Şeker fabrikaları özelleştirildi işçi de çiftçi de perişan oldu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bor Şeker Fabrikasının özelleştirilmesinin hem işçiyi hem de çiftçiyi perişan ettiğini söyledi.

Gürer görüştüğü pek çok üreticinin bu yıl şeker pancarı ekmeyeceğini söylediğini belirtti. Vekil Gürer: “Özelleştirme sonucu el değiştiren fabrikada, onlarca işçinin çıkarılması ve başka kurumlara aktarılması sonucunda, yıllardır işçilerin üyesi olduğu sendikanın varlığı da sonlandırıldı” dedi.

Ülkemizde Pancar ekim alanları 126 bin hektar, işlenen pancar 7 milyon ton, üretilen melas 350 bin ton, üretilen yaş küspe 2 milyon ton, üretilen şeker bir önceki kampanya dönemine göre 950 bin ton, ekim yapan çiftçi sayısı ise Ocak 2018 yılı verilerine göre 50 bin çiftçi olarak belirlenmişti.

Şeker Fabrikası devlete aitken, çiftçilerin getirdikleri ürünlerinin karşılığını eksiksiz bir şekilde alabiliyor olduğunu hatırlatan Ömer Fethi Gürer, “Şimdi çiftçi ürününü fabrikaya verebilmek için günlerce sıra bekliyor. Polar ölçümleri ve fire oranlarının belirlenmesinde gelişigüzel uygulamalar çiftçinin ürününün karşılığını tam olarak alamamasına neden oluyor. Bu nedenle çiftçilerin çoğunluğunun önümüzdeki dönem şeker pancarı ekmeyeceği söyleniyor” dedi.

Sadece çiftçilerin değil fabrikada çalışan işçilerin de özelleştirme mağduru olduğunu kaydeden Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Özelleştirmenin ardından 238 işçiden 96’sı 4/B statüsüne geçirildi, 77 işçi Türkiye Şeker Fabrikalarına nakledildi, 65 işçi de emekli edildi. İşçi sayısındaki azalma nedeniyle Bor Şeker İş Sendikası da fabrikada azınlığa düştü. Böylece işçinin hakkını koruyacak bir örgüt kalmadı. Bu ülkemizde sendikasızlaştırma çalışmalarının somut bir örneği olarak gösterilebilir” dedi. (Yeni Mesaj)

You may also like...