Sonunda 4/C AİHM’ye taşındı

Aralarında TEKEL işçilerinin de bulunduğu 44 bin 4/C’li sözleşmeli personelin sorunu AİHM’e taşındı. Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN), 4/C statüsünü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) götürdü.

ANKA’nın haberine göre , 19 yıl süreyle aralıksız olarak Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre görev yaptıktan sonra 2009 yılında sözleşmesi yenilenmeyen ve tazminat ödenmeyen sendika üyesi Sabahattin Gürler adına Danıştay’a dava açılmıştı.

Dava kapsamında yapılan incelemede Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 657 sayılı Yasanın 4/C maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuru 2011 yılında reddedildi.

AYM’nin ret kararı sonucu dava HAKSEN Hukuk Müşavirliğince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşındı.

“AYM’nin kararının davamızdan olumlu sonuç alınmasını imkansız hale getirdiğinden ve bu aşamaya kadar süren yargılamada makul süre aşılmış olduğundan işbu Başvuru yapılmak zorunda kalınmaktadır” denilen Başvuru Dilekçesinde; uygulamanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin; adil yargılanma hakkı, mülkiyet hakkı ve ayrımcılık yasağını düzenleyen maddelerine aykırı olduğu belirtildi.

Başvuruda; 657 sayılı Yasanın 4/C maddesinde, istisnai olarak uygulanabilir bir istihdam biçimi olarak tanımlanan “geçici personel” statüsünün, uygulamada giderek şekil değiştirmiş ve devlet eliyle düşük standartlarda istihdamın yolu olarak görülmeye başlandığı vurgulandı.

“4/C’li personelin sözleşmelerinde yer alan mali ve sosyal haklar ile disiplin hükümlerinin, geçici personeli, devlet memurlarının ‘yükümlülüklerine’ tabi kılınırken, haklar konusunda devlet memurlarının haklarına sahip olmadıklarını ortaya koymaktadır, 4/C personel yükümlülüklerin en ağırına, hakların en azına sahiptir” denildi.

Başvuruda, 4/C statüsünün , ILO sözleşmeleri ve Avrupa Sosyal Şartına aykırı bir düzenleme olduğu hatırlatılarak; “Bakanlar Kurulu Kararıyla düzenlenen geçici personel istihdamı, 657 sayılı Kanunun 4. maddesinin C bendindeki tanıma uymadığı gibi, aslında adı konulmamış, daha doğrusu gizlenmiş, gerçekte 4857 sayılı İş Kanunun 11. ve 12. maddelerinde düzenlenen “belirli süreli iş sözleşmesi” uyarınca yaptırılan bir çalıştırma yöntemidir. Aynı zamanda ‘kanuna karşı hile’ oluşturan bu yöntemin temel amacı ise, İş Kanununun sağladığı hak ve güvencelerden yoksun bırakmaktır” ifadelerine yer verildi.

“AİHM’İN KARARI ÇOK ÖNEMLİ”

HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, başvuruyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Sosyal hukuk devletine yakışmayan 4/C statüsüyle ilgili AİHM’e başvurmaktan başka çare bırakılmamıştır” dedi.

Çivi, “Yaptığımız başvuru, 4/C konusundaki AİHM’e yapılan ilk başvurudur. AİHM’in vereceği karar, halen çalışmakta olan 4/C’li personelle birlikte daha önceki yıllarda da 4/C statüsünde çalıştırılarak hakları verilmeyen binlerce geçici personeli doğrudan ilgilendirmektedir. Hükümetin kararı beklemeden tüm 4/C’li personeli kadroya geçirmesini istiyoruz” dedi. (Hürriyet)

You may also like...

 • EY

  Haksene teşekkür ederim. Böyle bir cesareti gösterdiği için, Ama ben bir tekel mağduru olarak bunu yıllarca sırtımızdan aidat alan türk iş e bağlı tekgıda işden beklerdim. Haksenden allah razı olsun. Bizi bu duruma düşürenleride allaha havale ediyorum.

 • hüseyin kabak

  evt allahımıza havale ede ede hepsinin cezasını verdi,nerde hani yıllardır mazlumların ve yoksulların hakkını yedirtmeyeceyiz dediler ,ama kendileri ve yandaşları yedi,bizlere ek iş yok yok diyorlar peki imamlar memur deilmi neden bunlara serbest,hepside ek iş yapıyor,peki allahımız neden gemick alana bi şsy demiyor da asgari ücrete ve 4/c liye gelince 30 tl zam veriyor,çok bekleriz daha,varsanız hep 4/c liler ankaraya aynı tekelciler gibi çadır açmaya ,bazı sendikalr direniş yaptığıı zaman daha çok yürürsünüz derlerdi hımmm daha onlarda yürümez yan gelip yatanlar şimdi hak mücadelesine girsinler,herkes haksen e üye olması gerek ahim e dava açtı peki memursen ve türk iş ne yapıyor,onlar yapamaz çünkü parmakçılar ,

 • mustafa erdin

  HAK SEN E TEŞEKKÜR EDERİM.İNŞAALLAH EN KISA ZAMANDA ŞONUÇLANIR,,,,,,,,,,,,,

 • he

  helal olsun hak-sen teşekkürler diğer yalakalar gibi değilsiniz

 • lionheart

  bence haksen başkanımız doğru söylüyor. bu aihm kararı beklenmeden inşallah hükümet bizi 4c den 4b ye taşır.

 • mustafa

  allah haksen’ den razı olsun.özelleştirme mağduru olarak haksen e teşekkür ederim 7 senedir neler çektik bir ben bir allah bilir 2 ay üçretsiz izin sonra 1ay üçretsiz nasıl gecindiniz bilen yok 2 çoçuk okut harçlık vereme kahrol.endüşük memur maaşı ile 400-500 fark işçimiyiz memurmuyuz hizmetlimiyiz ne olduğumuzu halen bilmiyoruz aile yardımı yok iyileştirme yok hiç bir ek üçret yok inşallah iyi günleri bizde görürüz de ailemizle 7 seneden sonra güzel bir piknik yaparız…Bundan sonra dualarım HAKSENE.

 • halilibrahim

  tek gıda türk iş nerede yıllardır aidat ödedik sesleri çıkmıyor sattılar bizi ama haksen e helal olsun

 • mehmet maç

  bu saatten sonra 4/b kabul etmeyelim işci hakkımı geri verilsin

 • eserel

  mehmet maç kardeş 4/c den 4/b ye geçiş hakkını almış gibi yorum yapmışsın.Tabii ki en iyisi olsun isteriz ama bu akp varken 4/b yi bile zor bulacakken senin isteğin uçarı olmuş.Kusura bakma