Özelleştirilen fabrikalarda bizim işçimiz çalışıyor

Zaman’ın üç gün süren özelleştirme yazı dizisi ses getirdi. Özelleştirilen şirketlerde işçi kıyımının yapıldığı ve buraların peşkeş çekildiği iddialarına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek cevap verdi; Tüpraş, Telekom, Pet-kim ve Erdemir’de Türk işçiler çalışıyor. Hiç kimsenin fabrikayı sırtlayıp yurtdışına götürmediğini belirten Şimşek, “İşletme süresi biten, kamuya devredilecek.” dedi.

Son yıllarda özelleştirmede elde edilen başarıların ardından sık sık gündeme getirilen “Kârlı kuruluşlar satıldı, istihdam azaldı, üretim artmıyor” eleştirilerine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek cevap verdi. Zarar eden birçok kurumun özelleştirme sonrasında kâr eder hale geldiğine dikkat çeken Şimşek, TEDAŞ’ın iyi bir örnek olduğunu kaydetti. Elektrik dağıtım özelleştirmeleri sonrasında istihdam kaybı olmadığını belirten Şimşek, TEDAŞ’ın elektrik parasını dahi tahsil etmekte zorlandığını söyledi. Bakan Şimşek, sanayinin devleri arasında yer alan Tüpraş, Türk Telekom, Petkim ve Erdemir gibi kuruluşlarda Türk işçilerin çalıştığına dikkat çekti. Kamu kuruluşlarının tamamen elden çıkarılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını aktaran Şimşek, özelleştirme sürecinde farklı yöntemlerin izlendiğini ifade etti. Türk Telekom’un süre tamamlandıktan sonra iade edileceğini vurguladı. Süresi dolduktan sonra Türk Telekom’un yanı sıra limanlar, elektrik dağıtım şirketleri (2035), araç muayene istasyonları, otoyollar, GSM şirketleri, havalimanları ve hidroelektrik santraller tekrar kamuya devredilecek. Özelleştirme yapılırken “lisans hakkı devri, yap-işlet-devret, işletme hakkı devri, imtiyaz hakkı devri ve mülkiyet satışı” gibi yöntemler uygulanıyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın 3 milyar dolara 15 yıllığına kiraya verildiğini ifade eden Şimşek, yatırımların Türkiye’de yapıldığına dikkat çekti. “Türk Telekom birkaç yıllık kârına satıldı” eleştirilerinin gerçekleri yansıtmadığını aktaran Maliye Bakanı Şimşek, yüzde 55’inin satıldığını ve alınan paranın ortada olduğunu söyledi. Şimşek, “Geriye kalan yüzde 31 bizim elimizde. Özelleştirme sonrası şirket daha kârlı hale geldi. Biz kalan yüzde 31’den kârımızı alıyoruz. Buradan elde ettiğimiz kâr eskiden yapılan 2-3 yılın kârına denk geliyor. Ayrıca Telekom gibi kuruluşlar devredildiği süre sonunda iade edilecek. Sadece lisans hakkı devredildi. GSM’lerde de böyle.” diye konuştu.

Türkiye’de hızla devam eden özelleştirme süreci, şirketlerin kârlılığının yanı sıra istihdama da olumlu katkı sağladı. Maliye Bakanlığı verilerine göre 30 şirket özelleştirme öncesinde kâr ederken, sonrasında da kârlılığını artırdı. 18 şirket özelleştirme öncesi zarar ederken, özelleştirme sonrası kâr etmeye başladı. 7 şirket ise özelleştirme öncesi ve sonrasında zarar etti. 64 şirkette büyük ölçekli yatırımlar gerçekleştirildi. Özelleştirmeler sonucu 20 bin 697 istihdam sağlanırken, çalışan sayısı 18 bin 704 azaldı. Toplamda bin 993 kişilik ilave istihdam sağlandı. Yine özelleştirilen şirketlerden 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/C maddesi çerçevesinde 14 bin 810 kişi diğer kamu kurum ve kuruluşlarına geçici personel olarak atandı. Bu artış geçici personel uygulamasıyla birlikte değerlendirildiğinde 16 bin 803 kişilik ilave bir istihdam oluşturuldu. 1985 yılında başlayan özelleştirme sürecinde son yıllarda önemli başarılara imza atıldı. Son beş altı yıllık dönemde çok sayıda dev şirket, kamunun elinden özele geçti. Zarar eden kuruluşlar kâra geçerken, hizmet kalitesinde de artış yaşanıyor. Kamudayken resmi tatiller dışında çalışmayan çok sayıda kuruluş cumartesi-pazar günleri dahi hizmet verir hale geldi.

DİKKAT ÇEKEN BÜYÜK ÖZELLEŞTİRMELER
Özelleştirilen şirket Bedel*
Türk Telekom 6.550
Tüpraş 4.140
Antalya Havalimanı 3.197
Atatürk Havalimanı 3.000
Boğaziçi Elektrik Dağıtım 2.990
Erdemir 2.770
Petkim 2.040
Toroslar Elektrik Dağıtım 2.075
Gediz Elektrik Dağıtım 1.920
İstanbul Anadolu Yakası 1.813
İzmir Limanı 1.275
Başkent Elektrik 1.225
Mersin Limanı 760
Araç muayene istasyonları 610
Başak Sigorta 268
*Milyon dolar

500 milyar dolarlık yatırım fonu Batman’da

Batman’da seçim çalışmalarını sürdüren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 500 milyar dolarlık bir fonu elinde bulunduran Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan’dan gelen yatırımcılara yatırım imkânlarını anlattı. Bakan Şimşek, ulusal ve uluslararası düzeyde yatırımcıların yavaş yavaş bu bölgeye gelmelerinin, aslında büyük bir değişimin ve dönüşümün başarılı olduğunu gösterdiğini söyledi. Artı Bir Grup ile Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan’dan gelen yatırımcılar için Dicle Kalkınma Ajansı Batman Proje Ofisi’nde verilen sunuma katılan Şimşek, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Batman’a hizmet için burada bulunduğunu belirtti.

Yatırımcıların, seçim çalışmaları için bulunduğu Batman’dan ayrılmadığı için kendisiyle görüşmek üzere kente geldiklerini anlatan Maliye Bakanı, “Ülkemizin bu ücra köşesine gelmişken, bugün kendilerine, Batman’daki yatırım fırsatları ve ekonomik potansiyeli ile ilgili bir sunum yapıldı. Bu da çok sevindirici bir gelişme. Hakikaten ulusal düzeyde, uluslararası düzeyde yatırımcıların yavaş yavaş bu bölgeye dahi gelmeleri aslında büyük bir değişimin ve dönüşümün başarılı olduğunu göstermektedir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini bir cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz. Yavaş yavaş burası bir konfeksiyon üretim üssüne dönüşüyor. Burada üretilen markalar İspanya’da, Almanya’da, ABD’de önde gelen mağazalarda satılıyor. AK Parti’den önce Batman OSB’de bir tek fabrika yoktu. Bugün fabrika yapacak yer yok. OSB’yi 1,5 milyon metrekare büyütüyoruz.” şeklinde konuştu.

Artı Bir Grup finans kuruluşunun ortaklarından Mehmet Çelebi ise Batman’a gelenlerin 500 milyar doların üzerinde toplam fona sahip bir yatırımcı grubu olduğunu belirterek, “Dünya çapında sahip oldukları şirketlerden birkaç örnek verecek olursak; Aston Martin otomobilin yüzde 40’ına sahipler. Ayrıca, İngiliz merkezli dünyaca ünlü Grozer Otel gruplarının sahipleri. Bunlar yatırım grupları, her sektöre her işe girer. Buraya erken gelmek istedik. İnşallah bu ziyaret, yatırımcıların devamlılığını sağlar ve Batman, yatırımları, turizmi ile ekonomisi ile tanınan bir yer olur.” dedi. Batman Valisi Ahmet Turhan da, bu ziyaretin Batman açısından çok anlamlı ve Batman için tarihi bir gün olduğunu söyledi. (Zaman)

You may also like...