SEDAŞ işçilerine şok teklif

SEDAŞ, işçilerin tazminatını ödeyip çıkartacak, sonra düşük ücretle geri alacak

SEDAŞ, 172 işçiye tazminatını ödeyip, düşük ücretle çalışmayı teklif etti. TES-İŞ Şube Başkanı Kaboğlu, işçilerde huzursuzluğun had safhada olduğunu belirterek, “Bir işçinin ortalama net bin 500 TL kaybı olacak” dedi.

İŞÇİLERE ŞOK TEKLİF

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ) kamudan geçen 172 işçiyle ilgili şok bir karar aldı. İşçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarını vermeyi teklif eden şirket, işçilerin daha düşük yevmiyeyle yeniden işbaşı yapmasını teklif etti. İşçiler duruma büyük tepki gösterdi. TES-İŞ Sendikası Şube Başkanı İrfan Kaboğlu da durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.

172 İŞÇİYİ KAPSIYOR

Kaboğlu, “Kamudan geçen 172 işçinin sözleşmelerini fesh edip tazminatlarını verip, iki veya üç maaş ihbar tazminatı vererek düşük yevmiyeyle iş başı yaptırmak istiyorlar. Bir işçinin ortalama net bin 500 TL kaybı olacak. Bugün işyeri temsilcileriyle buluşacağız. Yarın ise çalışanlarla bir araya gelerek, ne yapacağımızı kararlaştırmayı düşünüyoruz” dedi.

4-C HAKLARI YANDI

Bu personelin daha önce 4-C hakkını kullanmak istemesine rağmen SEDAŞ tarafından gönderilmediğini vurgulayan Başkan Kaboğlu, “Şimdi 8.5 yıl geçti ve 4-C hakları da yandı. Emekli maaşları da düşecek. SEDAŞ’ta sorunsuz geldik ama bu kabul edilebilir durum değil. Huzursuzluk had safhada. Biz huzursuz olduk mu onlar huzurlu olacaklar mı?” dedi. (Bolunun Sesi)

You may also like...