Sözleşmeli personelin kadro sorunu Meclise taşındı

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, kadroya alınmayan sözleşmeli personelin durumunu TBMM gündemine taşıdı. Şandır, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, belediyeler ve mahalli idarelerde çalışan sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla ilgili bir çalışma olup olmadığını sordu.

MHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Şandır, Başbakan Erdoğan’ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergesinde Başbakan Erdoğan’ın konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamaya ve verdiği söze değinen Şandır, Erdoğan’ın 12 Haziran seçimleri öncesinde 28 Mayıs 2011 tarihinde bir televizyon kanalında katıldığı programı anımsattı. Erdoğan’ın programda kamuda çalışan sözleşmeli personelin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile birkaç gün içinde kadroya alınacağını, yetişmemesi halinde de hemen seçimin arkasından çözeceği problemlerden birinin bu konu olacağını söylediğini kaydeden Şandır, “Gazetecinin hangi sözleşmelileri kapsadığı sorusuna verdiğiniz cevap aynen şu şekildedir; ‘Kim sözleşmeliyse, hangi bakanlığımızda olursa olsun -Milli Eğitim, Sağlık- nerede olursa olsun, hepsini bu noktada çözerek bu işi bitirmiş olacağız.’ Sözleşmeli personel konusunun seçim öncesi çözülmediği, seçimden sonra ise bazı bakanlıklarda çalışan sözleşmeli personelin bir kısmının 653 sayılı KHK ile kadroya alındığı kamuoyu tarafından bilinmektedir” dedi.

Seçimlerin üzerinden 4 aydan fazla zaman geçmesine rağmen 5393 Sayılı Belediye Kanunu’na göre tam zamanlı çalışan kadro karşılığı sözleşmeli personel için kadroya alınma sözünün yerine getirilmediğine işaret eden Şandır, bir kısım bakanlıklardaki sözleşmeli personeli kadroya alıp, diğer bakanlıklardaki sözleşmeli personeli mevcut statülerinde tutmanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunun altını çizdi. Şandır, Başbakan’dan “Hükümetiniz olarak belediyeler ve mahalli idarelerde çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?” sorusunu yanıtlamasını istedi. (İHA)

You may also like...