Pekin: Hükümet 4-C’linin aile yardımı hakkını elinden aldı

Kamu-Sen İl Temsilcisi Süleyman Pekin, hükümetin Torba Yasayla birlikte 4/C’linin aile yardımı hakkını elinden aldığını belirterek, ilgili yasa maddesinin iptali için dava açtıklarını söyledi.

Türkiye Kamu-Sen Kocaeli İl Temsilcisi, Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Süleyman Pekin, önceki akşam Torba Yasa’da yer alan sözleşmeli çalışanlarla ilgili düzenlemeler hakkında basın açıklaması yaptı. Sendika binasında yapılan basın açıklamasında Türk Haber-Sen Şube Başkanı Ali Çolak ile Türk Büro-Sen Şube Başkan Yardımcısı İbrahim Çelebi de hazır bulundu. Süleyman Pekin, Torba Yasa’yla birlikte yılın 11 ayı çalıştırılıp, 1 ayı işsiz bırakılan ve kölelik ücretine mahkum edilen 4/C’li çalışanların kendileri gibi ailelerinin de yok sayıldığını belirterek, şunları kaydetti

HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

“Hükümet, Torba Yasa içindeki 6111 Sayılı Yasa’nın 118/ ek 8. maddesinde yer alan ‘Kısmi zamanlı çalışan sözleşmeli personel hariç olmak üzere sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilenlerden aile yardımı ödeneğinden yararlanamayanlara, devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenir’ şeklindeki hükmü işine geldiği gibi yorumlayarak 4/C statüsündeki personelin aile yardımı ödeneği hakkını elinden almıştır.

4/C’LİNİN SUÇU NE?

Kamu çalışanlarının tamamının ve sözleşmeli personelin yararlanabildiği aile yardımından, 40 bine yakın 4/C’li çalışan yararlanamamaktadır. Yapılan bu adaletsiz uygulama Anayasa’nın eşitlik ilkesini de açıkça ihlâl etmiştir, sosyal devlet ilkesi ile ön plana çıktığını iddia eden fakir – fukaranın yanında olduğunu her fırsatta beyan eden hükümet, kamu çalışanlarına her zaman yaptığı gibi bu ayrımcılıkla da seçim öncesi sınıfta kalmıştır. Özelleştirmeler neticesinde iş yerleri kapanan daha sonra havuza doldurularak, 4/C’li kölelik istihdamına mahkûm edilen binlerce çalışanın suçu nedir?

DAVA AÇTILAR

Bu çalışanların ailelerini yok saymak, hangi vicdana sığmaktadır? Görünen odur ki 4/C’li personel gibi ailelerinin de hükümetin gözünde bir değeri yoktur. Konfederasyonumuz tarafından Maliye Bakanlığı’na yazılan yazıya ve sendikamızın girişimlerine adeta kulak tıkanmaktadır. Ancak, ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla hareket eden bu düşünce sistemi yargı kararları sonrası iflasa uğrayacaktır. Eğer 4/C’lilerin bu hakkı tanınmazsa ülkenin dört bir yanında hukuki mücadeleler başlatılacaktır. Sendikamız, 4/C’li personeli bu mağduriyetinde de yalnız bırakmayarak, her türlü mücadelesini hukuki zeminde sürdürmeye devam edecektir.” Pekin son olarak 4/C’lilerin sözleşmesindeki mali kısıtlamalara dava açtıklarını belirtti. (Emir Hüseyin ÖZKAN/Kocaeli gazetesi)

You may also like...