Şeker Fabrikalarının Özelleştirme İhalesi Yapıldı

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş’ye ait Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker Fabrikalarının (Portföy-C) özelleştirme ihalesi yapıldı.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş’ye ait Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker Fabrikalarının (Portföy-C), nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi, 656 milyon dolarla Ak-Can Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ verdi.
Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Sami Ölmeztoprak başkanlığında yapılan ihalenin nihai pazarlık görüşmelerine, 6 firma katıldı.

Pazarlık görüşmelerinde elemesiz yapılan ilk turda en yüksek teklif 405 milyon 100 bin Dolar olarak belirlendi. Daha sonra 2 elemeli yazılı tur yapıldı ve birinci elemeli turda en yüksek teklif 510 milyon 250 bin Dolar olurken, bu turda Konya Şeker elendi. İkinci elemeli turda Özaltın İnşaat elendi.

Yazılı elemeli turların ardından komisyon tarafından belirlenen 561 milyon Dolar başlangıç tutarı ve 500 bin Dolar artırım aralığıyla açık artırmaya geçildi.

Açık artırma 51 tur sürdü. Açık artırmada sırasıyla, Torunlar Gıda, ve Kolin-Limak OGG çekildi. Torunlar Gıda 13. turda ihaleden çekilirken, bu turda en yüksek teklifi 612 milyon 500 bin dolarla Safi Şeker Gıda Sanayi vermiş oldu.
Kolin-Limak OGG de 14. turda ihaleden çekilirken, bu turdaki en yüksek teklif ise 613 milyon 500 bin Dolar olarak gerçekleşti.

Açık artırmanın 51. turunda Safi Şeker Gıda Sanayi ihaleden çekilirken, böylece 656 milyon dolarlık teklifle Ak-Can Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş en yüksek teklifi vermiş oldu.

Başkentte Özelleştirmeye Tepki

Diğer yandan Ankara’da, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen bazı illerdeki şeker fabrikalarını Özelleştirme ihalesi protesto edildi.

Şeker-İş Sendikası üyesi bir grup, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş’ye ait Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum, Çarşamba, Malatya, Erzincan, Elazığ ve Elbistan fabrikalarının özelleştirilme ihalesini protesto amacıyla Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde biraraya gelerek basın açıklaması yaptı.

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, 2009 yılında şeker fabrikalarının özelleştirilmesi için yapılan ihalelerin Danıştay 13. İdaresi’nin kararıyla hukuka aykırı bulunarak iptal edildiğini anımsattı.

Söz konusu iptal kararında, özelleştirmeden sonra 5 yıl boyunca bütün fabrikalarda üretimin devam etmesini sağlayacak bir düzenleme olmasının gerekli görülmesine rağmen Özelleştirme İdaresi’nin bu konuda yeni bir koşul getirmeksizin bir ihale süreci tasarladığını öne sürdü.

Et Balık Kurumu ve SEK’in özelleştirilmesinin ardından fabrikaların kapandığını, üretimin azaldığını ve kaçakçılığın arttığını iddia eden Gök,

“Dünyanın en liberal ülkelerinde dahi şeker üretimi şahısların değil, çiftçinin, işçinin ve devletin elindedir. Bizde ise Özelleştirme İdaresi akla, mantığa ve vicdana sığmayan düşüncelerle adeta cinnet iklimine girmiş ve buradan çıkamamıştır” diye konuştu.

“Şeker vatandır, vatan satılmaz”, “Şeker fabrikalarına sahip çık” yazılı dövizler taşıyan sendika üyeleri, açıklamanın ardından dağıldı.

You may also like...