Özgüler’den vekillere mektup

Kocaeli milletvekillerin birer mektup yazan Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Kerem Özgüler, sorunlarının çözümünde ellerini taşın altına koymalarını istedi

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Kerem Özgüler, yeni milletvekillerine sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının taleplerini içeren birer mektup gönderdi. Öncelikle vekilleri tebrik eden Özgüler mektubunda şu istekleri sıraladı: “Aile hekimleri ve aile sağlık merkezi çalışanlarına dayatılan, pratikte de uygulanabilirliği olmayan hafta sonu nöbetinin kaldırılması için acil bir şekilde sorumluluk almanızı talep ediyorum. Ağustos ayında toplu sözleşme masasına getireceğimiz, sözleri de daha önce verilmiş birçok talebimiz var. Bunlardan birkaç tanesini de mektubunda aktaracağım.

YIPRANMA PAYI YOK

Bir kaza olduğunda kaza yerine polis gidiyor, polis bölgesi değilse jandarma ekipleri gidiyor, olay yerini temizlemek için itfaiye ekipleri gidiyor, haber yapmak için gazeteci gidiyor ve bu meslek gruplarından önce sağlık çalışanları gidiyor. Saydığım tüm meslekler yıpranma payı alırken, 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren sağlık çalışanları yıpranma payı alamıyor. Sağlık çalışanlarının ek ödemeleri emekliliğine yansımıyor. Yansımadığı gibi ek ödemeden vergi kesintisi yapılıyor.

KADROLAR NEREDE?

Yıllardır beklediğimiz lisans tamamlama maalesef ki hayata geçmedi. Sosyal hizmet çalışanları unvan değişikliği sınavı bekliyor. 4-C’liler ve sözleşmeli personel hala kadro bekliyor. Bunlar ve genel merkezimizin toplu sözleşme masasına getirip, talep edecekleri çalışan taleplerinin gerçekleşmesi için bu konularda sorumluluk alıp, kamuoyu oluşturma ve parlamentoda takip etmenizi, ilimizin milletvekili olarak sizden talep ve rica ediyorum.” (Demokrat Kocaeli)

You may also like...