Mey İçki’nin satışına Tütün-Sen’den tepki

Tütün-Sen, özelleştirilen TEKEL’in Alkol bölümünü satın alan Mey İçki’nin özelleştirme sırasındaki değerinin 9 katına yabancı şirkete satılmasına tepki gösterdi.

Tütün Üreticileri Sendikası (Tütün-Sen) yazılı bir açıklama yayınlayarak, TEKEL’in özelleştirilen alkol bölümünü Texas Pacific Group’tan satın alan Mey İçki’nin de yabancı Dieago şirketine satılması yönünde haberlere tepki gösterdi. Tütün-Sen’in, gündeme gelen satış fiyatının TEKEL alkol bölümünün özelleştirilmesi sırasında oluşan fiyatın 9 katı olduğunu belirterek, TEKEL’deki özelleştirme yağmasına işaret ettiği açıklaması şöyle:

Binlerce insanımızın ölümüne neden olarak büyük acılar yaşatan Reji döneminden sonra kurulan TEKEL’in yok edilmesi süreci de acı oldu.

Tütün Yasası’nın çıktığı 2002 yılında TEKEL; bünyesinde 25 Yaprak Tütün İşleme Müdürlüğü, 8 Sigara Fabrikası, 28 Alkollü İçki Üreten Fabrika ve İmalathane, 80 Başmüdürlük, 20 Tuz İşletmesi bulunan güçlü bir kuruluştu. Ülkenin en ücra köşesine kadar yayılan bayilikleriyle “devlet içinde devlet” olarak nitelendiriliyordu.

DTÖ, Dünya Bankası ve IMF’ninin marifetiyle dünya tarımını şirketlerin denetimine bırakacak liberal politikaların Türkiye’de de uygulanmaya başlanmasıyla, TEKEL ilk hedeflerden biri oldu.

IMF’ye verilen niyet mektuplarında Tütün Yasası’nın çıkarılacağı, TEKEL’in özelleştirileceği sözü verildi.

TEKEL’in özelleştirilmesini öngören Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı 2 Şubat 2001 tarihinde imzalandı.

Tütün Yasası 20 Haziran 2001 tarihinde mecliste kabul edildi. Cumhurbaşkanı Sezer’in vetosuna, çiftçilerin, odaların, sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin tepkisine rağmen, IMF’nin 2002- 2004 dönemi için düzenlenecek stand-by anlaşmasıyla vereceği 10 milyar dolarlık kredi için şart koştuğu Tütün Yasası 3 Ocak 2002 tarihinde mecliste kabul edildi.

3 Haziran 2003 tarihinde TEKEL’in sigara ve içki bölümlerinin ayrı ayrı ticaret sicile tescilleri yapıldı ve böylece özelleştirilmelerinin önü açıldı.

Kazanan yerli ve yabancı sermaye oldu

Parçalanan TEKEL’in Alkol Bölümü, 292 Milyon dolara Nurol- Limak- Özaltın- TUTSAB konsorsiyumuna satılarak özelleştirildi. Konsorsiyuma bunun için 2 yılı ödemesiz 7 yıl vadeli 230 milyon dolarlık kredi kullandırıldı. Bu birleşme Mey İçki Sanayi ve Ticaret AŞ. adını alarak 2004’ün Şubat ayında faaliyete başladı.

2006 yılında Mey İçki önde gelen yatırım fonlarından (Private Equity) Texsas Pacific Group’a (TPG) yüzde doksan payını 810 Milyon dolara sattı.

Bugünler de Mey İçkinin tekrar el değiştireceği söyleniyor. REUTERS Haber Ajansına göre, Dünyanın en büyük içecek firmalarından Dieago 2,5 Milyar dolara Mey İçki’yi almaya hazırlanıyor. Yani, TEKEL’in sadece alkol bölümünün değeri 6 yılda 9 kat artmış oldu. Kazananlar ise yerli ve yabancı şirketler.

TEKEL paha biçilmezdir

Verilen bu fiyat bile bizce TEKEL’in Alkol Bölümünün değeri değildir. Sosyal açıdan bakıldığında ise TEKEL’in değeri paha biçilmezdir.

TEKEL’in Yaprak İşleme Müdürlükleri kapatılarak, işçiler 4/c kapsamına alınırken, eylem yapan işçilere Başbakan halkın parasını sizlere yedirmem diye sesleniyordu.

Şimdi Başbakana soruyoruz. “Devlet içinde devlet” gibi halkın vergileriyle, tütün ve üzüm üreticilerinin alınteriyle kurulmuş büyük bir kurumu parçalayıp çok uluslu şirketlere yem ederken, kimin parasını kimlere yedirmiş oldunuz.

You may also like...