın içinde 4/c ile ilgili bir talep görmüyorum, halbuki (başbakanın)aynı sözlerde 4/c’lilerde var diye hatırlıyorum. Yani T.C. devletinde bizimle ilgili çalışma yapılmasını isteyen ne hükümet, nede bir muhalefet var.
    Benim görüşüm bundan sonra sandığa gitmeyeceğim.

  • yünsür çınar

    ÇALIŞMAKTA OLDUĞUM OKULA 17/10/2011 PAZARTESİ GÜNÜ BELEDİYEDEN ATANAN ARKADAŞLARDA GELDİLER.YARDIMCI HİZMETLER ODASINDA 6 KİŞİ OTURUYORUZ.6 KİŞİ HEPİMİZ AYNI İŞİ YAPIYORUZ.ALTTAN BAŞLIYARAK SAYAYIM ADALETLİ KALKINAN PARTİNİN KIYMETLİ VEKİLLERİNE: OKUL AİLE BİRLİĞİNİN TUTTUĞU KİŞİ AYDA 500 TL-İŞKUR UN GÖREVLENDİRDİĞİ 650 TL-4/C İLKOKUL MEZUNU 880 TL-4/C LİSE MEZUNU 982 TL-MEMUR HİZMETLİ 1550 TL-BELEDİYEDEN GELEN İŞÇİ 2500 TL. MAAŞ ALIYOR.
    ADALET OLMAYAN YERDE ZULÜM VARDIR.ZULÜMÜN OLDUĞU YERDE DE İSYAN OLUR.AYNI İŞ 6 DEĞİŞİK MAAŞ ????? BUNA NE DİYECEK SİN BAŞBAKANIM ACABA .BUNA DA BİR KULP UYDURABİLİYORSANIZ NE DİYEYİM CANINIZ SAĞOLSUN.SAYGILARIMLA