Sağlık Bakanı rencide etti

Sağlık Bakanı, ‘görme engelli çalışana fırça’ haberini yalanladı. Ama taşeron şirkette, asgari ücretle 8 kişi geçindiren işçiyi ikna edemedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a sorunlarını anlatırken “Gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz” karşılığını alan görme engelli geçici işçi Nurullah Mehmetoğlu, asgari ücretle 8 kişilik ailesini geçindirmeye çalıştığını, Bakan’ın sözlerinin kendisini rencide ettiğini söyledi.

Batman Petrolkent Mahallesi’nde babasına ait evde oturan 6 çocuk babası Mehmetoğlu kırgın: “3 yıl önce işe başladığımda sigortam yapılmadı, aylık ücretim 7 ay verilmedi. Pazar sabahı 08.00’den itibaren öğleye kadar beklediğim Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ’Bir dakikanızı alabilir miyim?’ deyince danışmanına ’Bu arkadaşımıza bir yemek ısmarlayın ve oturtun’ sözleri beni şok etti. Sonra araya giren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘Gel derdini Bakan’a anlat’ dedi. Sayın Akdağ bana baktı ve elimi bile sıkmadan söyledikleriyle adeta şok oldum. Sabaha kadar uyamadım. İlkel koşullarda olan taşeron işçiliğinin son bulması için böyle bir talebi, Bakan Bey’e iletmek görevimdi. Hastanede 3’ü görme engelli toplam 7 engelli görev yapıyor. Olayın ardından AK Partili bazı milletvekilleri beni telefonla arayarak, ’Niye bunları basınla paylaşıyorsun. İşinden olursun’ sözleri beni ikinci kez üzdü.” Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Merkez Yönetim Kurulu’da “Bakan lütufta bulunmaktan vazgeçsin, özürlü personel çalıştırılması hususundaki hükümleri uygulasın” açıklaması yaptı.

Bakan Akdağ ise basına ‘Görme engelliye bakan fırçası’ olarak yansıyan diyaloğu “Görme engelli kardeşimizle gayet nezaket içerisinde bir konuşma yaptım. Gerginlik falan da olmadı. Ama bunu farklı şekillerde yansıtanlar oldu” diye yorumladı. Akdağ “Seçim zamanı maalesef böyle yansıtmalar oluyor. Üzerinde siyaset yapmaya çalışanlar oluyor. Bizim engellilere, engelli kardeşlerimize, görme engellilere bakışımız bellidir. Hepsinin benim başımın üstünde yeri vardır” diye konuştu.

Bakan ne demişti?
Engelli çalışan Nurullah Mehmetoğlu ile Bakan Akdağ, önceki gün Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde karşılaştı, Mehmetoğlu Bakan’a “Biz burada asgari ücretle çalışıyoruz. Koşullarının iyileştirilmesini istiyoruz” dedi. Sağlık Bakanı Akdağ, “Gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz. Para kazanıyorsun değil mi?” karşılığını verdi. Mehmetoğlu, “Müteahhit şirketlerin yanından ne zaman kurtulacağız” deyince Akdağ, “Müteahhit şirketlerde çalışacaksınız, para kazanacaksınız, hadi bakalım” diye ekledi. (Dha, AA)

You may also like...