Özelleştirme İdaresi kime kıyak geçiyor?

Başbakanlık’a bağlı Özelleştirme İdaresi, 8 yıl önce bir medya grubuna sattığı kamu işletmesini, mahkemenin iptal kararına rağmen geri almıyor. İşte haberin detayları…

Türkiye ekonomi ve hukuk tarihinde görülmemiş bir olay yaşanıyor.

Ekonomiservisi.com’un haberine göre, 1.1 milyon dolara satılan ancak Danıştay tarafından satışı iptal edilen Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikası, Yenişafak gazetesinin sahibi Albayraklar’dan tam 8 yıldır geri alınmıyor.

İsmail Şahin imzalı haberde, Başbakanlık’a bağlı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ının alınan yargı kararlarını uygulamadığı iddia ediliyor.

İşte o haber:

51 MİLYON DOLARLIK FABRİKA 1.1 MİLYON DOLARA SATILDI

Tarih 13 Mayıs 2003. AKP iktidara geleli henüz bir yıl bile olmamış.

Müthiş bir özelleştirme fırtınası esiyor. Balıkesir SEKA’da bu fırtınadan nasibini alıyor.

Yaklaşık 1800 dönümlük arazisi, 185 lojmanı, sosyal tesisleri ve diğer varlıkları ile Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikası 1.1 milyon dolara satılıyor. Özelleştirme ihalesi öncesinde 51 milyon dolar değer biçilen Balıkesir SEKA, ihalede tek teklifi veren Albayraklar’a Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun onayıyla 24 Haziran 2003 tarihinde devrediliyor.

Bu satın alma Albayraklar için çok önemli. Çünkü Yeni Şafak gazetesinin sahibi olan Albayraklar, kağıt ithal eden rakipleri karşısında büyük bir avantaj elde edecek. Albayraklar, SEKA’yı alır almaz 282 işçinin işine son veriyor. Bu gelişmelerin ardıdan Balıkesir SEKA Fabrikası’nın satışının iptali için Selüloz-İş Sendikası mahkemeye başvuruyor.

YARGI ÖİB’NİN TALEPLERİNİ 6 DEFA REDDETTİ

Bursa 2. İdare Mahkemesi 28 Temmuz 2003´te, piyasa değeri 51 milyon dolar olan Balıkesir SEKA İşletmesi´nin 1.1 milyon dolara satılmasında kamu yararı ve özelleştirmenin amacına uygunluk bulunmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı ve sonra da iptali kararı veriyor. Kararlar Özelleştirme İdaresi’ne de tebliğ ediliyor.

Ancak Başbakanlık’a bağlı Özelleştirme İdaresi, mahkeme karara itiraz ediyor ve yapılan itirazı Bölge İdare Mahkemesi 18 Eylül 2003 tarihinde reddiyor. Özelleştirme İdaresi verilen yargı kararını uygulamıyor ve Balıkesir SEKA’yı Albayraklar’dan geri almıyor.

Bursa 2. İdare Mahkemesi bir ay sonra 15 Ekim 2003 tarihinde özelleştirmeyi bu kez esastan iptal ediyor, Özelleştirme İdaresi kararı yine uygulamıyor ve iptal kararını Danıştay´da yürütmeyi durdurma istemiyle temyiz ediyor.
Danıştay 13. Dairesi 7 Mayıs 2004 tarihinde mahkemenin verdiği esastan bozma kararının durdurulması istemini reddediyor, ÖİB bu kararı da uygulamıyor. Bu defa usulde olmamasına rağmen karar düzelme isteyen Özelleştirme İdaresi’ni Danıştay 7 Şubat 2005 tarihinde yine reddediyor ve Balıkesir SEKA’nın devlete iade edilmesi gerektiğini söylüyor.

ALINAN HİÇBİR MAHKEME KARARI UYGULANMADI

Özelleştirme İdaresi ‘büyük hukuk mücadelesini’ bırakmıyor! Yine temyiz istiyor ve Danıştay 13. Dairesi 6 Haziran 2005 tarihinde bu istemi reddediyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yine uygulamıyor. Verilen karara karşı tekrar düzeltme isteminde bulunan Özelleştirme İdaresi 3 Mart 2006 tarihinde yine reddediliyor.

Bursa 2. İdare Mahkemesi´nin ilk yürütmeyi durdurma kararı verdiği 28 Temmuz 2003 tarihinde Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikası´nı geri almak zorunda olan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tam 3 yıl boyunca alınan 6 yargı kararını uygulamıyor.

TAM 8 YIL 4 AY OLDU…

Varsayalım ki Özelleştirme İdaresi 3 yıl boyunca kendine göre haklı nedenlerle büyük bir hukuk mücadelesi yürüttü. Peki tüm hukuk yollarını tüketen Başbakanlık’a bağlı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı son yargı kararı olan Mart 2006 tarihinden bu yana neden harekete geçmiyor?

Balıkesir Seka Kağıt Fabrikası hâlâ Albayraklar’ın elinde.

Özelleştirmeyi ihalesini iptal eden ve her şeyiyle Balıkesir SEKA’nın devlete iadesini hükmeden yargı kararının üzerinden 8 yıl 4 ay geçti.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı 51 milyon dolar değere sahip olmasına rağmen 1.1 milyon dolara satılan bu şirketi neden geri almıyor ve tekrar ihaleye çıkmıyor?

TÜPRAŞ, PETKİM gibi çok büyük özelleştirmelerde yargı kararlarını uygulayan ve iptal kararlarının ardından tekrar ihaleye çıkıp çok daha yüksek rakamlara satan Özelleştirme İdaresi neden aynı süreci de Balıkesir SEKA için işletmiyor?

Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret A.Ş´nin Balıkesir SEKA İşletmesi´ni 8 yıl 4 aydır haksız yere elinde tutmasını sağlayan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı hukuka karşı çıkacak gücü nereden buluyor?

Yoksa, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na işletmenin geri alınmaması için bir yerlerden talimat mı verildi?

Her fırsatta üstünlerin hukuku yerine hukukun üstünlüğünü savunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine bağlı Özelleştirme İdaresi’nin hukuku ve kamu çıkarını yok sayan bu tavrı karşısında atacağı adım merakla bekleniyor… (İsmail Şahin / Ekonomiservisi.com)

You may also like...