Memurluk tapulu mal olmayacak

Üç milyon memur için ömür boyu garantili iş dönemi kapanıyor, performans dönemi başlıyor. Bakan Müezzinoğlu, “Memurluk tapulu mal olmayacak” dedi.

Hükümet, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) gibi yapıların beslenmesine katkı sunan devlet memurluğunda önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Yeni dönemde kamu kurumlarında garantili iş dönemi yerine 8 başlıkta beş yıllık karneye dayalı esnek bir yapı geliyor. Kamu personel reformu ile yöneticiler dâhil tüm memurlar için performans değerlendirmesi yapılacak. Memura hem hizmet alan vatandaş hem de amirleri not verecek. Performans ölçümü iş bilgisi, kalitesi, iletişim, işbirliği, görev bilinci, iş alışkanlıkları, disiplin-kurallara uyma, gelişime açıklık ölçütleri ile yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kamuda güvencenin “tapulu mal gibi olmasını” doğru bulmadığını belirterek, referandumdan sonra kamu personel reformunu yaşama geçirecekleri mesajını verdi.

SİSTEME FORMAT ATILACAK

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, kamu çalışanı reformuna ilişkin çalıştayların sürdüğünü belirterek, “Kamuda bütüncül bir düzenleme yapabilirsek, taşeronları bunun içinde çözeceğiz. Kamu çalışanları zaten yamalı bohça gibi 657, sözleşmeliler, kısa süreli sözleşmeliler, mevsimlik işçiler, 4A, 4B, 4C. Bunlara statü koyacağız buna göre yeni bir format çıkacak. Düzenleme çalıştaylarda netleşecek. Güvenceli, sürdürülebilir, geliştirilebilir bir yapı arzu ediyoruz” diye konuştu. Bakan Müezzinoğlu, 657 Sayılı Kanun kapsamında iş güvencesinin tapulu mal gibi olmasının yanlış olduğunu ifade ederek, “Memurun kendisini geliştirmesinin yolu açılmalı, liyakati, performansı değerlendirebilmeli. Yılların getirdiği kıdemle, birikimle bunu ölçmek doğru değil. Bunda da ısrarla güvence diyorsak kamu da beklediği hizmeti alamaz. Mesleklere göre 5 yılda bir kendini çek edebilen bir sistem olmalı” dedi.

BANKAMATİK MEMURLUK BİTECEK

Yeni dönemde, kamu kurumlarının tamamında sicil değil performans kriterleri uygulanacak. Mevcut beş ayrı devlet personel rejimi tek bir yasa altında toplanırken, ödeme çeşitlerinin de yeniden tanımlanması öngörülüyor. Kamuda bankamatik memurluk dönemi de sona erecek. Bu kapsamda özellikle kamuya uğramadan aylık alan müşavirlik kadroları yeniden gözden geçirilecek. 657 Sayılı Memur Yasası da çağın gereklerine uygun hale getirilirken, kamuda yaklaşık 50 çeşide ulaşan ödemelerin de dengeli hale getirilmesi planlanıyor. Temel ücret, hizmet farkı, ek ödenek, ders ücreti, vekâlet ücreti, performans gibi belli başlıklar halinde sıralanması hedefleniyor. Yine, performansı yüksek memurlara daha yüksek ücret verilecek.

YİRMİ YIL SONRASI ÖNEMLİ

Bakan Müezzinoğlu, SABAH’a yaptığı değerlendirmede, kamuda dokunulmaz, imtiyazlı bir sınıf olmaması gerektiğini belirterek, “Millete bedel ödeten bir sistem olamaz. Demokraside dokunulmaz tek kitle millettir. Onların hak ve hukukunun üstüne geçilemez. Pozisyonlardan kaynaklı değil. Bakan, genel müdür görevdeyken imtiyazı olabilir. Ancak görevi bittiğinde bu da biter. Yirmi yıl sonra kimin nereye geleceği belli olan sistemde adam niye darbe planlamasın” açıklamasını yaptı. (Sabah)

You may also like...

  • eserel

    4c zulmünden kurtuluyoruz yaşasın. ÇÜNKÜ HERKES 4/C Lİ OLACAAAAAAAAAAAKKKKKKKKKKKKKKKK!!!!!!!!!!

  • 4/c’li

    Hükümete geldiklerinden beri memurlarla ve 657’yi değiştirmeye memurların iş garantisini kaldırmaya uğraşıyorlar.Tam 15 yıldır.Ne olduğu belli olmayan performans sistemini getirmeye çalışıyorlar.Böyle olsun ki her kes hükümetten yana olsun haksızlıklara kimsenin sesi çıkmasın çıkamasın.Hiç bir adil ve sosyal devlette haklar alınmaz aksine daha düşük haklara sahip olanlar yüksek haklara sahip kişilerin seviyelerine yükseltilir.Nasıl mı daha fazla amir yalakası türetecekler ? Memurun performansını sadece amir verecek artık yalakalık yapan yapana,birbirinin kuyusunu kazan kazana.Bu çalışma barışını da olumsuz etkileyecektir.Şu anda bir memur yüz kızartıcı suçtan,ne biliyim terör örgütü ile ilişkisi varsa vb. ispatlandığı taktirde zaten görevine son verilebiliyor.Derdiniz ne memurlarla…

  • turan

    Başkalarının kötü durumuna düşmesi senin kötü durumunu mu değiştirecek. aynı Sarı Öküz misali arslanlar sofrasına sırayla gidilecek ilk özelleşmeler de topluca itiraz etse idik böyle durumlar olmaz olamazdı. bize ne dediler size bir şey olmaz siz işinize bakın diğerleri yanarken biz seyredenlerden olduk bananecilerden olduk seni çok iyi anlıyorum çünkü içlerinde çok dengesiz olan memurlar da var hava atan baskı yapmaya kalkan … gibi sen kızgın ve öfkelisin ama düşüncen yanlış bunu bil kardeş.