Özrü kabahatinden büyük!

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın ‘4C ile ilgili çalışma yok!’ açıklamasından sonra; Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’de bir nevi özür niteliğinde bir açıklama yaptı. Ancak, açıklama tam bir: “Özrü kabahatinden büyük!” durumu oldu.

4C ile ilgili çalışma yok! başlıklı haberde ; “Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde de çok sayıda 4/C statüsünde çalışanın bulunması ve yapılacak düzenlemenin maliyetinin de yüksek çıkması olduğu ortaya çıktı. 4/C statüsündeki çalışanların durumlarının iyileştirilmesine ilişkin çalışmalar, ilk etapta özelleştirme mağdurları düşünülerek başlatılmıştı. Çalışmalar sırasında, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı da, çalışmalardan kendi personelinin de yararlanmasını istedi. Ardından da, aynı hakların 4/B statüsünde çalışanları da kapsatılması zorunluluğu ortaya çıktı. Böylece, çalışmadan yararlanacak kişi sayısı 200 bini geçti.” ifadelerine yer verilmesi üzerine Özelleştirme.Net olarak bir çalışma başlattık ve gerçekte kamuda çalışan personel sayılarını araştırdık.

Türk Büro-Sen vasıtasıyla; Devlet Personel Başkanlığı yayınlarından aldığımız bilgileri aşağıda tablo halinde sunuyoruz.

4/A 1.720.000
4/B 143.000
Diğer Sözleşmeli Personel 12.000
4/C 30.000

* Sayılara askeri personel dahil değildir.

Şimdi dönelim bakanın açıklamasına; Bakınız ilgili yeri aynen şöyle: “Böylece, çalışmadan yararlanacak kişi sayısı 200 bini geçti.” Evet bu haberi okuyan herkes zannedecek ki yüz binlerce 4/C’li var ve kadroya geçirilmesi imkansız. Bu bilgi bilinçaltına yerleştirilmeye çalışılıyor.

Şimdi düşünebiliyor musunuz? Kadrolu memurların iş güvencesini elinden almak isteyen bir iktidar, tüm sözleşmelileri kadroya geçirmek istiyor ama bütçe el vermediği için yapamıyor. Burada amiyane tabirle cuk oturan bir laf var ama buraya yazılamaz.

Halbuki hükümet, iyi niyetli olsa; tabloda da görüleceği üzere; özelleştirme mağduru, TÜİK, TBMM ve diğer 4/C’li çalışanların toplam sayısı 30.000 civarında. Yani bütçeye hiç bir yük getirilmeden, hükümetin tüm çalışanları çekmeye çalıştığı statü olan 4/B’ye geçirilebilir. Otuz bin kişi için yapılacak düzenlemeyi yüz elli bin kişiyi öne sürerek yapmamak tamamen siyasi bir oyundur ve Diyarbakır’da polisin karşısına çocukları sürmekten bir farkı yoktur.

Her zamanki gibi 4/C konusunda kamuoyunu doğru bilgilendirme görevimizi yapmaya, yanlışları söylemeye devam edeceğimize bir kez daha dile getirerek, saygılar sunuyorum.

Süleyman ÜSTÜN
Özelleştirme.Net Genel Koordinatörü

You may also like...