Sözleşmeli Çalışan Kadro Bekliyor

Türk Sağlık-Sen, Maliye Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığına, Başbakan Erdoğan`ın açıklamalarının ardından, sözleşmeli personele kadro verilmesi konusunda bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu.

Alınan bilgiye göre, sendika, Genel Başkan Önder Kahveci ve Genel Başkan Yardımcısı İsmail Türk imzasıyla sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi konusundaki çalışmalara ilişkin Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığına başvuruda bulundu.

Başvuruda, Başbakan Erdoğan`ın, 16 Nisan 2011`de yaptığı açıklamada, `sözleşmeli personelin kadro taleplerine de değinerek hakim ve savcılarda olduğu gibi belli bir süre mecburi hizmet olacağını, mecburi hizmetini tamamlayanların kadroya geçirileceği` yönünde söz verdiği ifade edildi.

Bu söz üzerine, büyük beklenti içerisine giren sözleşmeli personelin, kadro çalışmalarının hangi aşamada olduğunu öğrenmek amacıyla sendikayı yoğun bir şekilde arayarak süreç hakkında bilgi sordukları vurgulanan başvuruda, bu nedenle sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesiyle ilgili herhangi bir çalışma bulunup bulunmadığı konusunda sendikaya bilgi verilmesi istendi.

Başvuruda, şayet böyle bir çalışma yoksa hiçbir ön şart konulmadan tüm sözleşmeli personelin (4/B, 4/C, 4924 ve vekil ebe-hemşire) kadroya geçirilmesi için ivedilikle bir çalışma başlatılması talep edildi.

`SÖZLEŞMELİNİN DAYANACAK HALİ KALMADI`

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarının ardından sözleşmeli personelin umuda kapıldığını ve büyük beklenti içine olduğunu söyledi. Kahveci, şunları kaydetti:

`Sayın Başbakan`ın bu konudaki sözlerini yıllardır kangrenleşen sorunların çözümü için çok önemli buluyoruz. Çünkü sözleşmeli personel istihdamı aile bütünlüğü sarsar hale gelmiş durumda. Ancak bu sözün yanında bir an önce somut adımlar atılmasını bekliyoruz. Sözleşmeli personelin de çok fazla dayanacak hali kalmadı.

Tüm bu nedenlerle Sayın Başbakanın sözünün icraata dönüştürülmesi anlamında bir çalışma olup olmadığını Devlet Personel Başkanlığına ve Maliye Bakanlığına sorma ihtiyacı duyduk. Türk Sağlık-Sen olarak bir an önce sözleşmeli personele kadro verilmesini istiyoruz. Bu konunun takipçisi olup, ısrarımızı sürdüreceğiz. Umarız Sayın Başbakanın sözünün en kısa zamanda icraata dönüştüğünü görürüz.` (Tüm Gazeteler)

You may also like...