Santral işçileri ayaklandı

MUĞLA Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri’nin Haziran ayı içersinde özelleştirme ihalesine çıkartılacağının açıklanması işçileri ayaklandırdı.

Muğla Yatağan Termik Santrali önünde toplanan Tes-iş ve Maden-İş Sendikalarına üye yaklaşık bin işçiyi temsilen sendikacılar, kefen giyip santral önünde yattı. Ardından Milas-Yatağan karayoluna çıkan işçiler, ilçe merkezindeki Madenci Heykeli’ne kadar tepkilerini dile getiren sloganlar eşliğinde yürüdü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bakanı Taner Yıldız ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Haziran ayında yapılacak ihaleyle Yatağan-Yeniköy-Kemerköy Termik Santrallerini ve kömür ocaklarını özelleştireceklerini açıklamasının ardından harekete geçen enerji ve maden işçileri, eş zamanlı basın açıklaması yaparak hükümeti sert bir dille eleştirdi. Kefen giyen enerji ve maden işçileri, Yatağan Termik Santrali önünde yere yatarak tepki gösterdi. Maden-iş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, santral önünde yaptığı basın açıklamasıyla tepkilerini dile getirdi. Tes-iş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ise “Kefenlerimizi giydik. Ölmek var, dönmek yok” diyerek açıklamalarını 5 kilometre mesafedeki Yatağan ilçe merkezindeki Madenci Heykeli önünde yapacaklarını söyledi. Erçelik, ardından da eyleme katılan yaklaşık bin işçiyle yürüyüşe geçti. İşçilere Milas-Yatağan karayolundan geçen araç sürücüleri de korna çalıp, el sallayarak destek verdi. Yol boyunca, “Hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma”, “Her yer direniş, her yer Yatağan”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atan işçilerin yürüyüşü sırasında, jandarma ve polis geniş güvenlik önlemi aldı.

AK PARTİ’YE YÜKLENDİ

Eylemcileri, Madenci Heykeli önünde CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, bir grup CHP’li ve esnaf alkışlarla karşıladı. Burada işçiler adına basın açıklamasını okuyan Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, şunları söyledi:

“2002 yıllında AKP Hükümeti’nin işbaşına gelmesiyle, özelleştirmeler sürat kazanmış, kamuya ait tüm kurumlar, 1-2 yıllık karları karşılığında satılmaya başlanmış ve özelleştirmeler uluslararası sermayeye, yerli işbirlikçilerine ve yandaş holdinglere peşkeş çekmeye dönüştürülmüştür. ‘Ülkemi pazarlamakla mükellefim’ diyen başbakan, 80 yıllık birikimleri babalar gibi sata sata, ülke ekonomisini dışa bağımlı hale getirmiş, üretken olmayan bir ekonomi yaratmış, neticesinde istihdamda düşüşe ve toplumu derinden etkileyen yoksullaşmaya zemin hazırlamıştır. Bundan bir ay önce Enerji Bakanı Taner Yıldız, geçen hafta içinde de Maliye Bakanı Mehmet Şimşek özelleştirmelerde hız kesmeye niyetli olmadıklarını, sıranın Haziran ayında yapılacak ihaleyle Yatağan-Yeniköy-Kemerköy Termik santrallerine ve kömür ocaklarına geldiğini açıkladı. Enerjide özelleştirme ülkenin bağımsızlığına saldırıdır, yabancılaştırmadır, talandır, yoksulluktur, fakirliktir, elektriğin pahalılaşmasıdır. Dost düşman herkes bilsin ki enerji ve maden işçileri olarak, kamu malımız olan santral ve kömür ocaklarımızı teslim etmeyeceğiz. AKP iktidarının yağmasına, talanına geçit vermeyeceğiz ve gerekirse kıyameti koparacağız.”

Basın açıklamasının ardından yürüyüşe katılan işçiler, olaysız dağıldı. (DHA)

You may also like...