Sözleşmeli personele doğum ve süt izni istenildi

Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personele”doğum ve süt izni” için çalışma esaslarında düzenleme yapılması için Maliye Bakanlığı’na talepte bulunuldu.

Sağlık Bakanlığı’nın sözleşmeli personelin ”doğum ve süt izni hakkından yararlanması” için, Sözleşmeli Personel Çalıştırma Esaslarında düzenleme yapılması istemiyle Maliye Bakanlığı’ndan talepte bulunduğu bildirdi.

Sağlık-Sen’den yapılan yazılı açıklamada, Sağlık-Sen’in devlet memurlarına tanınan izin haklarından sözleşmeli personelin de yararlandırılması konusundaki talebini değerlendiren Sağlık Bakanlığı’nın, Maliye ve Devlet Personel Başkanlığı’na yazı göndererek Torba Kanunla gelen izin haklarından sözleşmeli personelin de yararlandırılmasını istediği kaydedildi.

Torba Kanunla, devlet memurlarına tanınan, doğum izni, süt izni ve aylıksız izin gibi hakların geliştirildiği ifade edilen açıklamada, doğum yapan memurun daha önce günde 1,5 saat olan süt izninin, Torba Kanunla 3 saate çıkarıldığı, 12 ay olan aylıksız doğum izninin 24 aya yükseltildiği, bu hakkın eşi doğum yapan memurlara da tanındığı hatırlatıldı.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sözleşmeli personele kadro müjdesi veren Hükümetin, sözleşmeli-kadrolu arasındaki ayrımcılığı bir an önce gidermesi gerektiğini belirterek, Torba Kanunla gelen haklardan sözleşmeli personelinde yararlanabilmesi için Hükümetin Sözleşmeli Personel Esaslarında vakit geçirmeden değişikliğe gitmesi gerektiğini kaydetti. (AA)

Özelleştirme.net Notu: Bu düzenlemeyi yerinde bulurken, bu düzenle talebinin içinde 4/C’lilerinde olup olmadığı anlaşılamamaktadır. Daha önce yayınladığımız haberde sözleşmeli personel ve geçici personelin bu haktan yararlandırılmadığını duyurmuştuk. Bu düzenleme gerçekleşirse sözleşmeli personelin durumu düzelecektir. Ya geçici personel…

You may also like...