Siyasi irade, personeline üvey evlat muamelesinden vazgeçmelidir

Türk Enerji-Sen Şube Başkanı Dinç, kamuda çalışan 4C’lilerin 4B’ye geçiş sürecinin yeni haklar getirmediği gibi mevcut haklarını da kaybetmesine yol açtığını savundu.

Türk Enerji-Sen Orta Karadeniz Şube Başkanı Talha Dinç, kamuda çalışan 4C’lilerin mağduriyetlerini dile getirdi. 30 Mart 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile ‘Kamuda 4C Statüsü’nün kaldırıldığını hatırlatan Dinç, bu pozisyonda bulunan personelin 4B statüsüne dahil edildiğini aktardı.

Bu değişikliğin alfabedeki bir harf değişikliğinden öteye geçmediğini kaydeden Şube Başkanı Dinç, 4C’den 4B’ye geçişin yeni haklar getirmediği gibi mevcut hakların da kaybedilmesine neden olduğunu öne sürdü.

ÖZLÜK HAKLARI KISITLANIYOR

Yapılan değişiklik ile emekli olma asgari süresini dolduranların kendi isteklerine bakılmaksızın re’sen emekliye sevk edildiğini belirten Türk Enerji-Sen Şube Başkanı Dinç, “Hatta bazı kurumlarda, kararın yayınlanmasının hemen ardından asgari süresi dolanlar zorla emekli edilmiştir. Doğum izni, evlenme izni, ölüm izni, süt izni, hasta refakatçi izinleri konularında 4/B kapsamında istihdam edilen sözleşmeli personelden farklı olmuş, özlük hakları kısıtlanmıştır” dedi.

MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ

4/C geçici sözleşmeli personel çalıştırılması yürürlükten kaldırılırken, ‘söz konusu statüdeki personelin 4/13 sözleşmeli personelin mali ve özlük haklarından faydalanır’ ifadesi yeterli iken, isim değişikliğinden öteye geçmeyen sayfalarca hükümlerle 4/B sözleşmeli personel statüsü içerisinde ‘mali ve özlük hakları düşük tutulan personel çalıştırma modeli’ olduğunu ifade eden Dinç, şunları kaydetti; “Mezuniyet durumlarına göre görevlendirme ve ek ödeme oram olmak üzere iki konuda Danıştay’da sendikamızın itiraz davaları devam etmektedir. Çözüm basittir, her fırsatta ülke refahından, adaletten, özelleştirmelerde mağduriyet olmayacağı sözü veren eden siyasi irade personeline üvey evlat muamelesinden vazgeçmelidir. Erken seçim sürecine girdiğimiz bu günlerde, alınacak kararlarla 4Clilerin 4B’ye geçişinde yaşanan mağduriyetler ivedilikle giderilmelidir.” (Hedef Halk – Barış GÖK)

You may also like...