Ne çektiniz be 4/C’liler

Dünki Posta gazetesinde yer alan haberde başbakanın 2011 seçimleri öncesi katıldığı bir televizyon programında 4/C’lileri kadrolu ya da sözleşmeli statüye geçireceklerini ancak bu konuda bir gelişme olmadığını vurgulayarak; “Ne çektiniz be 4/C’liler” diye başlık attı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, 2011 seçimleri öncesi katıldığı bir programda, kamuda çalışan 4/C’liyi kadroya veyaz sözleşmeli personel statüsüne alacaklarını açıklamıştı. Ancak bu konuda henüz bir çalışma yapılmadı. Kamu kurumlarıyla belediyelerde çalışan 107 bin kişi Başbakan’dan sözünü yerine getirmesini bekliyor.

Kamu personel reformunun yoğun olarak tartışıldığı bugünlerde, mahalli idarelerde görev yapan sözleşmeli personele kadro konusunun da reform içine alınması, süreci uzattı. Başbakan Erdoğan’ın taraflardan uzlaşma çıkmadan tasarının kendisine getirmemesini istemesi, tartışmaların çok çetin geçmesine yol açtı. Süreç daha da uzayacağa benziyor. Memur kadrosuna geçmeyi bekleyen sözleşmeli personel ve kamuda sürekli işçi kadrosuna geçmeyi bekleyen 4/C’liler de personel reformu tartışmalarına kurban gitmek istemiyor.

Kim bu 4/C’liler?

Kamu kurumlarında bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmetlerde sözleşmeyle çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselere 4/C’li deniyor. Başbakan Erdoğan, 2011 seçimleri öncesi katıldığı bir programda, kamuda çalışan 4/C’liyi kadroya veya sözleşmeli personel statüsüne alacaklarını açıklamıştı. Erdoğan, belediye ve kamu iktisadi teşebbüslerinde 4/C’li olarak çalışan 107 bin kişinin seçim sonrası kadroya alınacağı müjdesini vererek bu kesimi de heyecanlandırmıştı. Özel yasa ile 2011’de 200 bin kişi kadroya geçmişti.

2011’den beri bekliyorlar

2011’deki son genel seçimler öncesinde, 632 sayılı kanun hükmünde kararnameyle sözleşmeli personel pozisyonlarında çalışanlardan memur olmak için genel şartları da taşıyanlara memur kadrolarına geçme hakkı verildi. Bu düzenleme neticesinde, kamu kurumlarında sözleşmeli personel olarak görev yapanlardan 200 bin kişi memur kadrolarına geçti. Mahal|i idarelerde görev yapan sözleşmeli personel ise bu uygulamanın dışında tutuldu. 2011’den bu yana mahalli idarelerde görev yapan sözleşmeli personel, kadro umuduyla bekliyor.

Mahalli idareler kapsam dışı

632 sayılı kararla;
• Kamu kurumlarında ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri kısmi zamanlı çalışanlar,
• Yüksek öğretim kurumlarının araştırma-geliştirme projelerinde proje süreleriyle sınırlı olarak çalışanlar,
• İl özel idareleri, belediyeler ve bu idarelerin bağlı kuruluşları, bunların kurdukları birlik, müessese, işletme ve bağlı döner sermayeli kuruluşlar gibi ‘mahalli idarelerde’ sözleşmeli veya işçi olarak görev yapanlara, kadroya geçme hakkı verilmedi. Mahalli idarelerde görevli sözleşmeli personel, artık kendilerine de kadroya geçme hakkı verilmesini ve kadroya geçme düzenlemelerinin genel kamu personel rejimi tartışmalarının dışına çıkarılarak özel bir yasayla düzenlenmesini istiyorlar.

Bir okurun mesajı

Orman Bölge Müdürlüğünde mevsimlik (5 ay 29 gün) çalışıyorum. Gazetenizi düzenli okuyan birisi olarak 2 Nisan 2013 tarihli yazınızda geçici sözleşmeli çalışan işçilere kadro verileceğini öğrendim fakat haber kaynaklarınız ne kadar doğru tartışılır. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 6 ay ve daha az çalışan mevsimlik işçilere kadro verilmeyeceğini söyledi. Bu açıklama sonrası gazeteniz hakkındaki fikirlerim değişti. Mevsimlik çalışan orman işçilerine kadro verilip verilmeyeceği hakkında sizden bir yazı bekliyorum.

Gözler Başbakan’da

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik; sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi konusunda çoğu zaman ne net tavır sergiliyor olmakla birlikte, 4/C’lilerin kadroya alınmamasıyla ilgili net bir açıklama yapmıyor. Binlerce 4/C’li kadro beklerken Bakan Faruk Çelik bir konuşmasında, kadroların mali yük getireceğini ve Maliye Bakanlığı’nın da buna itin itiraz edebileceğini söyleyerek tek umutları azaltmıştı.

Bakan Çelik son olarak, partisince Nevşehir ve Kırşehir il örgütlerinin inin katılımıyla gerçekleştirilen toplantı öncesi, “Türkiyee’de 4/A, 4/B, 4/C ve sözleşmelilerden oluşan çok parçalı bir sistem bulunuyor. Bunların toparlanmasıyla ilgili memur sendikalarıyla bir araya geldik, güzel bir çalışma yaptık. Bu konuda sona yaklaşmış bulunuyoruz. Ne olacağı hususunda nihai bir değerlendirmeyi Başbakanımıza takdim edeceğiz ve personel rejimimizde yapılması gereken değişiklikler nelerdir, onun kararını yakın bir gelecekte vereceğiz. Müjdecilik yok. Önce işi yapacaksınız. Yaptıktan sonra çözdük diyeceksiniz.

Yoksa hesabı kitabı yapmadan müjde verip de yarın olmadı gibi bir anlayış, AK Parti döneminde hiçbir zaman olmadı” demişti. Bakan Çelik’in açıklamaları sonrasında gözler yine Başbakan Tayyip Erdoğan’a çevrildi. Kadro bekleyen sözleşmeliler ve 4/C’liler, işin çok fazla uzatılmadan Başbakan’dan müjdeli bir açıklama yapmasını bekliyorlar. (Posta)

You may also like...