Şeker Fabrikası’nda Özelleştirme Tartışmaları

Afyonkarahisar İl Genel Meclisi’nde (İGM) gündem dışı bir konuşma yapan CHP Çobanlar İGM Üyesi Beytullah Cihan, Afyon Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi tartışmaları ile ilgili bir konuşma yaptı.

Afyon Şeker Fabrikası’nın 2010-2011 yılı kampanyasını yorumlayan Beytullah Cihan, “Gördüğüm kampanyaların en güzelleri içerisinde. Kapasitesi 6 bin 500 ton olan şeker fabrikasının 33 yıllık bir fabrika olmasına rağmen 7 bin 500 ton kapasite ile çalışması mükemmel bir iş olarak nitelendirmek lazım” dedi. Cihan, Şeker-İş Sendikası Afyonkarahisar Şubesi Başkanı Murat Karamoçu’nun Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi ile ilgili mesajından, “Eğer bu özelleştirmeye dur demezsek, 300 bine yakın pancar çiftçisi tarımdan dışlanmış olacak. 10 bine yakın çalışan, işsiz kalacak. Aileleriyle düşünüldüğünde doğrudan etkilenenlerin sayısı 2 milyona ulaşacak. Yan sektörler göz önüne alındığında ise yaklaşık 6 milyon kişi olumsuz yönde etkilenecektir. Ülke topraklarında yetişen 4.5 milyon ton pancar, 631 ton şeker, 12 milyon tonluk iş hacmi ülke ekonomisinde 1.5 milyon liradan fazla katma değer kaybı yaşanacaktır. Eğer bu özelleştirmenin önünde durmazsak, ülke topraklarında yetişen pancarımızı kendi ürettiğimiz şekerimizi kısacası gelecek nesillerimizin yarınlarını kaybedeceğiz” cümlelerini de aktardı.

İGM’de gündem dışı konuşma yapan AK Parti Çabanlar İGM Üyesi Ünal Yılmaz da, Köy Hizmetleri’nin eski yerleşke alanında bir eğitim kampusunun yapılmasının Afyonkarahisar’ın eğitimine büyük fayda sağlayacağını belirtti. Ünal Yılmaz, eğitim kampusunun hayata geçirilmesi halinde il merkezinde ikili eğitimin de önüne geçilebileceğini söyledi.

You may also like...