Şeker işçileri özelleştirmeye karşı

Şeker fabrikalarının B ve C grubu özelleştirme ihalesi eylemli başladı.

Şeker-İş Sendikası’na bağlı işçiler ihale öncesinde özelleştirme İdaresi’nin önünde eylem yapıyor. İhalede ilk verilen zarflardan çıkan en yüksek teklif 405.1 milyon TL oldu.

İhaleye teklif veren gruplar içerisinde Safi Şeker, Ak- Can Şeker, Torunlar Gıda, Özaltın İnşaat, Kolin-Limak ortaklığı ve Konya Şeker bulunuyor. Zarfların açılmasından sonra iki kere elemeli teklif alma ve son olarak da açık artırma yapılacak. İlk elemeli tur sonunda ise en yüksek teklif 510 milyon dolar oldu. Bu tekliflerden sonra Konya Şeker elendi. İkinci elemeli tur sonunda elenen şirket ise Özaltın Gıda oldu.

AÇIK ARTIRMA 561 MİLYON DOLARLA BAŞLADI

Şimdi açık artırmaya geçildi. İhale Komisyonu açık artırma bedelini başlangıçta 561 milyon dolar, artırım aralığını da 500 bin dolar olarak belirledi.

DIŞARIDA EYLEM VAR

Dışarıda ise polis gözetiminde yapılan eylemde işçiler hazırladıkları pankartlarda, ‘Pancar yoksa çiftçi, işçi ve nakliyeci de yok’ , ‘Pancar yoksa tarım yok, mücadelemiz Türkiye için’ , ‘Sağlıklı nesiller için pancar şekeri tüketelim’ yazıları dikkat çekti. İhale salonuna 30 metre uzaklıktaki işçiler, ‘Vur, vur inlesin Başbakan dinlesin’ , ‘Direne direne kazanacağız’ sloganlarını atıyor. Şeker Fabrikalarının ilk olarak C grubu içerisinde yer alan Kastammonui Kırşehir, Turhal, Yozgat ve Çorum şeker fabrikaları için ihale şu sıralarda başladı. (Haber A)

You may also like...