Şimşek: “Bütçe 75 milyon kişi için yapılıyor”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tüm vatandaşların eylem yapma hakkını saygıyla karşıladıklarını, bunda bir sıkıntı olmadığını vurgulayarak, buna kim haklı kim haksız diye bakmak gerektiğine dikkat çekti.

Bakan Şimşek, “Sokaklara dökülmek için gerekli sebep var mı? Vatandaşımızın onunla ilgilenmesi gerekir” dedi.

“Enflasyon ne çıkarsa önemli değil biz farkı vereceğiz”

Bakan Şimşek, memura verilen zamma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Olaya sadece 6 ay şeklinde bakmanın yanlış olacağını dile getiren Bakan Şimşek şu açıklamalarda bulundu:

“Enflasyon bizim tahminimizin üzerinde çıkarsa, mutlaka ve mutlaka veririz. Şimdi gelelim 2012’ye. 2011 yılının ikinci yarısında enflasyon beklediğimizden yüksek çıktı. Biz Ocak ayında yüzde 2.7 artış verdik. Şimdi bizim teklifimiz ne? Yüzde 3.5+4. Bunun kümülatif etkisi yüzde 7.6. Merkez Bankası’nın enflasyon öngörüsü yüzde 6.5. Ama ne çıkarsa önemli değil biz farkı vereceğiz.”

“Bütçe 75 milyon kişi için yapılıyor”

Bütçenin 75 milyon kişi için yapıldığını kaydeden Bakan Şimşek, “Bütçe bütün milletin ihtiyaçları için yapılır. Sağlık için, eğitim için, altyapı yatırımı için yapılır. Ağaç dikmekten tutun, hayvancılık desteklerine kadar, faiz ödemelerinden tutun, bütün harcamalar için yapılır. 2002 yılında bütçenin 18 TL’si memura gidiyordu. Yaklaşık olarak 22 milyar TL’si personel giderlerine gidiyordu. 2011 sonunda bu oran yüzde 28’e çıkmış. Harcamalar 100 milyar TL’ye çıkmış. Emekliyi kastetmiyorum. Emekliye de 105 milyar TL gidiyor. Onu Sosyal Güvenlik Kurumu ödüyor. Biz, SGK’nın açıklarını ödüyoruz. Memur devletin bütçesinden yüzde 18 pay alırken yüzde 28’e çıktı. Şimdi bu artışla yüzde 30’a çıktı” diye konuştu.

“Biz toparlamak için ne gerekiyorsa onu yapacağız”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012 yılında bütçede yaşanan bozulmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şimşek, yılın ilk 4 ayında bütçede, özellikle ağırlıkla sosyal güvenlik sisteminin açığından kaynaklanan bir bozulma olduğuna işaret etti. Yılın ilk dört ayında yaşanan açıkta geçen sene ilave aldıkları memur ve ilave yüzde 2.7’lik artışın da etkisi olduğunu kaydetti.

“4.2 milyar TL açıktayız”

Memurlara ilk yarı için yüzde 2.7’ye ek olarak yüzde 3.5 + 4 zammın toplamda bu sene için yüzde 10.5’e denk geldiğini belirten Bakan Şimşek, “Ama sadece bu seneye yönelik olarak verilende yüzde 7.6’ya denk geliyor. Bizim bütçede gördüğümüz hedeflere oranla bu son verdiğimiz ilave artışların bütçeye yansıması net olarak 4.2 milyar TL açıktayız. Çünkü 3+3 olarak öngörüyorduk. Bunun bu seneye ve gelecek senenin bazına etkisi var. 2012-2013 artışlarının bütçeye net eksisi yaklaşık 4.2 milyar TL” dedi.

“Arka planda başka müzakereler de oldu”

Bu konuda hiç konuşulmayan hususlar olduğuna dikkat çeken Bakan Şimşek, 4/C’li personelin çalışma süresinin 12 aya çıkartılması taahhüdünde bulunduklarını kaydetti. Diğer hizmet kolları için de birçok düzenleme olduğunu belirten Bakan Şimşek, “Bunların maliyeti 231 milyon TL örnek olarak mesela toplu sözleşmeli personelinde memurlar gibi yemekten yararlanmasından tutun geç ödeme zammından, enflasyon farkından, eş için aile için yardım ödeneğin artırılması gibi bir sürü konu var. Hesaplarına gelince yüzde 3.5+4’ü ön plana çıkartıyorlar halbuki arka planda başka müzakerelerde oldu. hizmet kollarına ilişkin düzenlemeler de oldu” diye konuştu.

Eskiden para basılırdı, modern hırsızlık yapılırdı

“Zamların yansıması nereden karşılanacak? Biz para basmıyoruz” diyen Bakan Şimşek, 70, 80, 90’lı yıllarda yüzde 100 maaş artışı verildiğini, sonra Merkez Bankası’na talimat verildiğini, modern hırsızlık yapıldığını söyledi.

Bakan Şimşek şöyle devam etti:

“Şimdi para basmadığımıza göre iki seçenek var. Bütçe açığımız diyelim ki artacak, bu verdiğimiz teklifle bütçe açığı artacak. Mali disiplini koruyacaksak Türkiye için çok önemli. Türkiye’de faizlerin yükselmemesi için, Türkiye’nin geleceğinin ipotek altına alınmaması için. Bütçe disiplinini koruyacaksak ya vergileri artırmamız lazım ya da başka bir seçenek yok. 75 milyonun hakkı hukuku var. 75 milyona hizmet etmek için buradayız. Memurda hizmetkârdır bakan olarak bende hizmetkârım bizim bütün derdimiz milletten aldığımızı millete vermektir. Şimdi bunu yaparken memuru gözeteceğiz. Ama enflasyondan kat kat daha iyi bir artış vermişiz. Şimdi eğer biz bu açığı vergi tabanlı büyüterek kapatamazsak ama bu kolay değil. Bunun üzerinde çok çalışıyoruz. Kayıt dışılığı da azalttık. Ama bunu beceremezsek açıklarında artması Türkiye’nin aleyhine ise faizleri artıracaksa mecburuz, vergileri artırmaktan başka bir seçenek kalmak. Ama biz şuna inanıyoruz verdiğimiz teklif dünya standartlarını, Türkiye’nin içinde olduğu şartları dikkate alırsanız 9-10 yıllık tecrübeyi dikkate alırsanız çok iyi.”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün görüşülen ve kamuoyuna “Tarihi affın affı” şeklinde yansıyan düzenlemeden kaç kişinin yararlanacağına yönelik bir soru üzerine şunları söyledi:

“Biz hükümet taslağı olarak Meclis’e gönderdikleri tasarıda yoktu. Talep Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan geldi. Bu alt komisyonda eklendi. Kendileri dediler ki, ‘Biz taksitleri iyi niyetle kaçıranlara ikinci bir imkân verirsek, belki tekrar ödemeyi düzene koyarlar’. Tabii ki komisyon da böyle takdir etti ve böyle çıktı. Alt komisyonda eklenen bir madde bu. Maliye Bakanlığı’nın götürdüğü bir düzenleme yok. Bu af değil. Bu sadece denk düşüremiyorlar, bir taksit kaçırıyorlar. Bunlara bir kapı açtık. Kaçı ödemeye niyetli değil, kaçı ödemek için çabalıyor. Rakamlara bakmam lazım. İşin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı boyutu var. Maliye Bakanlığı boyutu var. Tabii ki rakamı öğrenirsek, kamuoyuyla paylaşabiliriz.”

“Reyting kuruluşları son yıllarda çok ciddi kredibilite kaybına uğradı”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir soru üzerine reyting kuruluşlarının son yıllarda çok ciddi kredibilite kaybına uğradığını vurguladı. Bu tartışmaların sadece Türkiye’de yaşanmadığını, Fransa’da, Almanya’da, İspanya’da aynı tartışmalar yaşandığını kaydeden Bakan Şimşek, bir yıl öncesine gidildiğinde S&P’nin ve Moodys’in ABD kaynaklı derecelendirme kuruluşu olmasına karşın, ABD’de aynı tartışmaların yaşandığını vurguladı.

2-B’ye ilk haftadan 14 bin başvuru oldu

Bakan Şimşek konuşmasında 2-B konusuna da değindi. Şimşek, 2-B ile ilgili başvuruların çok iyi gittiğini özellikle İstanbul ve Antalya’da çok sayıda başvuru olduğunu kaydetti. Şimşek, ilk haftada 14 bin kişinin başvuruda bulunduğunu belirtti. Şimşek kendisinin ‘geç kalmadan başvuru yapın’ çağrısının kimileri tarafından “bütçenin durumu çok süper değil bir an önce gelir gelsin” diye yorumlandığını belirterek, “Maliye Bakanlığı olarak yılda 10-12 bin civarında gayrimenkulün satışını yapıyoruz. 2-B ile birlikte karşı karşıya olduğumuz parsel sayısı neredeyse 500 bin. Yılda 10 bin işlem yapan bir birim düşünün. O nedenle son haftaya bırakırsanız işin altından zor kalkarız. O yüzden gelin zamanında başvurun ki sizde kuyruklara girmeyin dedik” diye konuştu. (ANKA)

Özelleştirme.Net Notu: Biz yanlış bilmiyorsak mutabakata varılan konu 4/C’lilerin 11 ay 28 gün çalıştırılması. Sayın bakan; 12 ay taahhüdü diyor. Kesintisiz 12 ay çalışacaksak buna bir itirazımız yok ancak 11 ay 28 gün çalışacaksak bu ikisi arasında dağlar kadar fark var. Bu da bize bu açıklamanın başka bir zihin bulandırma tekniği olduğunu düşündürüyor.

You may also like...