Mevcuttan daha iyi bir düzenleme yapılmış oluyor

Hak İşçi Sendikaları (HAK-İŞ) Konfederasyonu Muş Şube Başkanlığı, taşerona kadro verilmesini davul zurna eşliğinde kutladı.

Belediye Meydanında bir araya gelen sendika üyeleri ve belediyede çalışan taşeron işçiler, davul zurna eşliğinde halay çekti. Daha sonra basın açıklaması yapan HAK-İŞ Muş Şube Başkanı Yaşar Kalır, konfederasyonlarının uzun yıllardır gündeminde olan taşeron sorununa köklü çözüm getirilmesi konusunda önemli bir adım atıldığını söyledi. Bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katkısının büyük olduğunu ifade eden Başkan Yaşar Kalır, “Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız başta olmak üzere tüm bakanlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Düzenleme ile yerel yönetimlerde imtiyazlı bir kamu şirketi kurularak bütün taşeron şirketlerinin tasfiye edileceğini dile getiren Kalır, “Buralarda çalışan arkadaşlarımız belediyenin kendi kuracağı imtiyazlı şirketinde işçi statüsünde sendikal ve diğer haklarıyla birlikte istihdam edilecektir. Kamudaki taşeron işçinin şu anda çalıştıkları işyerlerinde kamu işçisi statüsünde çalışmaya devam edeceklerdir. Bu arkadaşlarımızın hem statüleri değişmemiş olacak, hem de sendika hakları, kıdem tazminatı hakları, ikramiye hakları ve toplu sözleşme hakları güvence altına alınmış olacak. Böylece sendikalarıyla da ilişkilerini koparmamış olacaklar” dedi.

Ağırlıklı olarak ÇAYKUR, Orman Genel Müdürlüğü, şeker fabrikaları ve belediyelerde çalışan mevsimlik ve geçici işçilerin 5 ay 29 gün olan çalışma süresinin 9 ay 29 güne çıkarıldığını da hatırlatan Kalır şöyle konuştu:

“HAK-İŞ olarak, arkadaşlarımızın tamamının 12 ay süre ile çalışmalarını talep ediyorduk. 4-C statüsünde çalışanların yaşadığı bir karmaşa vardı. Bu arkadaşlarımız 4 B statüsüne alınmış oluyor. Yani mevcuttan daha iyi bir düzenleme yapılmış oluyor. Bütün bunlara baktığımızda hedeflediğimiz temel bir kaç değişikliği yakalamış oluyoruz. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, kamuda taşeron sisteminin çöktüğünü uzun yıllardır ifade ediyor ve artık bu sistemin ortadan kalkmasını istiyorduk. Cumhurbaşkanımız da dedi ki, ‘Bundan sonra taşeron ve aracıyı tamamen kaldırıyoruz’ bu önemli bir gelişmedir. Yerel yönetimler, özel idareler ve kamu kurumları dahil bütün taşeron çalışanların kamu işçisi statüsüne kavuşmaktadırlar. Bu kanun üç aylık bir geçiş dönemi öngörülmektedir. Daha sonra taşeron firmalarla ilişkiler kesilecek ve çalışanların kamu işçisi olarak tescilleri yapılacaktır. Yapılacak olan düzenlemelerden dolayı hükümetimizi tebrik ediyoruz, taşeron çalışanlarımıza hayırlı olsun dileğinde bulunuyoruz. Biz Hak-İş Konfederasyonu olarak ülkemizin huzuru refahı güveni bayrağı toprağı için dün ne dediysek bugünde onu diyoruz.”

Yapılan açıklamanın ardından sendika üyeleri ve çalışanlar, olaysız bir şekilde dağıldı. (Hürriyet)

You may also like...