Sözleşmeli pazarlıkları sürüyor

Kamuda sözleşmeli statüde çalışan personelin memur kadrolarına alınması yönünde görüş birliğine varıldı.

100 bin sözleşmeli memur olacak

Ancak KİT’lerde çalışan 75 bin 667 sözleşmelinin uygulama dışında tutulması düşünülüyor.

Hükümetle memur sendikaları arasında pazarlığı devam eden kamudaki sözleşmeli personelin memur kadrosuna alınması çalışmasında KİT engeli çıktı.

Pazarlıklar sürüyor

Memur sendikaları, halen kamuda çalışan 175 bin sözleşmeli personelin tamamının bulundukları kamu kurumlarına memur olarak atanmasını isterken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine bürokratları Kamu İktisadi Teşebbüsleri’ndeki (KİT) personelin bu uygulamanın dışında tutulması, diğer kurumlardakilerin ise memur yapılması yönünde görüş birliğine vardı. Uygulamanın bu şekilde çıkması halinde 175 bin sözleşmelinin sadece 100 bini memur olabilecek.

‘Tayin imkanı doğar’

Bilgi veren bürokratlar, KİT’lerdeki personelin bulundukları kurumlar ve kurumların faaliyet gösterdiği illerin ekonomileri açısından kritik önem taşıdığını ifade ettiler. KİT’lerin ağırlıklı olarak büyük kentlerin dışında yer aldığına işaret eden bürokratlar, şunları söyledi: “KİT’lerdeki sözleşmeliler memur statüsüne dahil edildiği anda memur olan herkes için tayin imkanı doğacak. Personel memur olunca başka kurumlara kolaylıkla geçiş yapacak. Bu durumda da KİT’ler personelsizlikten çalışamaz hale gelebilecek. Bu kritik durum nedeniyle KİT personelinin memurluğa geçişi uygun bulunmadı:”

‘Sözleşmeli’ bitecek

Üzerinde varılan mutabakata göre sözleşmelilerin memur kadrosuna alınmasının ardından kamuda artık hiçbir şekilde sözleşmeli memur istihdam edilemeyecek. Buna göre Sağlık Bakanlığı’ndaki 4/B ve diğer sözleşmeliler, belediyeler, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TRT gibi kurumlardaki tüm sözleşmeliler memur olacak.

KİT’lerde 6 bin memur çalışıyor

Hazine kayıtlarına göre sayıları 27’yi bulan KİT’lerde sadece 6 bin 35 memur çalışıyor. Geri kalan personelin 75 bin 667’si sözleşmeli personel statüsünde. Ayrıca bu KİT’lerde 75 bin 127 kapsam içi işçi, 3 bin 288 kapsam dışı işçi ve 10 bin 857 geçici işçi istihdam ediliyor.

Kurum çalışanı sonucu bekliyor

Sözleşmelilerin memuriyet beklediği KİT’ler şöyle: TMO, BOTAŞ, TPAO, PTT, ÇAYKUR, DHMİ, EBK, TTK, TKİ, MKEK, ETİ Maden, EÜAŞ, TEİAŞ, TETAŞ, TEMSAN, TİGEM, DMO, TCDD TÜVESAŞ, TÜDEMSAŞ, TÜLOMSAŞ, KEGM, TDİ, TŞFAŞ, TTA, TEDAŞ, Sümer Holding, (Bugün)

You may also like...

 • yaşamayan 4c_li

  4c liye zırnık yok

 • kara

  Bütün 4blilere kadro diyorlar peki 4clilere kadro yokmu bunu açıklayacak olan varmı tabiki yok zaten biz 4 cliler bu vatanın evlatları deyiliz, herkeze herşey var bize yok çok enteresan.

 • tekel mağduru

  yahu arkadaşlar biz 4c liler bu 100 binin içindemiyiz yoksa yine ayrı tutacaklar bu gazetenin yazdıklarına inanmam çünkü geçenlerde yine bir yazı yazmışlardı sonra yalanladılar allah sonumuz hayır eylesin

 • mehmet öncü

  4c dahilmi

 • TEKEL MAĞDURU

  Evet Özelleştitme Mağduru arkadaşlar geçen günkü bir yorumda; Bunlar 2 değil milyon çalışana 22 Milyon Çalışama kadro verseler dahi, biz Özelleştirme Mağdurlarına Kadro “VERMEZLER” Demiştim işte ıspatı. 4/B Liler- TRT ve Belediye gibi kurumlarda çalışan Sözleşmelile başka yok . Yani 4/c lilere YOK YOK.

 • AHMET

  Malesf bizler yokuz arkadaşlar bugün bİMER yazmış olduğum dilekçenin cevabı geldi bizle ilgili çalışma olmadığıın söyledi herkese kadro verirler ama bize vermezler

 • 12655131992

  DEĞERLİ ÖZELLEŞTİRME MAĞDURU 4/C Lİ ARKADAŞALAR 657 DEĞİŞTİRİLİYOR FAKAT 4/C DURUYOR 4/B KALKIYOR BÜYÜK SENDİKALARA ÜYE OLAN ARKADAŞLAR O SENDİKALAR MÜDAHALE ETMEZSE BİZLER YİNE SÜRÜNMEYE DEVAM EDECEĞİZ O ZAMAN ZENGİN SENDİKALARA ÜYE OLMANIN NE ANLAMI OLACAK ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN

 • sertif

  merhaba arkadaşlar biz Tpao doğal gaz ve ham petrol sabasında çalışan elektrik üretim kısmında kalan 8 arkadaşız şuan mütahite bağlı 4A olarak çalışıyoruz acaba bu yasa bizide kapsıyormu ? aydınlatırsanız sevinirim tşk ederim.

 • 4cli

  arkadaşlar akp iyi bir partidir sayın başbakanımız bizide unutmaz bizede kadro verecek merak etmeyin başbakanımız 4a 4b 4c ayrımı yapmaz bende 4c liyim umudunu Allahtan ke smeyin başbakana güvenin işalah hepsi çözecektir haziranı bekleyin

 • ayşe

  4cliler bu vatanın evladı değil
  Kadro yok diye açık açık söyleyin boşuna umutlandırmayın çok laf var her gün bir ama ama yapılan hiç bişey yok