Sendikacılardan ilk tepkiler

Bugün yayımlanan Resmi Gazetede 2018/11587 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe giren Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ile Sözleşmeli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar kapsamında 4/C’den 4/B’ye geçiş kararıyla ilgili sendikacılardan ilk tepkiler geldi.

Memur-Sen Genel Başkanı ve Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti Başkanı Ali Yalçın, “4/C’lilerin 4/B’ye Geçirilmesine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı Bugünkü Resmi Gazetede Yayımlandı Memur-Sen, atılan olumlu adımları önemsemekle birlikte beklentiler tam olarak karşılanana kadar mücadelesine devam edecektir.” dedi.

Hak-Sen Genel Başkanı Ayhan ÇİVİ, “Keşke haklı çıkmasaydık!” diyerek “4/B’nin içine koskoca bir 4/C kaçmış” resmi paylaştı.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı ve memur-Sen Genel Başkan Yardımcı Hacı Bayram Tonbul, “4C statüsünden 4B statüsüne geçişlere ilişkin usul ve esaslar resmi gazetede yayınlandı. Yeni verilen ek ödeme vergi ve sgk kesintilerinden muaf olup, net olarak ödenecek ve toplam sözleşme ücretlerinde %10 a varan bir artış sağlanacaktır.” mesajını paylaştı.

Geçtiğimiz günler görevinden istifa eden Türkiye Kamu-Sen Eski Genel Başkanı İsmail Koncuk ise “Doğan görünümlü Şahin mi desek, 4B görünümlü 3,5 4 B mi desek, bilmiyorum.Yıllık izinleri aynı, mazeret izinleri aynı, maaşları aynı, ek ödemeleri 206 TL. Yine yaptınız yapacağınızı. Allah size vicdan versin diyeceğim ama sizde o kapasite yok.” diyerek Peygamber Efendimizin “Bizi aldatan bizden değildir.” hadisini paylaştı.

4/C’lilerin duygularını en çok paylaşan Koncuk, bir başka mesajında ise “4C liler için yapılacak tek düzenleme şöyle olmalıydı.4C’li personel emsali 4B’li personelin tüm haklarından faydalanır. Kazanılmış ünvanları yeni pozisyonunda da aynen değerlenlendirilir. Gerisi lafı güzaftır. Tüm sözleşmeliler 4A’lı yapılana kadar mücadelemiz sürecektir.” dedi.

Yokluğunu çok arayacak olduğumuzu düşündüğümüz İsmail Koncuk bir başka mesajında ise “Yazıklar olsun, 4 C’liyi 4 B’li dahi yapamadılar. Anlaşılan 4C’liler bundan sonra da 3,5 B’li kalacak.4C’liler sözde 4B’li olmuş, aldatılmışlardır.Sebep olanları kınıyorum. Bu zihniyetten başka ne beklenebilirdi?” dedi.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Başkan Vekili Öncer Kahveci, “Türkiye Kamu-Sen olarak yıllardır bu ucube sistem bitsin, insanlar mağdur olmasın çağrısı yaparken, bugün gelinen noktada hiçbir değişiklik olmaması bizleri sükût-u hayale uğratmıştır.” dedi.

İsmail Koncuk’un aday olmaması sonucu seçilen Türk Eğitim-Sen Yeni Genel Başkanı Talip Geylan ise konfederasyonun isternet sitesinde yer alan “4/C’den 4/B’ye geçişte dağ fare doğurdu” başlıklı haberi paylaşmakla yetindi. (Özelleştirme.Net)

You may also like...