Sözleşmeli Personel dine uygun mu?

Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Çalışanlarının Sözü Sendikası genel başkanı ve sendika yöneticileri, sözleşmeli personelin çalıştırılmasının dinen uygun olmadığını öğrenmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığına bir dilekçe verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı önünde basın açıklaması yapan Sendika Genel Başkanı Ali Bastem, aynı sağlık eğitimini alan ve aynı sağlık hizmetini sunan sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının mali ve özlük haklarının farklı olmasının, idari görevlere sözleşmeli personelin atanmamasının, bir kısım personelin tayin hakkı varken bazılarının olmamasının devletin istihdam politikasının sağlıksız olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Sendika olarak aile bütünlüğünün bozulması ve çocukların yuvasız kalmasını, mali ve özlük haklarının farklı olmasını, sağlık çalışanlarının farklı statülere tabi tutulmasını, bir çalışana verilen hakkın diğerine verilmemesini adaletle bağdaştıramadıklarını söyleyen Bastem, sözleşmeli çalışma sisteminin, personel arasındaki iş barışını bozduğunu, eşleri birbirinden ayırdığını, çocukları anne ya da babasız bıraktığını savundu.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu`na tabi personele giyim yardımı, terfi, yolluk, görevde yükselme, dil tazminatı, unvan değişikliği, tayin hakkı, yıllık izin devretme, eş ve çocuk yardımı, kıdem tazminatı gibi haklar verildiğini ancak sözleşmeli personelin bunlardan mahrum bırakıldığını dile getiren Bastem, sözleşmelilerin dayatma ve zorlama politikalarına maruz kaldıklarını ileri sürdü.

Açıklama sırasında kendisini emekli imam ve Tuzluca Belediye Başkan Yardımcısı olarak tanıtan Abdulhadi Suçin de gruba destek verdi. Konut Edindirme Yardımı alamadığını, bunun nedenini öğrenmek için Diyanet İşleri Başkanlığına geldiğini anlatan 70 yaşındaki Suçin, gruba destek vermesini de “Bu cemaati sevdim onun için destek verdim“ sözleriyle açıkladı. Suçin, oğlunun da sözleşmeli imam olduğunu belirtti.

Açıklamanın ardından Bastem ve beraberindekiler, Diyanet İşleri Başkanlığı Evrak Kabul bölümüne dilekçelerini teslim ettiler. (AA)

You may also like...